Obezite riski, öğrencilerin üçte biri yeterince uyuyamıyor

Uzmanlar, ilkokuldaki her üç çocuktan birinin yeterince uyumadığını ve obezite riskini taşıdığını belirtti.

British Nutrition Foundation'a (BNF) yönelik yeni bir anket, yetişkinlerin yüzde 43'ünün gece başına en az yedi saatten daha az uyuduğunu, ilkokulun yüzde 32'sinin ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 70'inin dokuz saatten daha az bir süre uyuduğunu buldu. - almaları gereken mutlak asgari.

Anket, 6.000'den fazla ilk ve ortaokul çocuğunu ve 1.500'den fazla yetişkini kapsamıştır.

Hızlı okuma:  'Telefon bağımlılığı' nedeniyle iki saat boyunca hayatta kalan öğrenciler

Tavsiye:  Öğrencilerinize uyku ve sınav başarısı hakkında neler söyleyeceksiniz?

Ofsted: Okullar obezite sorununda fark yaratmadı

Ayrıca, yetişkinlerin yüzde 80'inin ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 50'sinin önceki gece en az bir kez uyandığını bildirdi.

Ekranlar, rahatsız uyku nedeniyle suçlanmak olabilir, ankete göre, ortaokul öğrencilerinin yüzde 59'u, yetişkinlerin yüzde 50'si ve önceki gece yatmadan önce bir ekran kullandıklarını söyleyen ilkokul çocuklarının yüzde 49'u.

Bazı yetişkin katılımcılar ayrıca yüksek miktarda kafein ve alkol aldılar.

Anket ayrıca kahvaltı alışkanlıklarına da baktı ve ortaokul öğrencilerinin dörtte birinin anket gününde kahvaltı yemediğini ve 10 ilkokul çocuğundan birinin de aynı şeyi yaptığını tespit etti.

Ortaokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 18'i günün ilk öğünlerinde meyve veya sebze dahil olduğunu bildirdi.

BNF üst düzey bilim adamı Lucy Chambers şunları söyledi: “Kötü bir gece uykusunun etkileri yorgun hissetmekten çok daha ileri gidebilir.

“Uykusuzluğun ve rahatsızlık duyulduğunda, hem yetişkinlerin hem de gençlerin huysuz ve huzursuz hissetmelerine neden olabilir, düzenli kalitesiz uyku, yüksek kalori alımları ve daha az sağlıklı yiyeceklerde daha sık atıştırma dahil olmak üzere diyet seçimleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

"BNF'nin Görev Gücü raporu, bu yılın başlarında yayınlanan, uyku eksikliği ve uykuya ara vermenin kalp hastalığı, inme, Tip 2 diyabet, obezite ve hipertansiyon riskinin artmasıyla bağlantılı olabileceğini vurguladı."

https://www.tes.com/news/obesity-risk-third-pupils-dont-get-enough-sleep

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol