Öğrenciler Eğitimini Tasarlarken

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kiran Bir Sethi, yaklaşık 20 yıl önce Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde yeni bir okula başladığı zaman, bir eğitim geçmişi, bir öğretim kadrosu veya yatırımcıların desteğini almadı: Sadece onun için daha iyi bir eğitim sağlamak istiyordu. Yaratıcılığı ve bağımsızlığıyla hissettiği genç oğul, sert bir okul tarafından ezildi.

“En uzun süre, eğitim, ana hissedarı ebeveyn yaptı. Bir çocuğu arkaya ve merkeze koyduğunuzda, hikayeyi şekillendirecekler, ”dedi Sethi, tasarım uzmanı olarak kendi geçmişine ve okulu oluşturmak için kullandığı tasarım düşünme sürecine yansıdı. “Çocuklarımız tasarımcılarımız oldu.”

Sethi'nin çocuk merkezli eğitim ve öğretime olan kararlılığı ve kararlılığı ile Riverside Okulu, 2001 yılında 27 çocuk ve beş öğretmenle Sethi'nin evinde başladı; bugün, okul 600 metrekarelik ağaçlıklı bir arazide üç yapıyı işgal ediyor ve 400 ön-K – 12 öğrencisine hizmet veriyor, ülkenin ilk 10 okulu arasında matematik, fen ve İngilizcede ulusal başarı notuna göre öğrenci başarısını temel alıyor. sınavlar.

Sethi ve Riverside öğretmenlerine göre okulun misyonu “dünyanın en iyi okulu değil, dünyanın en iyi okulu”.


George Lucas Eğitim Vakfı
Hindistan'ın 1,5 milyonluk kamu ve özel okullarında yaygın olarak bulunan rote öğrenme ve öğretmene dayalı eğitim almak yerine, Riverside öğrencileri eğitimlerinde kilit paydaşlar olarak ele alınmaktadır. Proje temelli öğrenme faaliyetleri ve gerçek dünyadaki zorlukları taklit eden simülasyonlar sayesinde, Riverside öğrencileri bağımsızlık geliştirir, böylece yüksek küreselleşmiş bir dünyada vatandaş olarak gelecekteki zorluklarla başa çıkmaya hazırlanırlar. Okul özel olmasına rağmen, öğrenci nüfusu kasıtlı olarak farklıdır ve yaklaşık yarısı öğrencinin katılması için bir miktar mali yardım almaktadır. Kabul testleri veya diğer gösterimler yoktur.

OKUL ANLIK GÖRÜNTÜSÜ

“Onlara inanmak istiyoruz,“ Yapmak istediklerimi yapabilirim ve olmak istediğim kişi olabilirim ”diyor, ilköğretim akademik programını koordine eden uzun zamandır öğretmeni Phoram Desai.

Riverside'ın “I Can” eğitimine yaklaşımı, okulun ağaçlıklı kampüsünün çok ötesine yayılıyor. Design for Change adlı bir vatandaşlık mücadelesi ve müfredatı , bir problem çözme süreci boyunca öğrencilere rehberlik ederek, ajans ve empati kurar; Riverside'a göre şu anda 60'tan fazla ülkede ve binlerce okulda kullanılıyor. Liderliğinin bilincinde olarak, Riverside 2015 yılında Ashoka Vakfı tarafından bir changemaker okuluna atandı.
TOPLUM ÖNCELİKLE GELİYOR
Riverside'ın güçlü topluluk duygusu, düzenli olarak Congloms adındaki günlük toplantılarla pekiştirilir, bu da öğrenciler ve öğretmenlerin okulun bir sabah buluşması veya daire zamanı versiyonu için bir araya getirdiği konglomerasyonlar için kısadır.

Conglomlar kısaca: 30-45 dakika arasında sürdürebilirler ve tek bir sınıfa, bir bölüme ya da tüm okulu kapsarlar - bazen öğrenciler tarafından yönlendirilirler. Odak, oyunlardan ve kutlamalardan, öğrencilere beden imgesi ya da yaklaşan seçimler gibi sosyal ve duygusal, ruhsal ya da yeni konular üzerine düşünmeye teşvik eden tartışmalara kadar farklılık gösterir.


George Lucas Eğitim Vakfı
Öğretmenler, etkinliklerin öğrenciler ve personelin birbirlerini tanıması ve daha yakın ilişkiler kurmaları için bir fırsat sağladığını söylerken, öğrenciler kendilerini kendileri için konuşmaya ve akranlarını dinlemeye teşvik ediyor - mezun olduklarında değerli olacak ve yetişkin olduklarında yetenekli olacaklar.

12. sınıf öğretmeni Niall Walsh, “Birlikte bu yolculuktayız” dedi. “Congloms, topluma girip sorunları çözecek, kendini anlayacak ve başkalarıyla bağlantı kuracak olan bir bireyi büyütmeye yardım ediyor.”

GERÇEK DÜNYA ÖĞRENİMİ
Neşeli ortam, akademik titizlik pahasına gelmez. Müşteri projeleri, örneğin, öğrencilerin tasarım düşüncesi, işbirliği ve problem çözme becerilerini geliştirmek için uygulamalı öğrenme fırsatlarını kullanırlar. Her sınıf seviyesindeki öğretmenler, içerik öğrenme hedeflerini, öğrencilerin ilgili olabileceği toplumdaki gerçek ihtiyaçlara kasıtlı olarak haritalayarak dersleri planlar. 

Sıklıkla, “müşteriler” kişisel olarak öğrencileri karşılamak için düşer. Örneğin, ikinci sınıf öğrencileri, habitatları, kamuflajı ve uyarlamaları incelediler ve daha sonra farklı ortamlarda ihtiyaç duyacakları üniformayı öğrenmek için bir ordu subayıyla röportaj yaptılar. Kumaş örnekleri, pamuk topları, kum ve tutkal kullanarak, öğrenciler karda ve çölde giyecek memur için uygun tek tip prototip tasarladılar. Memur eleştirilere geri döndü ve tasarımları hakkında geri bildirim verdi.


George Lucas Eğitim Vakfı
Amaç, öğrencilere “öğrenmeleri ile gerçek hayat arasındaki bağlantıyı göstermek” dedi ikinci sınıf öğretmen Bhavika Chandnani. “Yaptıkları ve öğrendikleri her şeyin arkasında bir önemi var. Onu gerçek hayatta nerede kullanacaklar? ”

DEĞİŞİM ARACI OLARAK ÖĞRENCİLER
Çocukları nişanlı vatandaşlar olmaya teşvik etmek için, Riverside öğretmenleri öğrencileri alışılmadık ve bazen zor olan rollere sürükleyen sürükleyici deneyimler planlar.

Beşinci sınıf öğrencileri, çocuk işçiliği ile ilgili bir birimde, bir fabrikada çalışmak zorunda olsaydı, nasıl olacağını anlamak için iki günlük bir simülasyona katıldılar. İş kirli ve vergilendir. Koşullar loş ışıklı ve kalabalıktı. Genellikle öğretmenler zorlu görev yöneticilerine dönüşür, emirleri havlarlar ve hatta öğrenciler belirli kotalara ulaşana kadar su ve yiyecekleri sınırlandırırlar.

Bir çocuk ilk gününü eğlenmeyi beklediğini söyledi, ama gün sonunda, onun yüzü kurumla lekelenmişken, “çok üzgünüm” diyerek empati yaptıklarını söyledi. Sırtım ağrıyor. Ayakkabılarına basmak ve yaptıklarını hissetmek gibi bir şey ”dedi.


Deneyimi izleyen öğretmen destekli düşüncede öğrenciler, toplumlarındaki değişimi etkilemek için atabilecekleri eylemleri tartıştılar. Geçmişte, öğrenciler çocuk işçiliği bilincini artırmak için sokak oyunlarını, gecekondu mahallelerinde yaşayan çocuklar için organize günler düzenlediler veya çocuk açlığını ele alan kar amacı gütmeyen ortakların çalışmalarını desteklediler.

Matematik öğretmeni Itchha Chainani, “Çocuk bu deneyimsel öğrenmeyi sürdürürken, empati kurmayı ve kendi hayatları için şükran duyduklarını görüyorum” dedi. “Dünyayı değiştiren vatandaşlar kurduğum için gurur duyuyorum.”

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/when-students-design-their-education

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol