Öğrenci Yansımasını Onaylayan Bir Proje

By Stephanie Rothstein
Öğretmenler, öğrencilere öğrenmeye devam etmelerine yardımcı olacak geribildirimler sağlamanın en iyi yolu hakkında düşünürler. Geçtiğimiz yıl, öğrencilerimin bir sonraki yıl için ihtiyaç duyacağı becerileri nasıl geliştireceğimi düşündüğüm için, yeni bir final projesi oluşturdum ve geri bildirim sağlamak için yeni yollar geliştirdim.

HAYALİNİZDEKİ İŞ
Los Gatos Lisesi'nde LEAD @ LG (Los Gatos'ta Baş, Araştır, Hareket ve Tasarım) adında dört yıllık bir disiplinlerarası yolumuz var. Dokuzuncu sınıftaki İngilizce derslerini öğretiyorum ve öğrencilerin final projesi hayallerindeki işi araştırmaktı. Öğrencilerin kişisel bir iş hedefine sahip olmalarını istedim, çünkü onları gelecekte takip etmelerini desteklemek, gerçek bir katılım sağladı ve büyük hayal kurmalarını sağladı. Öğrenciler şirketleri araştırmayı ve amaçlarına ulaşmak için gereken becerileri analiz etmeyi önemsiyorlardı.

“ Google'da Nasıl İşe Girilir?” Yazısını okuduktan sonra , öğrenciler yumuşak becerilerin önemini tartıştılar ve hayallerindeki iş için kapak mektupları ve özgeçmişler yarattılar. LEAD @ LG yolu, makalede incelenen yumuşak becerilerle iyi uyum sağlayan beş sınıflandırma kategorisine sahiptir: bilgi ve düşünce, yazılı iletişim, sözlü iletişim, işbirliği ve ajans. Öğrencilere, bu kategorilerle üst kısımda Beceriler bölümünde düzenlenen bir özgeçmiş şablonu verdim. Her kategori için, o özel beceriyi en iyi sergileyen projelerini listelediler.

Sonra onlar hakkında daha fazla ayrıntı vermek istedikleri üç proje seçtiler ve özgeçmişin ana bölümünde ve kapak mektubunda yer aldı. Bunlar, nihai olarak görev yapan bir topluluk uzmanıyla yaptıkları röportaj sırasında başvuruda bulunacakları projeler olacaktır.

Öğrencilerin ilgi alanlarına uygun uzmanlar bulmak bu projenin başarısı için kilit öneme sahipti. Gönüllülüğe gönüllü olup olmadıklarını sormak için yolumun ebeveynlerini, öğretmenlerimi ve diğer okul ve bölge personelini e-posta ile gönderdim. Uzmanlık alanlarını benimle paylaşan çok istekli katılımcılar vardı ve sonra 28 öğrencimden oluşan sınıflarımı dört gruba ayırdım ve her gruba iki görüşmeci atadım, öğrencilerle ve benzer ilgi alanlarıyla eşleşmek için elimden gelenin en iyisini yaptım.

Geri bildirim: Final günü, görüşmeci ve öğrenciler binamızdaki dört ofis arasında bölündü. Bunlar gerçek grup görüşmeleriydi ve topluluk uzmanları değerlendirme listelerini tamamladılar ve o gün kişi ile doğrudan öğrencilerle geri bildirim paylaştı.

Bölüm, aşağıdakiler hakkında geri bildirim istedi:

Referanslara özel örnekler
Öğrencinin geliştirdiği belirli yumuşak beceriler hakkında konuşur
Güçlü yanlar
Soruları olgunça cevaplar ve fikir verir
İyi hazırlanmış ve profesyonelce giyinmiş
Görüşmelerden önce öğrenciler heyecanlandı ve gergindi. Derse döndüklerinde, ilgilendikleri bir alanda bir yetişkinin gerçekten hedeflerini konuşmalarını ve geri bildirim vermelerini sağlamanın ne kadar önemli olduğunu paylaştılar. Odadaki kendileri ve diğer öğrencilerle gurur duyuyorlar ve kurdukları bağlantılar konusunda olumlu hissediyorlardı. “En inisiyatif” ödülü, görüşmecisiyle yaz stajı yapan öğrenciye verildi.

Öğrenciler değerlendirme listelerinin kopyalarını istediler, ben de onları telefonumu kullanarak taradım ve öğrenme yönetim sistemimize ekledim. Daha sonra gelecek yıl için her öğrenciye yönelik umutlarım ve en çok gurur duydukları büyüme alanları dahil kendi kapanış yorumlarımı ekledim.


VİDEO YANSIMALARI
Röportajlara girmediğim için, bazı röportaj öncesi ve sonrası çalışmalar yapmam çok önemliydi, böylece öğrenciler onları duyduğumu bildiler ve notu tamamen yabancı bir değerlendirme tablosuna dayandırmadılar. Öğrencilerin finalden önce benimle röportaj yapmalarını sağladım ve onlara ilk geri bildirim puanlarını verdim. Ayrıca diğer öğrencilerden onlara geri bildirim vermelerini istedim. Son görüşmelerinin yalnızca almış oldukları notu yükseltebileceğini açıkladım.

Görüşmeden sonra öğrencilerden Flipgrid kullanılarak oluşturulan videolara öğrenmelerini yansıtmalarını istedim. Aşağıdaki soruları ele almak için üç ila beş dakika harcadılar:

Röportajı tamamladıktan sonra, en çok neyle gurur duyuyorsun?
Tekrar yapabilseydin, farklı olarak ne yapardın?
Bazı büyüme alanları nelerdir?
Onlara gelecek yıl nasıl ulaşmayı planlıyorsun?
Yaz aylarında neler bekliyorsunuz?
Yansımaları izlerken, öğrencilerin kendileri ve akranları hakkında bilgi edindiklerini görebiliyordum. Bütün yıla yansıdılar ve ne kadar ileri gittiklerini anladılar ve gelecek yıl için kendileri için hedefler koydular. Diğer öğrencilerden, benden ve seçtikleri alandaki uzmanlardan yazılı ve şahsen geri bildirim aldılar. Okul yılını kapatmanın çok anlamlı bir yoluydu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol