Öğrenciler Matematikte Kazançlarını Parmak Sayarak Kazanabilir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenler genellikle çocuklara birinci sınıfın sonlarında parmaklarını saymayı bırakmaya başladıklarını söylerler - kafalarında matematik yapmayı öğrenirler ve parmak sayımı bazen bir koltuk değneği veya zayıf matematik yeteneğinin bir işareti olarak görülür.

Frontiers in Education'da yayınlanan yeni bir İngiliz çalışması , bunun bir hata olabileceğini gösteriyor çünkü parmak sayma, sayı oyunlarıyla eşleştirildiğinde matematik öğrenmeyi destekliyor gibi görünüyor.

Dört haftalık deneyde 137 6-7 yaşındaki çocuklar beş gruba ayrıldı. Bir grup, her parmağı kullanarak 1'den 10'a kadar sayma, belirli bir sayı söylenirken doğru sayıda parmak gösterme ve parmaklarını kullanarak basit toplama veya çıkarma sorunları yapma gibi parmak sayma egzersizlerine katıldı. İkinci grup sayı oyunları oynadı (örneğin, domino ve kart oyunları). Üçüncü ve dördüncü gruplar her ikisini de yaptılar - parmak sayma egzersizleri yaptılar ve sayı oyunları oynadılar. Son grup kontroldü ve egzersizlere ya da oyunlara katılmadılar.


Sadece parmak sayma egzersizleri yapan çocuklar parmak hislerini (parmaklar arasında zihinsel olarak ayırt etme yeteneği) geliştirirken, sayı oyunları oynayanlar, nokta gruplarının çiftlerinin göreceli boyutunu görsel olarak daha iyi ölçebildi. Ve her iki etkinliğe katılan çocuklar, kontrol grubu, sayma, sıralama, karşılaştırma ve ekleme de dahil olmak üzere birçok matematikle ilgili becerilerden daha iyi performans göstermiştir.

Diğer bir deyişle, sayı oyunları bir matematik becerisini biraz artırırken, çocuklar da parmaklarını kullandıklarında bir dizi testte daha büyük kazanımlar yaşadılar.

Çalışmanın yazarları Tim Jay ve Julie Betenson, destek için ilgi çekici bir açıklama getiriyor: “Sayıya cevap veren beynin bir kısmı, nesneler işaretleme ve kavrama etkinliklerini gerçekleştirdiğinde aktif olan bölgeye çok yakın.” Parmaklarımızı kullanırken, beynimizin sayma ile ilişkili alanlarını da aktive ediyoruz. Bu paralel işlem, küçük çocukların parmak sayımından neden yararlandığını açıklayabilir.

Büyük öğrenciler sonunda parmak sayımını geçmiş olsa da, şimdi genç öğrencilerin devam etmesine izin veren güçlü bir vaka var.

Paket servis hizmeti: Küçük çocukların parmaklarını saymalarını engellemeyin - özellikle sayı oyunlarıyla eşleştirildiğinde matematik öğrenimini artırabilir.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/case-finger-counting-youki-terada

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol