Milli Eğitim Bakanlığından Flaş Açıklama: Yaz Tatili Süreleri Kısalıyor: İşte Nedeni!

Bakan Selçuk, yaz tatillerinin kısalacı açıklamasında bulundu. Önümüzdeki sene yaz tatili 2 hafta daha kısa yapılacak. Bundan sonra yaz tatili süreleri kısalıyor
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili hakkında da değerlendirmelerde bulundu. 

YAZ TATİLİ VE BLOK DERS AÇIKLAMASI
 
Açıklamalarında çalışma takvimine ara tatillerin eklendiğini ve böylece çalışma dönemlerinin daha dengeli hale gelmesinin sağlandığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için yaz tatili süresinin iki hafta kısaltıldığını belirtti.
Teneffüs sürelerinin tekli eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika olarak belirlendiğini kaydeden Selçuk, ortaokullarda uygulanan blok ders uygulamasının da yürürlükten kaldırıldığını ifade etti.

Ayrıca Bakan Selçuk öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik yeni bir mesleki gelişim anlayışı, sistem ve model oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti ve açıklamalarına şöyle devam etti:

"İhtiyaç duyulan alanlarda, öğretmenlere yönelik lisansüstü eğitim programları açılması için yükseköğretim kurumlarıyla iş birliği içerisinde çalışmalara devam ediliyor. Öğretmen ve okul yöneticilerinin yetiştirilmesine yönelik yüz yüze ve çevrimiçi olmak üzere karma bir modelde mesleki gelişim sisteminin alt yapısının kurulmasına yönelik, mesleki ve bireysel gelişim alanlarında sertifika programları hazırlandı ve pilotlama çalışmaları tamamlandı. Mevcut insan kaynağının en verimli şekilde kıymetlendirilmesi ve aidiyetin güçlenmesi için öğretmen ve yöneticilerin hakları konusunda gerekli duyarlılık gösterilerek öğretmen ve okul yöneticilerimizin atanmaları, çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülüyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13