Öğrencilerin Bilişsel Becerilerini Geliştirmesi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Akıllı telefonların ve uygulamalarının ortaya çıkması, yeni bir kişiselleştirme, anlık sonuçlar ve aslında başkalarıyla bağlantı kurmadan bağlantı kurma becerisi yarattı, ancak bir zamanlar geliştirilen temel becerileri, azim, sosyal beceriler ve daha fazlası- doğal olarak yok olmaya başladı

Bu bilişsel olmayan faktörlerin öğrenmeyi nasıl etkilediği üzerine araştırmalar henüz emekleme aşamasındadır, ancak ön bulgular umut verici getirilere işaret etmektedir. Burada, günümüzün öğrencileri arasında genellikle eksik olan bilişsel olmayan faktörleri inceleyeceğim ve bu becerileri belirli (ve kolay uygulanabilen) talimatlarla nasıl geliştireceğimizi ele alacağım.

Bu beceri, bir öğrencinin, bir görevle hızlı ve kolay bir şekilde olmasa bile, bir göreve sahip olması gereken yetenek olarak açıklanabilir. Bu beceriyi geliştirmenin bir yolu, öğrencilere yeterlilik ve sonuçta standartların ustalaşması yolunda ilerlemelerini izlemelerine yardımcı olmak için uygun bir yol olan öğrenme ölçeklerini kullanmaktır. Öğrenme ölçekleri, yeterlilik işaretinde (genellikle seviye 3 olarak adlandırılır) öğretim yaptığınız standart ayarlanarak, daha sonra seviye 1 ve 2 için standardın daha basit sürümlerini yazarak ve seviye 4 için standartın daha yoğun bir sürümü yazılarak oluşturulabilir. ustalık). Yüksek etki için, çift, tekrarlı revizyon gerektirecek ve öğrencileri sadece bir not değil, revizyonlar hakkında geri bildirimde bulunacak şekilde tasarlanan ödevlerle ölçeklendirir. Son gönderim notlandırılabilir.

Akademik azim oluşturmanın bir başka yolu da, öğrencilerinizle birlikte yansıtıcı dergiler kullanmaktır. Anlama düzeyleri veya karışıklık noktaları hakkında yazmalarını isteyin. Bunu dersin başlangıcında, ders boyunca birkaç kez ve dersin sonunda birleştirebilirsiniz. Öğrencilerin, yaptıkları ilerlemeyi en iyi şekilde yapmaya devam ederek, en az haftada bir kez yansımaları hakkında okumalarına izin verin.

ÖĞRENME STRATEJILERI
Bu beceriler terimin söyledikleri gibidir: öğrenmek için kullandığımız stratejiler. Öğrencileriniz, sınıfınızda düzenli olarak kullandığınız tüm yüksek etkili stratejilere nasıl katılacağınızı bilmelerine rağmen, bu stratejileri neden kullandığınızın farkında olmayabilirler. Neden olduğu konusunda açık olun.

Örneğin, bir aktivasyon stratejisiyle yeni bir ders çıkardığınızda, öğrencilerinize bu konuda şunları söyleyin: “Bunu yapıyoruz, çünkü bu yeni konuya zaten bildiğiniz şeyleri bağlamamız gerekiyor.” Açık bir şekilde yaparak ne yapıyorsunuz? Öğrencilere, üstbilişlerini nasıl izleyebileceklerini öğretmek. Onlara ne işittiklerine, okuduklarına ya da yazdıklarına ne kadar dikkat ettiklerini bilmelerini isteyerek, öğrenmelerinin sekmelerini tutmasına yardımcı olun. Daha yaşlı öğrenciler bilişsel etkileşim (içerikle fiilen ilgilenen) ve davranışsal bağlılık (yönlere göre hareket etmek ve görevde görünmekle birlikte, aslında düşünme işine dahil olmamak) arasındaki fark hakkında kısa bir sohbetten yararlanabilirler.

Öğrencilerinizin bilişsel ilgilerine dikkat etmelerini istemek büyük getiri sağlayabilir. Likert ölçekleri, bir bireyin belirli bir açıklama ya da fikir ile hemfikir olup olmadığına karar vermenin bir yoludur ve bir gülümsemeden kaş çatısına kadar uzanan ifadeleri olan basit bir Likert ölçeği, izleme sürecine başlamak için uygun bir yoldur ve teşvik edecektir. Öğrenciler dikkatlerini öğrenmelerine odaklayacaklar. Daha büyük öğrenciler verilerini toplayabilir ve kalıp aramaya başlayabilir. İşe karışmakta zorluk çektiklerinde noktaları tespit etmek için verileri kullanmalarına ve bunların nasıl ayarlamalar yapılacağına dair planlamalarına yardımcı olmaya çalışın.

SOSYAL BECERILER
Bu temel beceriler, bir öğrencinin iletişim kurma ve başkalarıyla etkili bir şekilde çalışma yeteneğini etkiler. Bu, tüm öğrencilerin bildiği bir şey gibi görünse de, genellikle geliştirmek için doğrudan eğitime ihtiyaç duyan bir beceri kümesidir.

Başlamak için iyi bir yer, sınıfınızda konuşma ve dinleme için normların ayarlanmasıdır. İdeal olarak, öğrencilerinizi norm belirleme sürecine dahil etmelisiniz, ancak bazı pazarlık dışı şeyler olmalıdır: Birisi konuştuğunda, onlara tam dikkatinizi verin; Bir seferde sadece bir kişi konuşmalıdır; ve bir kişi konuşmayı bıraktığında ve bir sonraki kişi konuşmaya başladığında üç saniye sessiz kalsın.

Çoğu zaman, öğrenciler, başkalarının söylediklerini dinlemek için gönülden dinlemenin tuzağına düşerler çünkü kendi tepkilerini planlamakla meşguller. Açılış çizgisiyle bir ortağa dinleme ve cevap vermelerini isteyin, “Ne dediğimi duyuyorum _____”. Katılıyorum ya da katılmıyorum çünkü _____. ”Bu alıştırmanın en iyi yapılması, her bir öğrencinin bir ortağa doğrudan bir sorumluluğu olması ve katılmama fırsatı olmaması için çiftler halinde yapılır.

AKADEMIK ZIHNIYET
Akademik zihniyetin önde gelen araştırmacısı olan Carol Dweck'in çalışması, hazır bulunmakta ve öğrencilerin ve öğretmenin akademik zihniyete ulaşmasına yardımcı olmak için mükemmel kurallar sunmaktadır.

Öğrencilerin öğrenmenin uygunluğunu gördükleri ve bir aidiyet duygusu hissettikleri bir sınıf ortamı oluşturmak, onların içinde bir akademik zihniyet oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Dweck'in fikirlerini tamamlamak için, haftalık hedef yazmayı öğrencilerle uygulamayı düşünün. Öğrencinin bireysel hedeflerine geri dönme ve hedeflere doğru ilerlemeyi izleme, öğrencilerin akademik büyümelerine odaklanmalarına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur.

Her öğrencinin hedefleriyle ilgili belirli, anlamlı geri bildirimler, ilerlemelerine odaklanmaya yardımcı olacaktır. Öğrencilerin kendi öğrenci-ebeveyn konferanslarını yönetmesini de düşünebilirsiniz. Bu konferans zamanında veya iki haftada bir dönüşümlü olarak yapılabilir. Öğretmen temelli bir raporlama sistemi yerine, öğrencilerin akademik hedefleri konusunda kendileri veya video konferans yoluyla ebeveynlerine veya velilerine ilerlemeleri bildirmelerini isteyin. Bu, öğrencilere sahip olma duygusu ve güçlü yanlarını ve büyüme fırsatlarını belirleme yeteneği sağlar

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/building-students-noncognitive-skills

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı