Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıkladı: 25 Bin öğretmen atamasının bin tanesi Van'a atanacak

25 Bin sözleşmeli öğretmen ataması hakkında açıklamalarda bulunan Bakan İsmet Yılmaz: Atanacak olan sözleşmeli öğretmenlerden bin tanesini Van'a atayacaklarını belirtti. 

Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Van’da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Eğitim Değerlendirme’ toplantısına katıldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve ilçe kaymakamları tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, Van’daki eğitim kalitesinin yükseltilmesi için çok güzel çalışmalar yapıldığını, önümüzdeki günlerde Van’a bin öğretmen aması daha yapacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizin yarıya yakını ikili eğitim almakta. Bu da eğitimin kalitesini düşürüyor. Ancak gerek okul yapacağımız arazileri, gerekse de hangi projeyi uygulayacağımızı belirledik. Önümüzdeki dönemde 2019’un sonuna kadar büyük bir gayretle tamamlayıp, Van’da tekli eğitime geçmek istiyoruz ki, büyükşehirlerden herhalde ilk tekli eğitme geçecek illlerden birisi Van olacaktır. Türkiye’de, yaklaşık 60 milyarın üzerinde bir eğitim yatırımı yapıldı. Bu yatırımın 2 milyarı Van’a yapıldı. Dolayısıyla Türkiye’nin tamamına yapmış olduğumuz yatırımın, 30’da birini Van’a gerçekleştirdik. Bundan dolayı, Van’da 2002 yılında derslik sayısına düşen öğrenci sayısı 51 iken, bugün 28’e düştü. Ortaöğretimde, yani liselerde derslik sayısına düşen öğrenci sayısı 39 iken, bugün 26’ya düştü. Bir başka kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak. Bunun için de daha çok öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son iki yılda yaklaşık 3 binin üzerinde öğretmen görevlendirilmesi yapıldı. Biliyorsunuz sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. Hem Sayın Valim, hem de eğitimin yöneticileri diyorlar ki, Van’daki eğitimin kalitesi eskiye kıyasla daha iyi, artıyor. Dolayısıyla öğretmenlerimiz ne kadar süre kalacağını biliyor. Öğrencilerimizi tanımaya başladılar.”

25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni bir öğretmen alımı dönemini başlattıklarını da belirterek, “25 bin öğretmen ataması gerçekleşecek. Bu öğretmenlerden, bininin Van’a gönderme konusunda mutabakata vardık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da, 2002’de 35 iken, şimdi ilk okullarda 20’ye düştü. 2002 ‘de 6 bin öğretmen vardı, şimdi 16 bin 229 öğretmen var. Yani üç kata yaklaştık. 2002’de 3 bin dersliğimiz varken, şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var.Toplam öğrenci sayamız ise 331 bin. Okul öncesi eğitimden başlayarak, yüksek öğretimin sonuna kadar bütün bu bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Allah nasip ederse devam eden yatırımlarımızı, planladığımız yatırımlarımızı tamamladıktan sonra, bu sefer eğitimin daha çok kalitesini artırmak için de beraber çalışacağız” dedi.


Behçet DALMAZ- Arif KARAKAŞ/VAN,(DHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol