Öğrencileri inandırarak ve güvenle konuşmalarını öğretmek, üniversite ve kariyer başarısı için gerekli bir beceridir.

Öğrencilerin doğru yönlendirmesiyle  geleceklerini belirleyebiliriz. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızı doğru yönlendirmemiz, gelecekleri hakkında doğru karar vermelerini sağlar. 

Okullar yalnızca üç okuma, yazma ve aritmetik konularına odaklanılan uzun zaman alan bir yoldur. Yol boyunca, başarılı bir öğrenci ve vatandaşın tanımladığı çok şey olduğunu ve bu okulların öğrencileri çok sayıda beceri ve beceriyi geliştirmeleri için eğitiminde merkezi bir rol oynadığını fark ettik.

Mesela, Ortak Çekirdek Devlet Standartlarında ana hatlarıyla belirtildiği gibi, şimdi konuşma becerileri setini öğretmekle görevlidir. Daha çok sayıda işletme, işe alma ve mesleki başarı anlamında hayati beceriler olarak kapsamlı konuşma ve iletişim yeteneğini gerekçe gösteriyor. K-12 öğretmenleri için, sözlü sunum ve sözlü değerlendirmeye odaklanan daha hedefli dersler anlamına gelir.
Halkın konuşma korkusu ya da saçma sapanlık korkusu, genel nüfusumuzun neredeyse yüzde 80'ini vuruyor. Ülkemizde (duruma bağlı olarak) K-12 nüfusumuzun yüzde 10 ila 25 aralığında olan İngilizce dil öğrenenlerinin (ELLs) yüzdesini atın ve öğrencilerimizi vurmaya hazır hale getirmek için kesin iskele gerektiren bir sorun yaşarsınız. sınıf düzeyinde konuşma beklentileri. Öğrencileri sözlü sunum becerilerini geliştirmeleri için nasıl zorlayabiliriz?

ÖZKAYNAK ALIYOR
Çoğu öğretmenin yaptığı gibi, sözlü sunum şablonum olarak TED görüşmelerini kullanıyordum. Bir İngiliz dil öğretmeni ve son zamanlarda ülkedeki en büyük ortaokul konuşma ve tartışma ekiplerinden biri olan (Go Bulldogs!) Emekliye ayrılmış bir antrenör olarak, hem örnekler hem de araştırmalar için TED görüşmelerinden yararlandım. Ancak, iskelelerime rağmen, yapabilecekleri ile yapamayanlar arasında nihai sunum kalitesinde büyük bir fark vardı. Ignite Görüşmelerine girin.

TED ve Ignite Sohbetleri bazı benzerlikler taşıyor, ancak yüksek ve düşük yetenekli öğrencilerim, anadili olan kişiler ve ELL'ler için ve dışa dönük ve içe dönük öğrenciler için daha iyi sonuç vermiş olan temel farklılıklar.
İşte bu konuşma platformlarının ortak noktası: Her ikisi de savunuculuk biçimini kullanıyor: kanca, arka plan bilgisi, kanıt ve eylem çağrısı. Ve her ikisi de, yazım türlerini -anılmazlık / anekdot, tartışmayı / ikna edici ve bilgilendirici / anlatıcı- yerine ayırmaktansa onları harmanlıyorlar.

Ve burada farklılıkları vardır: Ignite Görüşmeler, TED görüşmelerinin yapılmadığı belirli zamanlama ve ilerleme hızı yönergelerini içerir. Bulduğum bu yönergeler, tüm öğrencilerde en iyiyi ortaya çıkarmak için çalışıyor, öğrenciler için oyun alanını düzeltiyor. Aslında, Ignite Talks kurallarıyla, konuşmayı seven öğrencilerin daha özlü olmaya zorlandıklarını gördüm. Korkunç olanların gerçekten cesaretlerini kısa, belirlenmiş bir süre için toplamaları gerekiyordu.

Ignite Görüşmeler aşağıdaki gibi bozulur: Slayt başına 15 saniye ile 20 slayt = 5 dakika.

Slaytlar otomatik olarak ilerlemek üzere ayarlanmıştır ve bu nedenle çok görsel olmalı. Dolayısıyla sembolizmi öğretmenin yanı sıra, özgür resimlerin nasıl bulunacağı ve gösterileceği bir açılış var. Hız nedeniyle, bir konuşmacı slaytlara komut dosyası gibi güvenemez; madde işaretleri veya paragraflar için yer yok. Bu, öğrencileri göz teması kurmaya ve izleyicilere değil onların ekranında sırtlarıyla konuşmaya teşvik eder.

Zaman sınırı bana matematik ödev tartışmasını hatırlatıyor: Öğrenciler beş problemle mücadele ederse, onlara neden 50 tane verin? Ve eğer beş kişiyi fethedebilirlerse, 50 kişi öğrenmelerine katkıda bulunmaz. Öğrencileri sıkı bir ilerleme yapısı ile sunmak, konuşmayı seven veya önceden hazırlıksız olan öğrencilerin tekrar etmelerini veya gevezelik etmelerini önlemeye yardımcı olur. Sıkı pacing yapısı, sunum felci geçiren öğrencilere de yardımcı olur.

KONUŞMALARIN DÜZENLENMESİ
Bazen öğrenciler bağımsız olarak sunum yaparlar. Diğer zamanlarda, küçük gruplar halinde çalışırlar; böylece Ignite Talk'taki sözlü iş yükünü bölebilirler. İşbirlikçi bir konuşmanın ana hatlarını ortadan kaldırmalarına yardımcı olmak için onlara organizasyonda bir seçenek sunuyorum.

İlk seçenek için, Elon Musk gibi bir adım atmak için beş adıma atıfta bulunuyorum:

Düşmanın adını verin.
Neden şimdi?
Sözü edilen topraklara resim yazdırın.
Engelleri açıklayın.
Onları kanıtlarla kazanın.
Olası bir anahatı daha da basitleştirmek ve sunumlarına daha otantik yazı getirmek için bir icra özet yapısı -geçmiş bilgileri, kanıtları ve önerileri- sunuyoruz.

Her iki konuşma yapısı (Musk ve maden) temelde öğrencilerin araştırma yapmalarını ve bir konuyla ilgili güçlü bir duruş sermelerini talep ederken, onlara en mantıklı yapıyı seçebilirler. Her ikisinin yapısı slaytlarını ve imajlarını saklamaya yardımcı oluyor.

Planlamaya başlamadan önce, sözlü sunum şemasını hep gözden geçiririm, bu yüzden sürpriz yoktur. En yeni proje tabanlı birimi için, öğrencilerim Ignite Sohbetleri süper kahraman ligleri olarak sunarken bir konuşma metni kullandım ve tutkuyla çözülmesi gereken küresel konularda yoğunlaştım. Bu arada, gruplar heterojendi: ELL'ler yerli İngilizce konuşanlarla birlikte sunuldu ve adil bir başarıydı.

Öğrenen grubunuza bağlı olarak hangi eserlerin en iyi TED veya Müzisyen Görüşmelerine karar vereceksiniz. Nihai olarak önemli olan şey, öğrencilerinizi dünyada inanılır ve kendinden emin konuşmaya hazırlamakla yükümlü olduğunuzdan.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/honing-students-speaking-skills

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim