Öğrencilerin Gücü ile Oynamak

By Stefani Boutelier , Neisa McPherson
Öğrencilerin benzersiz olduklarını anladıkları, bireyselliklerinin basitçe kabul edilmediği ve kutlandığı bir sınıf hayal edin; farklılıkları gizli değil, sınıfta öğrenmeyi genişletmek için kullanılır. Sessiz, sanatsal bir öğrencinin ilgi alanları sadece bilinmemektedir, ancak bilerek müfredata dahil edilmiştir. Başka bir öğrencinin aktif, cesur mizaçları söndürülmez, daha çok onun ve başkalarının anlayışlarını geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Öğretmenlerin bu tür bir öğrenme ortamını geliştirmek için kullanabileceği tekniklerden biri BAWD'dir (Yap, Hareket, Yaz veya Çiz). Öğrencilerin, bir model kurarak, uygulayarak, hakkında yazarak ya da çizerek, en iyi nasıl temsil edebileceğini seçerek bir kavramı (büyük veya küçük, soyut veya somut) anlamalarını göstermelerini sağlar.

BAWD'nin çok çeşitli uygulamaları vardır. Önceki bilgileri değerlendirmek ve biçimlendirici veya özetleyici bir değerlendirme olarak hareket etmek için kullanılabilir. Her içerik alanında uygulanabilir ve her yaştan öğrenciyle kullanılabilir.

Öğrenciler bilgilerini nasıl öğrendikleri ve ifade ettikleri konusunda farklılık gösterir. Bu stratejinin amacı, öğrencilerin bir konuyu anlamalarını yaratıcı bir şekilde nasıl gösterdiklerini seçmelerini sağlamaktır.

Birimiz (Neisa) bu stratejiyi eylemlerini Kristin Downs’un Michigan’daki Belmont’daki Chandler Woods Charter Academy’deki sekizinci sınıf İngiliz dili sanat sınıfında gerçekleştirdi. Downs, profesyonel bir gelişim oturumunda on yıl önce öğrendi ve onu geliştiren kişiyi bulamadık.


BAWD'yi kullanmadan önce, öğrencileri ilkelerden haberdar edin - ve bu stratejinin sadece materyallere ve diğer öğrencilere saygılı olduklarında işe yaradığı gerçeğini.

Öğrencilerinize BAWD'deki harflerin ne anlama geldiğini açıklayın:

Yapın: sağladığınız sınıfta veya materyallerde herhangi bir şey kullanmak
Hareket: kelimelerle veya kelimeler olmadan bir skeç yarat, bir şarkı söyle veya dans et
Yazma: ürünler bir deneme, anlatım, şiir, liste, şarkı içerebilir.
Çizim:  Kağıda veya beyaz tahtaya bir resim çizin , bir harita oluşturun, sanal bir çizim uygulaması kullanın
Her aktivite için sınıfınızın bir köşesini belirtin. Sonra şu adımları izleyin:

Sınıfınıza konuyu gösterin (aşağıdaki örnekler). 
Hangi BAWD elemanlarını kullanacaklarını seçmelerine izin verin.
Öğrencilerinize 10 ila 15 dakika, onların yarattıklarını hazırlamalarına izin verin.
Her gruba tanımlaması veya sunması için bir ila üç dakika verin.
Sonunda temizlik yapmak için biraz zaman ayırmanız gerekecek.

Tecrübelerimize göre, çoğu öğrenci yapmayı veya çizmeyi seçme eğilimindedir ve yalnızca birkaç öğrenci yazmayı veya oyunculuk yapmayı seçer. Öğrencilerin nasıl bölündüğünü yönlendirmek için takdirinizi kullanın, ancak nihai amacın öğrencilerin anlayışlarını nasıl göstereceklerini seçmeleri olduğunu unutmayın.

HEPSİNİ BİR ARAYA KOY
İlkokul: İlkokulda, öğrenciler, fotosentez anlayışlarını göstermek için BAWD kullanabilirler.

Çocuklar, hayali bir bitki oluşturmak için kitap istifleyebilirler; Güneş ışığını emen klorofili sembolize etmek için kitabın kıvrımına yeşil boya kalemleri konulabilir.

Hareket etmeyi seçen öğrenciler, fotosentez işlemini göstermek için güneş ışığını, suyu, karbondioksiti, bir tesisi ve oksijeni canlandırabilirler. Süreci açıklayan kısa bir paragraf yazmayı tercih eden öğrenciler tarafından yazılabilir. Çizmeyi tercih edenler güneş, su, yaprak ve havanın görüntülerini içeren bir örnek yaratabilir.

Diğer temel konular arasında zorbalık, saygı, matematik işlemleri veya faktörleri, para, topluluk ve güvenlik sayılabilir.

Ortaokul: Ortaokul İngilizce dersinde, öğrencilerin bakış açısı anlayışı BAWD kullanılarak değerlendirilebilir.

İnşaatçılar sandalyeleri farklı yönlere çevirebilir ve bir anlatıcı bakış açısını göstererek farklı açılardan bakabilirler. Diğer öğrenciler “I” veya “he” kullanarak anlatıcı ile kısa bir skeç oluşturabilirler. Sanatsal olarak eğimli öğrenciler birinci, ikinci veya üçüncü şahıs bakış açısını kullanarak hangi karakterlerin ne yaptığını açıklayan kelime balonlu bir anlatıcının resmini oluşturabilirler.

Diğer ilk ve ortaokul konuları şefkat, arsa çizgileri, Pisagor teoremi ve Anayasa değişikliklerini içermektedir.

Lise: Bir lise psikolojisi veya iletişim dersinde, öğrenciler BAWD ile iletişim süreciyle ilgili bilgilerini gösterebilirler. Bazı öğrenciler, silgilerin işlemdeki girişimi modellediği iletişim gösterimini oluşturmak için kalem kullanabilirler. Hareket etmeyi tercih eden öğrenciler iletişim sürecinin her adımını gerçekleştiren bir skeç ve muhtemelen etkisiz bir döngüde meydana gelebilecek bazı problemler yaratabilirler. Diğer öğrenciler, bir futbol takımının oyuncuları ve hamleleriyle benzerliğini kullanarak bir iletişim süreci örneği yazabilirler. Çizim yapmak isteyenler bir köpeğin ve mal sahibinin resmini bir beyaz tahtaya çizebilir.

Lise için diğer konular arasında baskı, medeni haklar, coğrafi savaş, finansal okuryazarlık, kodlama ve dijital vatandaşlık sayılabilir.

ÖZEL POPÜLASYONLARIN YARARLARI
BAWD, modelleme, işbirliği, farklılaştırılmış ortamlar ve arka plan oluşturma ve anlaşılır girdi gibi SIOP (Barınaklı Talimat İzleme Protokolü) çerçevesinin bileşenleri aracılığıyla İngilizce öğrenenleri destekler .

Ayrıca, BAWD yaklaşımı , öğrencinin tercihine göre çeşitli Evrensel Tasarım ilkelerini birleştirir; bu da yalnızca İngilizce öğrenenleri ve öğrenme farklılıklarına sahip öğrencileri değil, tüm öğrencileri destekler.

Öğrencilerin değerlendirilmesi gereklidir, ancak öğrencilerin nasıl değerlendirildiği kasıtlı, özgün ve yaratıcı olmalıdır. BAWD, öğrencilere anlayışlarını benzersiz ve ilgi çekici bir şekilde öğrenme ve ifade etme fırsatı sunar.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/playing-students-strengths

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol