Milyonlarca Vatandaşın Merakla Beklediği, "3600 Ek Gösterge için Tarih Verildi"

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Seçim öncesi vaatlerin başında gelen 3600 ek gösterge için çalışmalar başladı. 3600 Ek gösterge konusu Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), 7 Aralık’ta 3600 ek gösterge artışını masaya yatırılacak. Seçim vaadi olmaktan çıkıp bir an önce gerçekleşmesi beklenen 3600 ek göstergenin hayata geçip geçmeyeceği 7 Aralık 2018 tarihinde netleşecek. 

Peki 3600 ek gösterge gerçekleşirse kimleri nasıl etkileyecek? Detayların hepsi haberimizde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti’nin vaatleri arasında açıkladığı polis, öğretmen ve din görevlilerine yönelik 3600 ek gösterge müjdesinin altı dorduruluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polislere yönelik, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise öğretmenlere yönelik 3600 ek gösterge artışına ilişkin açıklamaları olmuştu. Her iki bakan da verdikleri sözün arkasında olduklarını ve 3600 ek gösterge artışının hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Gündem maddesi 3600 ek gösterge

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), 3600 ek gösterge başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele almak amacıyla 7 Aralık'ta toplantı yapacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram yaptığı açıklamada, “7 Aralık'ta yapılacak yılın son toplantısında en önemli gündem maddemiz 3600 ek gösterge olacak çünkü kamuoyu seçim döneminde gündeme getirilen bu vaadin geniş bir çerçevede bir an evvel karşılık bulmasını bekliyor. Bunun dışında, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre güncellenmesi ve enflasyon farkıyla ilgili görüşlerimizi paylaşacağız." dedi.

3600 ek gösterge son durum kimleri kapsıyor

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

3600 ek gösterge ile neler değişecek? Ne kadar ikramiye alınacak?

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek

Kaynak: yeniakit.com.tr

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al