Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Mektup

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Mektup: Kadriye Demirel'den Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Yönetici Atamalarına ilişkin Bakan Ziya Selçuk'a mektup


28 Şubat günü, İlk Defa ve Yeniden Yönetici Atama takvimi yayınlandı. Ne yazık eğitim camiasında derin bir hayal kırıklığı yarattı.  Oysa öncelikle yıllardır dillendirdiğimiz  “Eğitimci bir bakan istiyoruz” beklentimize karşılık,  bir eğitimci, daha da ötesi bilim adamı kimliği olan bir bakana kavuşmuştuk.  Bakanımızın her söylemiyle heyecanlanmış, her gün sınıflara daha bir koşar adımla girmiştik. Yine büyük bir heyecanla açıklanan 2023 Eğitim Vizyonunda liyakat ve kariyer ifadeleri bolca yer almıştı bolca. Okul yöneticileri objektif bir sınavla atanacaktı. Umut verici ve sevindirici gelişmelerdi. Deyim yerinde ise Amerika’yı yeniden Keşfettik.

Ancak yayınlanan yönetici atama yönetmeliği ve sınav takvim, ilan edilen 2023 Eğitim Vizyonu ile örtüşmemektedir. Umutları kırmıştır. Beklentileri karşılamamaktadır.

Eğitim camiası liyakat göz ardı edilerek yapılan yönetici atamalarından rahatsızdır.

Bilinen o ki mülakatla yapılan yönetici atamasına tüm eğitim camiası karşıdır. Eğitimciler objektif bir sınavla okulların yönetiminin işin ehillerine emanet edilmesi konusunda hem fikirdir. Yalnızca yeni görevlendirilecek okul yöneticileri değil, mevcut yöneticiler de “2023 Eğitim Vizyonu’   hedeflerine ulaşabilmek için sınavdan geçmelidir. Zaten liyakat sahibi olanlar bu sınavda da başarılı olacaktır.

Ayrıca, 2014 yılında yöneticilerin tümünün görevlerine son verilerek, mülakat sistemi ile yönetici atamasıyla başlayan hatanın, yeni atamalarda da devam etmesinden kamu vicdanı tedirgindir.

2018 verilerine göre;

 OKUL MÜDÜRÜ SENDİKAL DAĞILIMI

MEB’de görev yapan Okul müdürü sayısı 29.050 kişidir...

Eğitim Bir Sen'e üye olan Okul müdürü sayısı; 21.482 kişidir.
Türk Eğitim Sen'e üye olan Okul müdürü sayısı; 2.634 kişidir.
Eğitim Sen'e üye olan Okul müdürü sayısı; 822 kişidir.
Eğitim İş'e 235
Anadolu Eğitim Sen; 7
Eksen: 12
Özgür Eğitim Sen: 22
Metesen : 12
Sendikalı olmayan Okul müdürü sayısı ise 3.802 kişidir...

MÜDÜR BAŞYARDIMCILARININ SENDİKAL DAĞILIMI İSE ŞU ŞEKİLDEDİR

Toplam 2.442 müdür başyardımcısı görev yapmaktadır.

Eğitim Bir Sen: 1.651 üye
Türk Eğitim Sen : 265 üye
Eğitim Sen : 69 üye
Eğitim  İş : 24 üye
Diğer sendikalar : 7 üye
Sendikalı olmayan müdür başyardımcısı sayısı ise 426 kişidir.

MÜDÜR YARDIMCILARININ SENDİKAL DAĞILIMI İSE ŞU ŞEKİLDEDİR

MEB’de görev yapan toplam müdür Yardımcısı sayısı 49.571 kişidir.

Eğitim Bir Sen: 31.446 üye
Türk Eğitim Sen: 5.830 üye
Eğitim Sen : 1.776 üye
Eğitim - İş : 691 üye
AES : 37 üye
Eksen : 31 üye
Özgür Eğitim sen : 44 üye
Diğer sendikalar : 60 üye
Sendikalı olmayan müdür Yardımcısı 8.656 kişidir...

MEB’DE GÖREV YAPAN YÖNETİCİ SAYISI TOPLAMI 81.063 KİŞİDİR...

Bu yöneticilerden;

Eğitim Bir Sen 54.579 üyeye sahiptir.
Türk Eğitim Sen 8.729 üyeye sahiptir.
Eğitim Sen 2.667 üyeye sahiptir.
Eğitim İş 950 üyeye sahiptir.
Sendikalı olmayan yönetici sayısı ise 13.884 kişidir.

Bu tablo akıllara zarardır.  Bu dağılımın hiçbir olasılık hesabıyla uyuşmayacağını, tüm geçerli ve güvenilir hesaplamaları alt üst edeceğini bir bilim adamı olarak Sayın bakanımız Ziya Selçuk’ da takdir eder.

Sayın bakanımız, eğer MEB’ de değişim yapmak istiyorsa;  DEĞİŞİME, liderlerin değişimi ile başlayarak önce bu tabloyu adil bir düzen üstüne oturtmalı, kamu vicdanını rahatlatarak başlamalıdır. Aksi takdirde değişim, söylemden öteye gidemez.

Sayın bakanımızın yapacağı bu değişim,  okullarda iş barışını sağlayacak, ötekileştirmenin, kutuplaşmanın önünü kesecektir. Liyakatle göreve gelen okul yöneticisinin itibarı artacaktır. Nitekim ne öğretmen ne de yöneticinin kendisi mülakatın geçerli ve güvenilir bir ölçme olmadığını çok iyi bilmektedir. Bu durumda eğitimin temel ilkesiyle de zaten çelişmektedir.

Eğitimde kaliteyi yakalamak, 2023 Eğitim Vizyonu’ nu hayata geçirebilmek için geniş görüşlülük sahibi yöneticilere ihtiyaç vardır. Ülkemizin ve milletimizin geleceği; milli bir eğitim sisteminin oluşturulması ve bu eğitim sistemini en iyi şekilde icra edecek liyakat sahibi yönetici ile ve ekip ruhu ile hareket ederek kendini de sürekli yenileyen eğitimcilerle mümkündür. İşte bu ekip ruhu sağlanmadığı sürece eğitimde kalite yakalanamaz. Yönetici atamalarının sınav esas alınarak tüm yöneticileri kapsaması ve görevlendirme işlemlerinin de bu doğrultuda yapılması okullardaki ekip ruhunu da oluşturacaktır.

Sayın Bakanımız, eğitimde çağ atlamak, kendi sözüyle “Eğitimde kıyameti koparmak” istiyorsa okulların yönetimini bir zümreye değil, ehillerine emanet etmelidir. 

Taşra Teşkilatları da tüm eğitim camiasını kucaklamalıdır. Çünkü teşkilatlar eğitim sistemimizin temelidir. 

Bakanımız tüm eğitim camiasının sesine kulak vermeli, öğretmenler odasının kapısını dinlemelidir. O odalarda eğitimin asıl kahramanları öğretmenler var. Öğretmenler mutsuz. Öğretmenler var olan düzenden rahatsız. Öğretmenleri mutlu etmeyen hiçbir sistem başarılı olamaz. Hiçbir Vizyon hayata geçemez. Öğretmenlerle yeni bir vizyona yolculuk etmek isteniyorsa, inandırmak lazım. Güven kazanmak lazım.

Biz öğretmenler ülkemizi ve çocuklarımız seviyoruz.  Atatürk’ ün çizdiği ilke ve inkılaplar doğrultusunda iyi bir insan, iyi bir vatandaş için,   daha güçlü bir Türkiye için eğitimin en büyük sorunu olan yönetici atamalarında liyakat istiyoruz.            

Sayın bakanımız Ziya Selçuk’ tan, eğitimde hedeflenen başarıyı yakalamak için yönetici atamalarında soruna çözüm üretecek biçimde, mevcut müdürleri de kapsayacak,  mülakat değil de liyakat temeli üzerine oturtulmuş nitelikli ve objektif bir seçme yöntemi ile eğitim camiasına huzur getirecek, kurumlarda güveni yeniden inşa edecek,  iş barışı sağlayacak düzenleme bekliyoruz.

2023 Eğitim Vizyonunun hayata geçmesi için Vizyon sahibi yöneticiler istiyoruz.

Kadriye DEMİREL- Eğitimci
guncelegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol