Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısını 17'ye Düşürdük !

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 16 Yıldır iktidarda olduklarını ve daha önce 40 50 kişilik sınıfları 17'ye düşürdüklerini söyledi.
"Şimdi 17, bu sayı makul mü? Kore'de, Japonya'da, İngiltere'de 17 öğrenciye 1 öğretmen düşer. Bu kriter açısından Türkiye çağdaş eğitimin kriterini yakaladı. Bir milyonun üzerinde öğretmenimiz vardı ama bizim dönemimizde 584 bin öğretmen ataması yaptık. Şimdi de 20 bin öğretmenizin mülakatı başladı, 5 bin öğretmenimizin mülakatını da haziran ayında başlatacağız. Dolayısıyla 25 bin öğretmenimizi eğitim ailemizle buluşturacağız."

Okul öncesi eğitimde çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak istediklerini vurgulayan Yılmaz, "Biz geldiğimizde okul öncesi eğitimin oranı yüzde 10 civarıydı. Bu yıl bürüt 5 yaşta okullaşma oranı yüzde 84'e yükselmiş, 8 kat artmış. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak istiyoruz. 2002'de okul öncesi öğrenci sayısı 320 bindi, şimdi 1 milyon 479 binden fazla. Yaklaşık dört kattan fazla arttı." dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti iktidarıyla ortalama eğitim süresinin 5,5 yıldan 8 yıla, 15 yaş üzeri okuma yazma oranının yüzde 85'ten yüzde 96'ya çıktığını aktararak, "Okur yazar olmayanların oranı yüzde 4 gibi gözüküyor. 2 milyon 400 bine yakın vatandaşımızın okuma yazma bilmediği İstatistik Kurumu tarafından bize bildirildi. Şimdi yeni bir seferberlik başlattık. 4'te biri şu an da eğitimde. Bu yıl içerisinde okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfırlayacağız." diye konuştu

AA

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı