Milli Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmenlerden Performans Değerlendirme Yapmalarını İstedi

Bu sene ataması gerçekleşen öğretmenler salgın nedneiyle görevlerine başlamadı. Milli Eğitim Bakanlığı aday öğretmenlerin uzaktan eğitim uygulandığı bu dönemlerde, uygulamara fiili olarak katılmış sayılmalarını ve bu konuda performans değerlendirmelerinin uygulanmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada MEB'e bağlı öğretmen kadrolarında çeşitli mevkilerde görev yapan sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Performans Değerlendirmesi" temalı 16. maddesi ve 3. fıkrasında yer alan "Performans değerlendirilmesi, bir eğitimin döneminde en az altmış iş günü fiili olarak öğretmenlik görevini yerine getiren aday öğretmenler için uygulanır. 657 sayılı Kanun ve çeşitli diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak vesilesiyle geçirilen süreler, her türlü kanuni izin ve sağlık raporları ile fiili öğretmenlik görevi haricindeki geçici görevlendirmelerde bulunan süreler bir eğitim döneminde altmış iş günü fiili olarak öğretmenlik görevi yapma süresi içerisinde sayılmaz." hükmü gereğince, performans değerlendirme uygulamalarına tabi tutulmaktadır.


60 İş Gününü Dolduran Öğretmenlere Uygulanacak

Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ilerleyen süreçte Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, 13 Mart 2020 gününden itibaren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her türlü okul ve kurumlarda uzaktan eğitim sürecine başlanmıştır. Bu dönemde ülke çapındaki tüm aday öğretmenler idari  olarak izinli sayılmış olup, uzaktan eğitim faaliyetlerine yalnızca fiili olarak katılmışlardır. Bu sebeple 2019-2020 eğitim ve öğretim senesinin ikinci yarı yılında fiili olarak 60 iş gününü dolduran tüm aday öğretmenlerin performans değerlendirmelerinin aday öğretmenlerin tarafına tanımlanan danışman öğretmen, okul müdürleri ve maarif müfettişlerince yapılması makam onayı ile makul görülmüş olup performans değerlendirme sürecindeki öğretmen görev ve sorumluluklarının da bu çerçevede ele alınması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke çapındaki MEB’e bağlı okul ve kurumlarda görev yapan aday öğretmenlere yönelik performans değerlendirme talebinin, salgın süreciyle daha düşük bir hızda ilerleyeceği ve tamamen sonlanmasının zaman alacağı tahmin ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13