Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İlk Kez Canlı Yayında Kritik Açıklamalarda Bulundu

Selçuk katıldığı Habertürk canlı yayınında ilk kez basın açıklamasında bulundu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim önce Evrensel sonra milli olmalı. Eğitim sadece okul çatısı altında yapılan bir olay değildir,hayat sahnesini kapsayan bir bir faktördür dedi. Selçuk'un açıklamaları şu şekilde devam etti.
Eğitimi bürokratik olarak düşünmemek lazım. Eğitimi topyekün düşünüp ele almamız gerekir
Bizim yeni eğitim sistemiyle ilgili ekibimiz hazır bekliyor. Çok uzun zamandır birlikte çalıştığım arkadaşlarımla hazırız. Ve tüm ülkenin bizden yeni beklentileri ve umutları var . Biz bu insanların beklentilerini karşılamaya hazırız. Biz üstümüze binen sorumluluğun farkına vararak işe başlıyoruz.

Bakan Selçuk'un açıkalamalarından satır başları;

Her yeri okul olarak görüyoruz. Aydınlığı her yere taşımak istiyoruz. Günde 4-5 saat sosyal medyada dolaşan çocuklarımız var.

Bunları bir şekilde algılamak zorundayız. Yasaklamaktan bahsetmiyorum. Eğitim sistemimizi bir öğrenme ve beceri sistemine dönüştürmek ana hedefimiz.

Bunları nasıl yapacağımız inanın bizim ve uzmanların kafasında çok net. Diploma temelli değil, vasıf temelli gideceğimizin işaretlerini göreceğiz.

2 AY İÇERİSİNDE 3 YILLIK PROGRAM AÇIKLAYACAĞIZ

2 ay içerisinde 3 yıllık bir program açıklayacağız. Hangi ay, hangi sene ne yapmak istediğimizle ilgili program sunacağız.

Nereye gelmek istediğimiz konusunda arzu ve hayallerimizi paylaşacağız. Hiçbir öğrencimiz, hiçbir velimiz sürprizle karşılaşmayacak.


 

Eğitim öğretim yılı ortasında kurallar değişmeyecek

Oyunun ortasında kurallar değişmeyecek. Elbette beceremeyeceğimiz, başaramayacağımız şeyler olacak.

Temel kavramımız adalet olacak. Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım. Bunu yaparken adaleti şiar edinmek vurgulamak istediğim şey.

Bizim önceliklerimiz olacak. dezavantajlı çocuklar, öğretmenler önceliklerimiz olacak. Veriye dayalı bir politika üreteceğiz.

Bize biraz izin verin. Biz biraz çalışalım. Hemen yapmamızı isterseniz yine hata yaparız. Bu inanın 50 yıllık mesele. Bir kültür. Biz bu kültürü değiştirmek istiyoruz.

Biz nehrimizin yatağını açalım ve hep birlikte orayı açalım. Açamazsak bu yeni çağın suyu bizi alıp götürecek. İşin yüzde 70'inin robotlar tarafından yapılacağı dönemi görmek zorundayız.

Bütün işi robotlar yapacaksa bizim çocuklarımız ne yapacak" diye düşünmek zorundayız. Biz ya gemimizi inşa ederiz, ya da selde sürükleniriz. Bütün arkadaşlarımızın katkısını bekliyorum.

 Bazı kestirimler yapıp şunun için geldiler, şunu yapacaklar demenin anlamı yok.

Dünyamızda yeri de yok. İlkesel bir duruşumuzun olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. 

Eğitim uzun süreli ele alınmalı ve eğitimle ilgili her türlü olayı ciddiye almalıyız. Özellikle dezavantajlı öğrencilerimizin eğitimde daha iyi yerde olması gerekiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13