Müsteşar Yusuf Tekin, Suriyeli çocuklar için Gaziantep’te yapımı tamamlanan okul açılışına katıldı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Millî Eğitim Bakanlığı ve Alman Kalkınma Bankası KFW tarafından hayata geçirilen "Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim" projeleri kapsamında Gaziantep´in Nizip ilçesindeki Konteyner Kent´te inşa edilen okulun açılışına katıldı.
Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye´nin savaşın ilk gününden itibaren ayrım gözetmeksizin Suriyelilere kucak açtığını söyledi. Türkiye´nin, Suriyelilerin her türlü hakkını koruyacak çalışmalar yaptığını aktaran Tekin, "Şu an için konuştuğumuz fonlar, Suriyeli çocukların okullara devam edebilmesi için gereken bütçenin sadece yüzde 15-20´sini oluşturuyor. Şu an biz Suriyeli çocuklarımızın yüzde 65’ini okullaştırmış durumdayız. Yerinden yurdundan edilen yaklaşık 7 milyon Suriyeli’nin yarısı Türkiye’de misafir ediliyor. Bu da Türkiye’nin misafirperverliğinin en güzel örneğidir." şeklinde konuştu. 
 
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ise, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar nedeniyle bazı nesillerin kaybolduğunu anlatan Berger, "Suriye’de kayıp bir neslin olmasını istemiyoruz." dedi.
 
Berger, şöyle konuştu: "Birçok ülkede bu kayıplar oldu. Bizler Suriyeli çocukların geleceklerini kaybetmelerini göze alamayız. Burada okula gidecek çocuklar, geleceklerini kurtaracakları gibi Suriye’nin de geleceğini kurtaracaktır. Burada 3 bin Suriyeli çocuk okullu olacak. Özellikle buradan üniversiteye kadar uzanan bir hikayenin olmasını istiyoruz. Türkiye gibi bir ülkenin Suriyelilere kollarını açması gerçekten takdir edilecek bir durum. Şimdi bu okulların açılışını yapıyoruz ama inşallah savaş bittiğinde hep birlikte kapanışlarını da yapacağız."
 
Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman da Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan misafirlerin ve çocuklarının en temel hakkı olan eğitim hakkının verilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını anlattı.
 
Proje kapsamında bugün 10 prefabrik eğitim yapısının açılışının yapıldığını kaydeden Duman, bugüne kadar AB’den toplam 475 milyon avro tutarında kaynak sağlandığı bilgisini verdi.
 
Okulun açılışını gerçekleştirerek, sınıfları gezen protokol mensupları ellerindeki zillerle ilk ders zilini çaldı.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı