Öğrenci Travması ile Sınır Belirleme Tamam

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden ve Kaiser'den gelen temel bir araştırmaya göre, öğretmenlerin çoğuna yaklaşık 10 çocuktan yaklaşık 6'sının travma geçirdiği haberi verilemez . Eğitmenler ön cephelerde, öğretmenler düzenli olarak evlerinde ve toplumlarında ciddi zorluklar yaşayan öğrencilerle karşılaşır. Ancak psikologlar ve akıl sağlığı uygulayıcıları, travmanın etkisinin çocukların ötesine geçtiğini ve her gün onlarla yakın çalışan eğitimcilerin hayatlarına ulaştıklarını söylüyorlar.

Vahiy travma olarak bilinen bu ikincil travma şekli, tek bir olaydan ya da bir zaman dilimi içinde gelişebilir . Kendinizi ağır travmalardan korumak için etkisini anlamak, semptomlarını tanımak ve kendinize bakmak için önleyici stratejiler geliştirmek önemlidir. Kısa süre önce Chicago Üniversitesi'nde doçent olan ve TREP Projesi'nin kurucusu olan Micere Keels ile şehirli öğretmenler için travma konusunda bilgilendirilmiş bir müfredatın vesilesiyle travmaların nasıl tanımlanacağı ve yönlendirileceği üzerine konuştuk.
VICARIOUS TRAVMA BELIRTILERINI TANIMA
Keels'e göre, başkalarının travmatik deneyimlerine düzenli olarak maruz kalmanın belirtileri ve semptomları, duygusal tükenme veya tükenmişlik gibi çok fazla şey hissedebilir ve hissedebilir. Eğitmenler, acı çeken öğrencilerle çalışırken, duygusal, fiziksel ve ilişkisel semptomlar yaşayabilirler ve etkilenen öğretmenlerin birçoğu , kişisel başarılarının azaltılmış bir şekilde algılandığı bir tür depresyona vurgu yapar .

Kişisel yaşamınızda göreceli mutluluğa rağmen, kendinizi düzenli, hüzünlü, endişeli veya depresif hissettiriyorsanız, bu duygular baş ağrısı, mide ağrıları, kabızlık veya genel düşmeler gibi fiziksel semptomlar olarak hızlı bir şekilde kendini gösteren ikincil travma belirtileri olabilir. enerjide.

Katılımsız bırakıldığında, duygusal belirtiler hem evde hem de işyerinde kişisel ilişkileri de etkileyebilir. Ailenle irritabl oluyor musun? Kendini arkadaşlarından mı ayırıyorsun? İş yerindeki davranışlarınızdaki değişikliklere de dikkat edin. Kendinizi meslektaşlarınızdan ve öğrencilerinizden daha fazla duygulandığını hissedebilir veya onlara daha fazla tepki verebilir. Motivasyondan yoksunsanız, belirli öğrencilerden kaçının ya da kronik olarak geç kalmış olursanız, bunların hepsi de travmatik travmanın etkileri olabilir.

Anlaşılabilir bir şekilde, birçok öğretmen, umutsuzluk duygularını zayıflatmakta ve kişisel başarılarını azaltmaktadır. Öğrencilerinizin hayatlarını etkileyen kritik sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda, hem harekete geçmek hem de önünüzdeki görevle boğuşmak zorunda hissetmek kolay. Hizmetinizdeki sınırlı kaynaklarla, öğrencilerinizin sorunlarını her zaman tamir edemezsiniz.

Diğer bir deyişle, ne yaparsanız yapın, öğrencileriniz için yeterince şey yapmıyorsunuz gibi hissedebilirsiniz - siz onları başarısız ediyorsunuz.

KENDINIZI TEDAVI ETMENIN YOLLARI
Bu durumda kendinize yardım etmek için neler yapabilirsiniz? Semptomların elden çıkmadan önce öz bakım uygulamalarını kullanmak en iyisi olmakla birlikte, ikincil travmanın etkisini azaltmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki stratejiler herhangi bir zamanda uygulanabilir.

Profesyonel izolasyonu azaltın. Hayal kırıklıklarını ve duygularını konuşmak için güvenebileceğin çalışanlarla ilgili meslektaşları bulun. Bu, deneyimlerinizde yalnız olmadığınızı ve mücadelelerin beceriksizliğinden kaynaklanmadığını fark etmenize yardımcı olacaktır — sadece zor bir işiniz var. Ayrıca, sağlık ve refahı sürdürürken öğrencilerle zor durumlara nasıl yöneldikleri konusunda akranlarından ipuçları alabilirsiniz.

Mesleki gelişim için takip fırsatları (PD). Travma geçiren öğrencilerle çalışmanın en zorlu yönlerinden biri, sınıfta duygusal patlamaları ve zorlayıcı davranışları nasıl yönlendireceğini öğrenmektir. Eğitmenler, Keels'e “daha ​​fazla sinir bozucu bir şey olmadığını ve ne yaptığınızı bilmemekle, mesleğinizin ne işe yaradığını bilmekten çok daha fazla bir şey yapmanıza olanak sağladığını” belirttiler. Travma ile ilgili PD sunmak, yerel çalıştaylara bakmak, çevrimiçi kaynakları bulmak veya diğer okullarla iletişime geçmek.

Örneğin, Nashville'deki travma konusunda bilgilendirilmiş bir okul olan Fall-Hamilton İlköğretim Okulu , öğretmenlerin “ giriş / çıkış ” olarak adlandırılan öğretmenlere fayda sağlayan bir uygulama geliştirdi. Bu da öğretmenlerin bir meslektaşının ihtiyaç duyduklarında birkaç dakikalığına derslerini gizlemelerini sağlıyor. gergin bir durumdan bir mola. Edutopia daha önce, öğrencilerin sınıfta hareket etmelerini nasıl engelleyebileceklerinin yanı sıra duygusal bir patlamanın ortasında bulunan bir öğrencinin nasıl sakinleştirileceğine dair stratejiler paylaştı . Bir hızlı mindfulness aktivite , örneğin, bir öğrenci dışarı hareket sonrasında kendinizi ve sınıf sakin yardımcı olabilir.

Gerçekçi beklentiler geliştirmek ve sınırlar koymak. Bazı öğrencilerinizin yiyecek, vesayet, barınma gibi önemli desteklere ihtiyacı olabilir, ancak bu ihtiyaçlar öğretmen olarak verebileceğinizin çok ötesinde. Sahip olduğunuz kaynaklar ile elinizden gelenin en iyisini yapmak için kendinize şeref verin ve ne yapabileceğinize dair sınırların olduğunu kabul edin.

Sadece sınırlarınızı kabul etmek değil, aynı zamanda başarılarınızın da sahibi olmak önemlidir. Öğrencilerin hayatlarını dokunduğunuz öykülerin hikayelerini biliyorsunuz - mezun olduktan sonra yıllarını geri çeviren öğrenciler sizin koleje gittiklerini ya da öğretmen olduklarını, çekmecenizdeki teşekkür mektuplarını anlatıyorlar. ve sokaktaki eski öğrencilerden gelen sarılmalar. Bire bir öğrenciyi dinlemek - verebileceğin tek destek olsa bile - aynı zamanda bir başarıdır. Öğrencilerinizin hayatlarını yeteneklerinizi en iyi şekilde etkilediğini ve elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı bilin.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/student-trauma-its-ok-set-boundaries

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol