MİLLİ EĞİTİM’den DEV PROJE

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eralp AKMAN; Öğrencilerimiz dünyanın yükünü sırtlarında taşımak zorunda değiller

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği başarılı projelerle ilçemiz Eğitim camiasının gelmiş geçmiş en aktif müdürlerinden Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, “İlçemize bağlı temel eğitim okullarında (İlkokul ve Ortaokul) uygulanacak olan projemiz ile öğrencilerimizin okul çantalarını hafifletmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Hayata geçirilecek olan proje ile ilgili olarak gazetemize özel açıklamalarda bulunan Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, “Olmayacak İşler: Biz Yaparız” adlı projenin detayları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Temel eğitime devam eden, 1 ve 8. Sınıflarda okuyan 5998 öğrenciye yönelik olarak yapılacak proje ile ilgili olarak şu detayları paylaştı; “Hayata geçireceğimiz projemiz ile küçücük bedenleriyle ağır okul çantalarını taşıyan çocukların ileride bel fıtığı olmaması için önlemler almak gerekiyor. Uzmanlara göre, çocukların omurgasını korumak için çantalarının vücut ağırlığın %10’ından fazla olmamalı. Bu da 40 kg ağırlığında bir çocuğun 4 kg’dan daha fazla ağırlığı olan bir çanta ile okula gitmemesi demektir. Sokakta, okul çıkışlarında, servise binen ve inen çantalı çocukları gördükçe küçücük yaşlarında omuzlarındaki bu ağır yüke üzülmeyen yoktur. Yaş ve sınıfa göre değişmekle birlikte bir okul çantasının ağırlığı 10-15 kg kadar çıkabiliyor. Peki, henüz kas-iskelet sistemi gelişimini tamamlamamış çocuklar için bu kadar ağırlıkla hareket etmek ne tür tehlikeler oluşturuyor?” dedi.

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada da projenin uygulama aşamaları da, “Projenin hazırlanmasından sorumlu Şube Müdürü Özcan Güner’dir. Projenin uygulanmasından tüm paydaşlar sorumludur. Proje için gerekli olurların alınması, Paydaşların okul müdürlükleri ve ilçe sağlık müdürlüğünün görevlendirilecek bir uzmanın bilgi vermesi, öğretmenlerin öğrencileri bilgilendirmesi, velilerin öğrencilerimize sabahları ders programına göre çantalarını hazırlamaları konusunda destek olmaları” şeklinde sıralandı.

İzleme ve değerlendirme çalışmaları ile ilgili olarak da son olarak bilgilendirmelerde bulundu; “Kamuoyu araştırmaları, projenin çocukların okul başarısına, devamlılığına ve diğer olumlu davranışlarına etkisinin gözlenmesi, proje koordinatörlerin denetimi” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Eralp Akman

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al