Neden STEM Yerine, STEM+A?

Avrupa Sosyal Fonu Avrupa’da, işlerin desteklenmesi, insanların daha iyi işler elde etmesine ve tüm AB vatandaşları için daha adil iş fırsatları sağlamasına yardımcı olan ana aracıdır. Geçmiş finansman döneminde aşağıdaki hedeflere odaklanmıştır:
– Sürdürülebilir ve kaliteli istihdamın desteklenmesi ve işgücü hareketliliğinin desteklenmesi,
– Sosyal içerme, yoksulluğun azaltılması ve her türlü ayrımcılığın teşvik edilmesi,
– Beceri ve yaşam boyu öğrenimi artırmak için eğitim ve mesleki eğitime yatırım yapmak,
– Kamu otoritelerinin ve paydaşların kurumsal kapasitelerinin ve etkin kamu idaresinin iyileştirilmesi.
Bu hedefler Avrupa Birliği’nin Kasım 2017’de başlatılan 2025 yılına kadar Avrupa Eğitim Alanı kurma girişimi ile iyi bir uyum göstermektedir. 2025 yılına kadar Avrupa Eğitim Alanı, Avrupa Birliği’nin kültürel boyutunu güçlendirmeyi ve yeni bir Gençlik Stratejisi ve yeni bir Kültür Gündemi dahil olmak üzere yeni bir dizi ilke tedbirinin uygulanması yoluyla gençlerin katılımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Sanat eğitimi, sosyal ve kişilik oluşturma becerilerinin geliştirilmesine herhangi bir başka eğitim önlemi ile yer değiştirilemeyen benzersiz bir şekilde katkıda bulunur. Buna ek olarak, sanatsal ve kültürel eğitim, her bir bireyin mesleki istihdamını iyileştirmek ve böylece tüm sektörlerdeki ve meslek dallarındaki işgücü piyasasında şansını arttırmak için önemli bir katkı sağlamaktadır.

Özetlemek gerekirse: 2025 yılına kadar Avrupa Eğitim Alanında ifade edilen hedeflere ulaşmak için, AB’nin eğitim politikası; okullar için müfredat tasarımı, öğretmen eğitimi konuları ve sektörün gerekli finans ve altyapı ile donatılmasıyla ilgili bir STEAM gündemine dayanmaktadır. Ayrıca, bireysel projeler geliştirerek yüksek sanat eğitimi kurumları ve yaratıcı endüstri arasında işbirliğini teşvik etmeyi de öneriyorlar. Bir yandan, hala yaratıcılık alanında staj ve pratik eğitim için yeterli pedagojik destek sağlamak için gereken isteklilik ve çoğunlukla gerekli know-how eksikliğinin farkındalar. Öte yandan, birçok öğretmen ve Yüksek Öğretim Kurumları temsilcileri hala Yüksek Sanat Eğitim Kurumunun eğitim misyonunun bir parçası olmamak üzere istihdam edilebilirlik konularını değerlendirmektedir. Bu boşluğu kapatmak, gerekli know-how’ı oluşturmak ve müfredatta girişimciliği sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için daha iyi örnek uygulamalara ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü AB için her insanın bütüncül eğitimini sağlamak vazgeçilmez önkoşuldur.

Çelebi KALKAN

Scientix Ambassador

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol