Milli Eğitim Bakanlığı Ve TRT İşbirliğiyle, "Haber Spikerleri Öğretmenlere Türkçe Dersi Verecek"

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında TRT ile işbirliği içerisinde öğretmenlere haber spikerlerinden Türkçe dersi vermeyi planlıyor. Bu doğrultuda, Türkçe kullanımı ve diksiyon eğitimlerine yönelik olarak haber spikerlerinin katkısıyla “Önce Türkçe Projesi” başlatıldı. 

İşte habere dair tüm detaylar

MEB Şura Salonu'nda düzenlenen projenin tanıtım toplantısında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bilgiler verildi. Proje adının belirlenmesi ile ilgili olarak bilgi veren Bakan Selçuk, Türkçeyi korumak ve Türkçeye gereken saygıyı göstermek konusunda yapılması gerekenlere kendilerini adadıklarını söyledi. Proje kapsamında TRT ile sadece Türkçe üzerinde değil, daha birçok konuda ortak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Selçuk, TRT'de yetişmiş çok değerli haber spikerleri ve söz ustalarının da eğitimlerde yer alacağını belirtti.
 
Bu önemli isimlerle öğretmenlere yönelik olarak Türkçe'nin kullanımı ve diksiyon eğitimleri konusunda çalışmanın çok önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Selçuk, öğretmenlere hangi katkı verilse ve hangi destekte bulunulsa az olduğunu ifade etti. Öğretmenlere her zaman katkıda bulunacaklarını söyleyen Bakan Selçuk, öğretmenlerin Türkçeyi daha iyi kullanmaları konusunda her türlü desteği vereceklerini belirtti.
 
Eğitimler Mayıs Ayında Başlıyor
 
Bundan sonra da Türkçe için hizmet konusunda yeni çalışmalarla yola devam edeceklerinin altını çizen Bakan Selçuk, bu çalışmaları sahada çalışan tüm herkesin desteği ile gerçekleştireceklerini söyledi. Öğretmenlerin ise bu konudaki katkıları hususunda onların enerjisine ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Bakan Selçuk, özet olarak “Önce Türkçe ve sonra da Türkçe” vurgusunu yaptı. Söz konusu eğitimler 2019 Mayıs ayında başlayacak ve yıl boyunca devam edecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adem Uncu 2 yıl önce

Haber spikerleri Türkçe eğitimi almış mı?