Öğrencilerime Söylemek İstediğim 16 Şey

Öğretmenlerin duruşmaya değer verdiği ikonik ifade. Öğrenciyi anlamadan anlamadığınız bir işaret. Işığa doğru.

Bu ifadede çok şey ifade edilir, en azından kendi iyi hissetme başarınızdır - etkili bir öğretmen olduğunuzu gösteren sıcak bir göstergedir ve gelecek neslin her şeyden sonra mahkum edilmez. İfade, “Anladım” demez. ”“ Şimdi  anladım ”diyor , sanki birkaç dakika önce yokmuş gibi, ama şimdi yap.
Ve “Ohhh” bile, her şey için bir anlıklık katar, sanki adak altında o anda sadece oraya tıklanmış ve zahmetsizce yönlendirici rehberlik yapmış gibi.

Ama benim için farklı bir şey istiyorum. Hem entelektüel hem de duygusal kasları büyüten belirsizlikle uğraşan öğrencileri duymak ve görmek istiyorum. Akıllılar ve öz-yeterlilik. Bilgi ve azim.

Öğrenmenin büyüsü, sonlu ve somut girdileri ve çıktıları değil, soyutlamalarını –bir düşünür ile etraflarındaki uyaran arasındaki çatışmayı — içermez. Bu bize doğru cevaplardan başka bir şey aradığımızı gösteriyor - bize biraz eğitici olarak gelen hafif ampuller geliyor.

Hatta bunları ampul olarak düşünmeye devam edebiliriz, ancak farklı bir şekil ve doğaya sahip olabiliriz. Öğrencinin kendilerini bir düşünür olarak görmeye başladığını gösterir. Bunlardan bazıları, içerik alanınıza, sınıf seviyenize, vb.

Sınıfınızda ve içeriğinizle birlikte sınıfta duymayı sevdiğiniz yorumları paylaşın. Herhangi bir desen olup olmadığını görebiliriz. ; ^)

Bunlardan bazılarını (ve daha fazlasının) öğretim materyallerimizden birinde de bulabilirsiniz - bu kart formunda .

1. Bu ilginç, ancak kanıt titrek.

Hala kalbimde! Mantıksal bir yapıdan çekici bir form ayırmak! Maddeden yüzeysellik!

2. Metin diyor ki…

Siz genç Einstein, harika şeylere hazırsınız. Aklınıza, öznel görüşler ve yarı gerçekler için arama yapmaktan ziyade metne geri dönme alışkanlığı kazandırırsınız. Metni ilk kez hatırlamayan ya da anlamayan boş bir beynin araştırılması yerine süzülürsünüz.


3. Ben inanırdım…

Kendi düşüncenizdeki geçişlerin farkında olmak. Aydınlanmaya doğru tırmanırken kendi omuzlarınızda durun!

4. Bu bana hatırlatıyor…

Bu, yeryüzünde paramparça değil, bir öğrencinin bir şeye sahip olabileceği en özgün cevaplardan biri. Bir sorunun cevabını aramaktan ziyade (muhtemelen ortaya çıktığınız), bu yeni şeyi zaten bildikleri bir şeye  asimile etmeye çalışıyorlar  ve bu süreci yüksek sesle paylaşmaya istekli oluyorlar.

5. * Bu noktaya kadar her şeyi anlıyorum.


Bu, “anlayamıyorum” ya da “Bilmiyorum” dan çok daha iyi. Bir öğrencinin problem, metin, deney hakkında tek bir şeyi anlamadığı nadiren veya ilgili eğitim artefaktı. Ama bazen böyle davranıyorlar - bu yüzden bir öğrencinin kendi bilgisini araştırması ve sonra nerede kaybettiklerini tam olarak tanımlamaları özeldir.

6. Daha iyi bir bilgi kaynağı buldum.

Yargı ve değerlendirme - en yüksek düşünce seviyesinde! Ve sonra aktif olarak kaynakları aradıkları ve bunları mevcut kaynaklarla karşılaştırdıkları gerçeğidir! Öğretmen kalbim gururla büyüyor!

7. Daha iyi bir soru…

Evet. Evet. Evet. Evet. Evet. Evet. Evet. Bin kere evet.

8. Daha fazlasını bilmek istiyorum.

Ve sana yardım edebilirim!

9. Yazar argümanlarının kontrolünü burada kaybeder…

Tamam, bunu sık sık duyamazsın, ama çocuğa bir lolipop verirsen. Ya siz, ebeveynleri veya bazı astronomik olaylar burada özel bir küçük düşünür ortaya çıkardı.

10. Yeni bir şey eklemek için yeterince şey bildiğime emin değilim, ama…

Kendini tanıma ve alçakgönüllülük , katkıda bulunma isteğiyle birleşti!

11. Bunu doğru olarak kabul edersek, o zaman…

Daha sonra öğrenci tarafından sorunsuz bir şekilde aktarılan paketler veren kritik analiz. Başka ne isteyebilirsin?

12. Burada deneyeyim.

Kurallar, ihtiyaçlar ya da örüntüleri tanıyan ve daha sonra bir şekilde sıçrayan bir öğrenci, geçmişte sadece bir şey vermek için “nişanlanmak” anlamına geliyor. Ve diksiyon, belirsizliği ( denemeyi) ima eder - öğrenci, belirsiz ve kafa karıştırıcı oturmak yerine, girişimde bulunmaya yönelik belirsizliği bastırmaya isteklidir.

13. Teşekkürler

Size bir şey borçlu oldukları için değil, alçakgönüllülük ve şükran bilgeliğin özünde olduğu için hepimizin birbirimize ihtiyacı var.

14. Bu önemli / değerlidir çünkü…

Neyin bilmeye değer olduğunu anlamak, neyin bilmeye değer olduğunu bilmekten daha önemlidir.

15. Ben elimden gelenin en iyisini yapıyorum…

Hepsi “Ohhh'den çok daha iyi, şimdi anladım.” Bir sonraki adım mı? Sürekli olarak öğrenme deneyimleri tasarlayın, böylece bu tür cevapları duyarsınız.

16. Birçok insan buna inanabilir çünkü…

İnançların ve düşüncenin kaynağını ve doğasını anlamak –bir çeşit “entelektüel empati”.

,

Kaynak: https://www.teachthought.com/critical-thinking/what-teachers-want-to-hear/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13