Öğrenci Performansını Hızlandırmak

By Mark Wise
Pek çok pedagojik aktivite, nihai hedef olarak tamamlamaya odaklanır. Her ne kadar öğrenciler bir aktiviteyi tamamlayarak yeni bilgi ve beceriler kazansalar da, aynı anlayış seviyesinde kalabilirler. Ancak, ders sırasında önemli bir noktada yeni bilgiler, geri bildirim veya yansıma fırsatı sunmak, öğrenci performansını artırabilir. Bir orta etkinlik müdahalesi, öğrencileri daha kritik sorular sormalarını, düşünmelerini yükseltmelerini, becerilerini geliştirmelerini ve daha sonra öğrenmelerini ilerletmelerini sağlayabilir.

YENİ GİRDİYİ TANITIN
Yeni bir lise tarih dersinde, öğrenciler tartışmalarını bildirmek için Gettysburg Adresini ve Özgürleşme Bildirisini birincil kaynaklar olarak kullanarak Lincoln'ün Büyük Özgürleştirici olarak kabul edilip edilmeyeceğini tartıştılar. Bu ilk analize dayanarak, öğrenciler üniform bir şekilde Lincoln'ü bu ölümcül unvanı aldı.  

Bu önemli noktada, öğretmen bu paylaşılan varsayımı sorgulamak için ek belgeler sundu . Yeni bilgi, Lincoln’ü çevreleyen kabul gören anlatıya meydan okudu ve görüşlerinin tüm insanların eşitliğine saygı göstermediğini vurguladı. Bu materyallerin tanıtılması fikir ayrılığı ve daha ilgi çekici, ruhlu bir sohbet yarattı. 

Öğrenciler bu şaşırtıcı keşfe dayanarak yeni sorular üretmeye başladılar: Lincoln bir “terlik” miydi? Sözlerini izleyicisine uyarlayan bir pragmatist miydi? Lincoln, konumunun gelişmesine izin veren yeni bilgilere ve içgörülere açık mıydı? Öğrenciler çelişkileri uzlaştırmak ve Lincoln'ü lider olarak yeniden incelemek için çalıştılar. Bu entelektüel enerji patlaması, yeni içeriğin getirilmesiyle aydınlandı. 

İkna edici yazı üzerine bir derste, Kate Roberts , öğrenciler ilk taslak geliştirdikten sonra güçlü bir karşı iddia yazma becerisini tanıtır. Karşı davalarla ilgili öğretmeyi ancak öğrenciler kendi görüşlerini sağlamlaştırma aşamasına geldiğinde duraklar. Ünite başlangıcında ön yüklemeden ziyade, öğrenciyle alakalı olduğunda bu beceriyi öğrettiğinden, öğrenciler bu daha ayrıntılı talimatı uygulamak için hazırlanırlar.


İŞLEM YAPILABİLİR GERİ BİLDİRİM SUNUN
Öğretmenler genellikle ders sonunda talimatlarını bildirmek için biçimlendirici değerlendirme (örneğin bir çıkış bileti veya sonuçlanan bir tartışma) kullanırlar. Bu zamanlama, öğrencinin potansiyel etkinliğini engelleyerek en az 24 saat geri bildirimini geciktirir.

Bir spor antrenörü bir oyun boyunca gelişmiş performans için fikirler sunarken veya bir müzik öğretmeni bir şarkı uyumsuz olduğunda özel geri bildirim sunması gibi, eğitimciler de öğrenci çalışmalarının anında değerlendirilmesini sağlamalıdır. Kurs ortasında geribildirim olmadan, aynı hataların tekrarlanması muhtemeldir.

Öğrenenler olarak, belirli işlem yapılabilir geri bildirimlere ve geliştirmek için düşüncemizi veya performansımızı ayarlama fırsatına ihtiyacımız var. Öğrencilerin, bir dondurucuya erişimi olmasa bile, seyahat eden spor takımları için bir buz paketi geliştirmekle görevlendirildiği bir ortaokul bilim projesi düşünün . İlk olarak, öğrenciler tasarımlarının bir çizimini sunmuş ve projenin ölçütlerini ve kullanılan malzemeler, boyut ve geçerli muhakeme gibi kısıtlamaları ne kadar iyi karşıladıklarına dayanarak geri bildirim almışlardır. Öğretmen geribildirimlerine ek olarak, akranlar yazılı geribildirimde bulundular. Öğrenciler daha sonra son ürünü oluşturmadan önce ayarlama yapma ve tasarımlarını geliştirme fırsatını buldular. 

Benzer şekilde, öğrenciler küçük takımlarda çalışırken, öğretmenler grup çalışmasını duraklatabilir ve öğrencilerin bireysel ve toplu olarak ne kadar iyi işbirliği yaptıklarına dair geri bildirim almalarını şart koşabilir . Bu, grubun görevlerine geri dönmesine ve işbirliğini ve iş kalitesini iyileştirmek için belirlenen alanlara odaklanmasına olanak tanır.

KENDİNİ YANSITMA İÇİN ZAMANA İZİN VER
İstenilen son hedefi bilen öğrenciler, ustalık sürekliliğinde nereye düştüklerini daha net bir performans hedefi olmayanlardan daha iyi değerlendirebilirler. Yerleşik bir hedefe karşı kendini yansıtma, atletik alanda, sanat stüdyosunda veya tiyatro sahnesinde başarmanın daha kolay olma eğilimindedir, çünkü performans ve etki şeffaftır. Ancak, eğitimciler için sınıf ortamında yararlanabilecekleri güçlü bir araç olabilir. 

Okul ortamında, öğrenci performansının son denetimi olarak bir değerlendirme listesi sıkça kullanılır, ancak gelişim için bir araç olarak kullanılabilir. Örneğin, bir İspanyolca dersinde, öğrencilerin göçmenlik gibi bir konuya yönelik başarılı konuşmalar yaptıkları bir “hızlı buluşma” etkinliğinden önce, öğretmen etkinlik sırasında aradıklarını beklentileri belirlerken, kişilerarası bir değerlendirme tablosunu gözden geçirebilir. anlaşılabilirlik ve kelime kullanımı gibi. 

Aktivitenin ortasında öğretmen, öğrencilere ne kadar iyi anlaşıldıklarını, sohbeti devam ettirdiklerini ve yakın zamanda tanıtılan kelimeleri dahil ettiklerini düşünmeleri için duraklatır ve sunar. Öğrenciler daha sonra aktiviteye devam etmeden önce yeni bireysel hedefler belirler. İstenilen ölçütlere göre yeni hedefleri duraklatma, yansıtma ve belirleme fırsatı, öğrencilerin dil formunda ve fonksiyonlarında iyileştirmeler yapmasını sağlar. 

ENTELEKTÜEL ATALET'İN ÜSTESİNDEN GELMEK
Entelektüel ataletin üstesinden gelmek için stratejilerin kullanılması, öğrencilerin düşüncelerini etkileyebilir. Alıştırma mutlaka mükemmel yapmaz, ancak öğrenmeyi kalıcı yapabilir. Öğretmenler, kritik anlardaki yansıma için anlamlı bilgi ve zaman sağlayan dersleri dikkatlice tasarlayarak, öğretmenlerin öğrencilerin fikirlerini ve içgörülerini arttırmak için bir katalizör görevi görebilir. Bu da öğrencilerin anlamalarını derinleştirme, becerilerini arttırma ve öğrenmelerini sınıf dışına aktarma kapasitelerini arttırır.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/ramping-student-performance

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol