Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Hocamız, öğretmenler odasında yalnız kalmamalı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Hocamız öğretmenler odasında yalnız kalmamalı.
Milli Eğitim Bakanlığı, çoğunluğu sosyal medyada boy gösteren; iş insanı, entellektüel, sanatçı, düşünür, yazar ve akademisyenlerden oluşan 100’e yakın katılımcıyı davet ederek 2023'E DOĞRU TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ konferansını düzenledi.

Konferans medya ve sosyal medyada eğitimi gündeme taşıdı ve belki ülke tarihinde ilk defa bir Bakan ve eğitim bu kadar popüler bir konu haline geldi ve dikkat çekti. Bu açıdan konferansın amacına ulaştığını düşünüyorum.

Ancak MEB’in bu konferansla ilgili stratejik bir hata yaptığını düşünüyorum. Çalıştaya davet edilenlerin içinde bir iki kişi hariç öğrenci, öğretmen, okul müdürü, müfettiş gibi eğitimin sorunlarını bizzat gören, eğitim ortamlarının havasını teneffüs eden insanlar yoktu. Kanaatime göre başka toplantılara sahadan insanların davet edilmesi veya davet edilecek olması bu stratejik hatayı ortadan kaldırmaz. Konferansa kimin davet edilip edilmediği önemli değildir önemli olan sahada çalışanların bu sembolik toplantıda yeterince temsil edilmemiş olmalarıdır.

Oysa Ziya Hoca eğitim ile ilgili yapmayı planladığı reformları sahada kendisiyle birlikte çalışan bu insanlarla yürütecek. Şimdi bu insanlar, konferansta yeterince temsil edilmedikleri için kendilerine değer verilmediğini düşünmeye başladılar ve haksız da değiller.

Her ne olursa olsun, kendisini bir öğretmen olarak tanıtan Ziya Hoca, bu stratejik hatasından dolayı öğretmenler odasında yalnız kalmamalı. Eğitimimizi iyileştirmek için biz eğitimciler, elimizden geleni yapmayı ve taş taş üstüne koymaya çalışan herkese yardım etmeyi bir görev olarak telakki etmeliyiz.
Saygılarımla.
Muhammet YILMAZ
Eğitimci-Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13