google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Neden Sınıfta Hikaye Anlatımı Önemlidir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Neden Hikayeler Anlatıyoruz?
İster mağaralarda ister şehirlerde olsun, hikaye anlatımı en doğuştan ve önemli iletişim şekli olmaya devam etmektedir. Hepimiz hikayeler anlatırız. Gününüzün hikayesi, hayatınızın hikayesi, işyeri dedikodu, haberlerde korku. Beyinlerimiz, başlangıç, orta ve son olarak düşünmek ve ifade etmek için güçlenmiştir. Dünyayı böyle anlıyoruz.


Hikaye anlatma, en eski öğretim şeklidir. İlk insan topluluklarını birbirine bağladı ve çocuklara yaratılış, yaşam ve öbür dünyadaki en büyük soruların cevaplarını verdi. Hikayeler bizi tanımlar, bizi şekillendirir, kontrol eder ve bizi yaratır. Dünyadaki her insan kültürü okuryazar değildir, ancak her kültür bir hikaye anlatır.

Bir Öykücü ve Öğretmen Olabilir misiniz?
Sen zaten öylesin. Öğretmenler hikaye anlatıcılarıdır ve hikaye anlatıcıları bin yıl boyunca öğretmen olmuştur. Gerçekte, öğretmenler kendilerini hikaye anlatıcısı olarak görmezler. Daha doğrusu, ara sıra hikaye anlatıcısını görüyorlar ve bunun oyunculukla ilgili daha teatral, abartılı bir gösteri olduğunu düşünüyorlar. Ama bir dakika bekle - öğretmen olmak kesinlikle oyunculuk ve tiyatrodan ibarettir.

İnteraktif Öykü Anlatımı
Bu aşamada kendi tarzımı tanımlamam önemli. Hikayeyi sadece "konuşmaya" güvenmiyorum. Hala sandalyede oturmam. Değişken ritimle yavaş konuşuyorum. Ben dolaşırım. Ellerimi çok kullanırım. Ve en önemlisi, izleyiciden çocukları hikaye anlatırken anlatmaya davet ediyorum. Komik şapkalarda ve diğer eşyalarda giyiniyorlar ve öyküdeki talimatları takip ediyorlar ve söylediğim diyaloğu tekrar ediyorlar. İzleyiciden ses efektlerine katkıda bulunmalarını, soruları cevaplamalarını, önerilerde bulunmalarını isteyerek çok durup hikayeyi başlatıyorum.

Öykü anlatıcılığının birçok faydası
İlk hikayeni anlattığında, büyülü bir an var. Çocuklar büyülenir, ağzı açık, gözleri geniş oturur. Bu yeterli bir neden değilse, öykü anlatıcılığını düşünün:

Amaçlı konuşmaya ilham verir ve sadece hikaye hakkında değil - oynayabileceğiniz birçok oyun vardır.
Öykü bulmak, yeniden okumak vb. İçin metinleri okumak için coşku uyandırır.
Yazmayı başlatır çünkü çocuklar hızlı bir şekilde hikaye yazmak ve anlatmak isterler.
Odadaki topluluğu güçlendirir.
Dinleme becerilerini geliştirir.
Gerçekten oyunculuk seven erkeklerle meşgul.
Anaokulundan ilkokul sonuna kadar olan çocuklar tarafından beğenilmektedir.
İngilizce öğrenenlerin İngilizce konuşmaları ve yazmaları için motive edici bir neden verir.
Bu son nokta bu yıl gerçekten güçlü oldu. Okulum yüzde 97 oranında İngilizce öğreniyor ve sınıfımda çok az İngilizce konuşan veya hiç konuşmayan birçok çocuğum var. İngilizce'deki inanılmaz ilerlemelerinin tek en büyük faktörü hikaye anlatıcı olmak istemeleriydi.

Öyleyse Nasıl Bir Hikaye Anlatıcı Olursunuz?
Aşağıdakileri tavsiye ederim:

Mümkün olduğu kadar çok farklı dünya halk, masal, efsane ve efsane okuyun.
Profesyonel hikaye anlatıcılarını izleyin ve nasıl yaptıkları hakkında not alın. Her hikaye anlatıcısı farklıdır ve onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz.
Öğrencilerinizin resimli kitaplarını veya bölüm kitaplarını ilginç bir sesle okuyarak güveninizi geliştirin. Soru sormayı bırak. Kitap okumayı etkileşimli yap. Bir hikaye ile paylaşılan bir etkinlik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Hatırlanması en kolay olan, az sayıda karakter içeren ve olayları tekrarlayan hikayeler seçin. Bunu söyledikten sonra, istediğiniz hikayeyi seçin - hayır, sevdiğiniz! Seni büyülerse, gençleri de büyüleyecektir.
Hikayeleri not defterine yazın. Yazma, bir hikayeyi hatırlamanıza yardımcı olur ve aynı şeyi çocuklar için de modeller.
Hikayenizi "anlatmaya" başladığınızda, kitabın yakında olması ve bir kısmı unutursanız bir göz atmanız sorun değil. Kendine fazla karşı gelme. Yine bir öğrencisin.
Kendinize eski keten parçalarından yapılmış bir "pervane kutusu" alın ve çocukların yaratıcı bir şekilde kullanabilecekleri hayırseverlik dükkanlarından ve rastgele nesnelerden şapkalarla doldurun. Malzemelerimin çoğunu geri dönüşüm merkezlerinden aldım.
Sırada ne var?
Tabii ki, bir hikaye anlatıcısı olmak sizin adınıza çaba ve eğim alır, ama birçok fayda ile denemeye değer değil mi? Kendinizi şaşırtabilirsiniz. Kesinlikle öğrencilerinizi şaşırtacaksınız. Nispeten az zamanda, hikayeler anlatıyor, hikaye anlatma kulüpleri düzenliyor, tüm okul meclisinin dikkatini çekiyor, okul etkinliklerine ve PD eğitim programlarına katkıda bulunuyor olabilirsiniz. Öğretmen eğitimime yedi yıl önce başladığımda bunların hiçbirini yapacağımı hiç düşünmemiştim.

Peki seni durduran ne? Bir sonraki hikaye seninle başlar. . .

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/storytelling-in-the-classroom-matters-matthew-friday

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol