Ödev Yapmanın Öğrenci Üzerinde Etkisi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ödev yapmak tabi ki önemlidir. Ödev demek gün içerisinde okulda öğrendiklerini pekiştirmek adına gerekli bir olaydır. Tabi ödevinde fazlası zarardır. Çünkü öğrenci zaten bütün gün okulda ders işlemiştir, eve geldiğinde dinlenmek, oynamak ve sadece kendine zaman ayırmak ister.

Eh fazla ödev oluncada ister istemez o ödevler bitsin diye evde geçirilen zamanın büyük kısmı yine ders çalışmakla geçer. Bazı öğrenciler bu tip durumlarda işlerini ciddiye alıp sorumluluklarını bilselerde, bazı öğrenciler genellikle aldırış etmez. velilerin uyarı ve ikazlarıyla ödev (bazende baskılarla) ancak yaparlar ödevlerini. Bu yüzden öğrencilerin sıkılmadan ödev yapmaları için, öğretmenlerin daha dikkatli davranıp kararında ödev vermeleri doğru bir davranıştır. 

Ödevler öğrencinin başarısında büyük rol oynayıp, öğrenciyi eğitime adapte edebilen en iyi uygulamalardan bir tanesidir.

ÖDEV yapmak öğrenciye bir çok katkıda bulunur, İşte ödev yapmanın öğrenciye sağladığı katkılar !
1- Ödev yapmak, öğrencinin derslerine olan ilgisini yükseltir ve daha çok ilgi duyarlar
2- Ödevler öğrencilerin gün içerisinde öğrendikleri bilgilerin tazelenmesine ve beyinde kalıcı olmasına sebep olur.
3- Öğrenciyi değişik kaynaklara yöneltir ve bilgiyi tam olarak öğrenebilmesini sağlar.
4- Öğrenciyi yorumlamaya yönlendirir ve birçok kabiliyetinin açığa çıkmasını sağlar.
5- Öğrencileri daha görevli bir kişi haline getirip, başarıya ulaşmış kişiler haline getirir.
6- Öğretmeninin beğenisini kazanmasına ve kabiliyetlerini daha net bir halde öğretmenine gösterebilmesini sağlar.

Evet atalarımızında dediği gibi " Azı Karar, Çoğu Zarar" ödev vermenin kararını bilirse öğretmen, öğrencilerde ödevlerini zevkle yapar. Umarız tüm öğretmenlerimiz, öğrencilerine gerektiği kadar ödev verir. 

Handan Taşgın

Kaynak: www.ogretmensitemiz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı