Öğrencilerin Kişisel Anlatılarına Yanıt Verme

By Brittany R. Collins
Eğitim araştırmacıları Michael Nakkula ve Eric Toshalis, “ergenliğin temel görevi” nin kimlik gelişimi olduğunu söylüyor ve kişisel hikaye anlatımı bu gelişmede önemli bir rol oynuyor. Deneyimlerimizin hikayesini şekillendirme şeklimiz - yaşamlarımızın anlatı yayı - kendimiz ve dünya hakkındaki algılarımızı etkiler .

Hayatımızın içeriğini ve dokusunu araştırmak zorunludur, ancak kişisel anlatı yazarlığı bu uygulamayı öğrencilerde hem müfredat hem de bilgi birikimini oluşturmak için güçlü bir araç haline getirir.

Öğretmenler, yazar koçları ve mentorlar, ergenlerin kişisel anlatılarına cevap verebilmek için farklı stratejilerle öğrencilerin çabalarını destekleyebilir.

İSTEMİ KUR
Aşağıdaki yazma istemini göz önünde bulundurun:

Bana cesaret gösterdiğin zamandan bahset. Beni o ana götür: Ne duydun, gördün ve hissettin? Ne dedin? Ne düşündün? Eylemlerinizi gözlemlemek için mevcut olan biri var mıydı yoksa cesaret anınız daha özel, daha içsel miydi?

Bu bilgi istemi, ortaokul ve lise öğrencilerinde çalışırken kişisel anlatı yazımını teşvik etmenin bir yoludur. Özeldir - tanımlayıcı bir dil, somut isimler, diyaloglar vb. 10 çizgili skeç. ”

Ayrıca, her bir yazarın, hayatlarının en çok hangi alanını anlatması gerektiğini seçmelerine, dillerinin ucunda bu hikayeyi seçmelerine izin verecek kadar belirsizdir. Ek bir avantaj olarak, bu varlığa dayalı, onlar yetiştirilmesi, bir barikatını aştı zaman hakkında metabilişsel düşünmek yazarları teşvik etmiş pozitif anlam verme onların direncini ve metanet örnek anıları tekrar davet ederek öğrencilerde.

Sıkıntıdan ziyade cesarete anlatı vurgusu koymak, yazarın geri tepme olarak nitelendirdiği bir büyüme yayınının önemli bir bileşeni olan bir hikaye yayı yaratır.


KİŞİSEL VE AKADEMİK KABULÜ
Öğrencilerin zihinlerini ve kalplerini kişisel anlatılarda açma yollarını düşünmek ve sayfadaki bu güvenlik açığını onurlandırmak çok önemlidir. Güvenlik açığı rahatsızlık hissedebildiğinden ve yazma ödevleri müfredatın öğrenme hedeflerine dayandığından, bazı öğretmenler yalnızca bir parçanın teknik öğelerine cevap vermeye meyilli olabilirler;

Bununla birlikte, kişisel yazıya özgü sosyal-duygusal gelişim potansiyelini katalize etmek için, geri bildirime, öğrencilerin içeriğinin komik, heyecan verici veya kalp kırıcı olup olmadığına dair öğrencilerin hikayelerinin (çalışmalarının içeriği) kabul edildiğini eklemek çok önemlidir.

Çünkü kendi kendini açıklama, öğrenciler için - çalışmaları açıkça öğretmenlere açık ya da nesnel olarak savunmasız gibi görünse bile - riskli hissedebilir - teknik eleştiri alanına girmeden önce paylaşımlarını kabul etmek, yazma sürecini güçlendirecektir.

Yanıtınızın ilk cümlelerinde, öğrenciye hikayeleri için teşekkür edin. “Bu deneyim çok anlamlı olmalıydı” ya da “Yazınızın bu konuda ne kadar dürüst olduğunu takdir ediyorum” gibi ifadeleri kullanarak sözcükleriyle ilişki kurun. Çalışmalarının kalbini özgün bir şekilde ifade edin.

HİKAYEYE DAYALI BİR LENS ÜZERİNDEN DÜZENLEYİN
Yazının taktiksel unsurlarını, öğrencinin ve öğretmenin, hikayenin temel amacına sahip olduğu, hikaye odaklı bir objektif aracılığıyla eğilimi, öğrencilerin anlatılarına bağladığı doğal bağlılığı katalize eder.

Aşağıdaki örneklerin her birinde, öğretmenin önerileri öğrencinin daha büyük mesajına bağlıdır:

Bu kişisel anlatı, anneannenizin hayatını ve mirasını kutladığından, okuyucuların sayfadaki sesini “duyması” harika olurdu. Okuyucular karakterlerinden daha derin bir anlayış alabilmeleri için anlatınıza iki ek diyalog anı ekleyebilir misiniz?
Bu spor turnuvasında kaybetme konusundaki kişisel anlatımınız önemli temaları vurgular: meydan okuma, esneklik ve çözme. Bu zarardan öğrendiğiniz dersleri tek bir paragraf paragrafında ele almak yerine, parçanızı öğrendiğiniz üç paket dersten birine adanmış üç kısa destekleyici paragrafta düzenlemeyi deneyin. Bu, okuyucular için fikirlerinizi farklılaştıracak ve sizinle birlikte öğrenmelerini sağlayacaktır.
Hikaye odaklı bir mercekle öğretmek ve düzenlemek, yazarların içsel motivasyonunu yansıtır.

ALINTI YAPAN ÖĞRENCİ ÇALIŞMASI
Neredeyse her seviyede, dil sanatları öğretmenleri öğrencilerden iddialarını ve iddialarını desteklemek için metinlerden doğrudan alıntılar kullanmalarını ister. Aynı strateji, öğretmenlerin kişisel yazıya verdikleri cevaplar için de geçerlidir.

Yazar Marc Jaffe , en sevdiği öğretmen sınıfından “Sen sadece şiir yazmıyordun. Sen bir şairdin. ”Öğretmenler, öğrenci çalışmalarından belirgin alıntılar aldıklarında geri bildirime dokunduğunda, yazarlar öğretmen okurlarının merceğinden sözlerini yeniden görüyorlar.

Kişinin büyük bir literatüre getirebileceği analitik stratejileri kullanarak kişisel anlatılara cevap vermek, yazarların kendilerini kişisel denemeci olarak görmelerini teşvik eder. Çalışmalarına değer verildiğini hissetmek, öğrenciler daha sonra sözlerini gözden geçirmek ve hassaslaştırmak için daha fazla motive olurlar. Ve öğretmenler, kişisel hikaye anlatıcılığını gerçek kılmak için bu öğrencilerle çalışırken, öğrencilerin yaşam deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edineceklerdir

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/responding-students-personal-narratives

banner47

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14