Neden zaman çizelgesi denetimi öğrencilerin yeteneklerini yansıtmıyor?

Sarah Hannafin, yeni zaman çizelgesi kontrolünün BT bilgisinin matematiksel bilgiden daha iyi bir ölçüsü olduğunu söylüyor
Görünüşe göre çocuklarımız arasında tanınmayan bir kriz var. Zaman tabloları öğretilmiyor ve bu bilgiler olmadan ilkokuldan ayrılıyorlar.

Eh, bunun böyle olacağını düşünüyorsunuz, hükümet bu yıl 4. sınıf öğrencileri için zorunlu çarpım tablosu kontrolü (MTC) için 5 milyon £ 'a kadar para harcadı .

Fakat çocukların çarpım tablosunu bildiğinin kanıtı kabul edilemez derecede zayıf mı? Hükümet hiç üretmedi. 

Okullar bakanı Nick Gibb , MTC'nin amacının, öğretmenlerin çocuğun ilerlemesini izlemesine ve ilave desteğe ihtiyacı olanları tespit etmesine yardımcı olmak olduğunu belirtti. Görünüşe göre amaç, okulların ek yardım sağlamalarını mümkün kılmaktır, böylece olabildiğince çok sayıda çocuk çarpım tablosunu güvenli bir şekilde kavrayarak ortaöğretime başlar.

Zaman çizelgesi kontrollerine ihtiyacımız var mı?
Ancak okullar bunu zaten yapıyor. Çocuklar zaman tablolarını öğrenmeli ve yapmalı. Onlar zaten müfredatın bir parçası . 

Her ilkokul onlara öğretiyor ve her çocuk onları öğreniyor. Ülkedeki her ilkokulda muhtemelen düzenli masa testleri vardır ve her öğretmen - ve her çocuğun ailesi - her çocuğun hangi masaları bildiğini ve hangilerinin üzerinde çalıştıklarını söyleyebilir. Çarpım tablosunu bilme, 6. sınıftaki Sats makalelerinde zaten test edilmiştir. Daha önemlisi, Sats, çocukların bu öğrenmeyi nasıl uygulayabileceklerini değerlendirmektedir.

Bu yüzden öğretmenlere bildiklerini anlatmak için ulusal bir teste ihtiyacımız yok.

Bu, üyelerimizin bize sürekli olarak söylediği şeydir. 2017'deki üye anketimizde, ankete katılanların sadece yüzde 16'sı MTC önerisini destekledi. 

Ve bu yıl haziran ayında MTC'nin pilotunda yer alan üyeler anketimize katılanların yüzde 94'ü, testin onlara, 4. Sınıf çocuklarının geri çağırılması hakkında bilmedikleri bir şey söylemediğini söyledi. çarpım tabloları.

Büyük zaman kaybı
Eğer okul personeli öğrencileri hakkında yeni bir şey öğrenmiyorsa, bu test katılan herkes için ne kadar büyük bir zaman ve çaba kaybıdır.

Anketimize katılanların yüzde seksen beşi MTC uygulamasının iş yükünü arttırdığını veya önemli ölçüde arttırdığını bildirdi.

Katılımcıların sadece yüzde 5'i iş yükündeki bu artışın çocukların öğrenmesi için faydalı olduğuna inanıyordu.

Bir üyemizin dediği gibi: “Masalara cevap verebilen çocuklar matematikçi değildir . Tabloları öğretmeyi bölünme ve kesirlerle sorunsuz bir şekilde bütünleştiririz; böylece çocuklar hangi tabloların gerçekte ne olduğunu ve gerçeklerin onlara nasıl yardımcı olabileceğini bilir. Bu egzersiz tam bir zaman ve para kaybıydı ”.

Okul liderleri, ekrandaki gösterimin “donuk” olduğunu ve arayüzün “tıknaz ve eski moda” olduğunu söyledi. Şimdiye kadar 5 milyon poundluk bölgede yapılan bir test için iyi bir inceleme değil. Okullarda çocukların zaman çizelgelerini öğrenmelerini desteklemek için kullanabilecekleri ilham verici çevrimiçi programlar var.

Ve MTC'nin sonuçları, çocuklarımızın zaman tabloları hakkındaki bilgisini gerçekten yansıtacak mı?

Haksız işlem
Çocukları pilotluğa katılan üyeler, BT yeterliliğinin bir ölçüsü olduğunu düşünüyorlardı; BT yetkinliğine sahip çocukların yazılımlarını daha hızlı bir şekilde kavraması ve cevaplarını doğru bir şekilde girebilmesi. Evde BT donanıma erişimi olmayan çocuklar haksız şekilde dezavantajlı olabilir.

Bir katılımcı, “Geri çağırmadaki akıcılık bir şeydir, ancak geri çağırmadaki akıcılık, bilgisayar becerilerindeki akıcılığın yanı sıra, testi haksız bir işlem haline getirir” dedi. 

Ayrıca, özel eğitim ihtiyaçları ve engelli çocukların erişebilirliğine ilişkin meşru kaygılar vardır .

Bazı çocuklar cevaplarını hızlı ve doğru bir şekilde altı saniyelik zaman dilimi içinde girmek için zorlandılar . Bu bakımdan, test sadece çocukların zihinsel olarak hatırlama ve çarpım tablosu bilgilerini dijital olarak girme hızını ölçüyordu - çarpım tablosu hakkındaki gerçek bilgileri değil.

Bir üye şöyle dedi: “Zamanlanmış sorular, bazı öğrencilerimizin akıcılığının gerçek bir yansıması değildi. Teste çıkmalarını izlerken, bazıları zaman sınırının dışında bir saniyenin kesriydi, ancak doğru cevapları aldılar. Bu, zaman çizelgelerini bilmedikleri anlamına mı geliyor, yoksa yazmak için çok yavaş oldukları anlamına mı geliyor? ”

NAHT baş öğretmenleri birliği, MTC'nin kuruluşundan bu yana tanıtımını desteklememiştir. Pilot okul liderlerinin fikrini değiştirmedi. 

Sarah Hannafin, NAHT baş öğretmenleri sendikasında kıdemli politika danışmanıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol