Mesleki Gelişim Olarak Öğretmen Liderliği

Okul müdürüm okulumda sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşan bir ekip kurmamı istediğinde, tereddüt ettim. Sorumlu olmak benim doğal içgüdü değil. Her ne kadar 15 yaşında bir yerel gündüz bakım merkezinde eğitim vermeye başladım, ancak Brooklyn'deki Crown Heights'taki Ortaokul 354, Entegre Öğrenme Okulu'nda sadece dördüncü yılımdayım. 10 ya da 20 yıllık bir başka öğretmene ne yapacağımı kim söyleyeceğim? Müdürümün liderliğime bir şans tanıdığını ve bana bir fırsat sunduğunun farkındayım.
Birçok okul gibi, MS 354 de değişimin ortasında. Hala yeni standartlara ve EngageNY ders müfredatına uyum sağlıyoruz . Yaklaşık bir buçuk yıl önce, aynı zamanda okuma-yazma ödevi ve ders alanlarındaki dersleri oluşturmak için ortak bir sistem kullanan eğitimciler ağı olan Okuryazarlık Tasarım İşbirliği (LDC) ile tanıştık. Bu vardiyaların ortasında, bölgemiz MS 334'teki binamızda bir başka ortaokul ile birleştiğimizi iddia etti. Her iki okul da, birçoğu sınıf seviyesinin altına giren farklı bir grup öğrenciye hizmet ediyor.

Bu değişiklikler hızlı olmuştur. Bir yıl içinde, yeni öğretmenlerden oluşan bir ekibin öncülüğünü yapmak için bir sosyal çalışma bölümü olmaktan çıktım. Bazen zorlu ama ben öğretmen liderliği hakkında çok şey öğreniyorum.

1. Ders: Sürekli Kendi Becerilerimi Geliştirmek
Öğretmen olarak, bir sürü fad gelip gidiyoruz. Bununla birlikte, bizi yeni yaklaşımları denemekten, neyin işe yaradığını ve neyin göz ardı edilmemesini engellemesinden kaçınmamalıyız. Yoğun programlarımızla kolay değil. LDC'ye tanıtıldığımda, kuşkulu bir şekilde "Bir şey daha var" diye düşündüm. Fakat eğitimi yaptıktan ve araçları denedikten sonra, bulduğum şey şu:

Önceden belge tabanlı sorular (DBQ) atadığımda, öğrencilerden bir konu hakkındaki belgeleri okuyup analiz etmelerini ve ardından yanıtlarının birkaç taslağını yazmasını isterdim. Şimdi, LDC araçlarıyla, her adımı yıkıyorum ve bir metin veya not alma ek açıklamaları gibi, öğrencilerin yol boyunca becerilerini öğretiyorum . Öğrencilerimin daha derin bir düzeyde yazmalarını ve yeni becerilerini not defterlerinde not alma stratejilerini kullanma gibi diğer görevlere uyguladıklarını görüyorum.

Yeni araçlar zaten yaptığım şeyi yapmamda bana yardımcı oluyor - ama daha iyisini yap. Olsa olmasaydı, bir denemem olmasaydı.

Ders 2: Yeni Fikirleri, Araçları ve Malzemeleri Bağlayın
Bu bağlantıları yapmak çok önemlidir, böylece uyguladığınız her şey birlikte çalışacaktır. MS 354'te, EngageNY materyalleri ve Okuryazarlık Tasarım İşbirliği araçları ile birlikte üç standart standardı - Ortak Çekirdek , New York İçeriği ve Kolej, Sosyal Bilgiler için Kariyer ve Toplumsal Yaşam Çerçevesi (PDF) - dengeliyoruz. Bu gerçekten kafa karıştırıcı potansiyele sahip. Peki nasıl çalışıyoruz? İşte bir örnek:

EngageNY müfredatı, Tarım Devrimi ve Amerikan Emperyalizm birimleri gibi sosyal çalışma standartları ve içeriği sağlar. Bu birimler içinde, ödevleri hassaslaştırmak için LDC araçlarını kullanıyoruz. Öğrencileri "evet / hayır" yanıtlarına yönlendirmeyecek şekilde yönlendiririz. Ayrıca, talepte bulunan belirli gereksinimleri de tanımlarız - öğrencilerin sadece "tartışmaya" yöneltmek yerine, analiz, değerlendirme veya karşılaştırma gibi belirli bir talebi belirtiriz. Öğrenciler ödevin ne istediğini açıklar ve içerik hakkında yazılacak farklı yaklaşımları öğrenirler.

Buradan, iyi liderliğin, farklı stratejileri ve materyalleri sınıf için anlamlı olacak şekilde birbirine bağladığını öğrendim. Bunu yaparak, öğretmenleri ve öğrencileri ezici stratejilerden kaçınmak için çalışıyoruz.

3. Ders: Her Birinin İşini Tartışmanın Yollarını Bulma
Okulumuz MS 334 ile konsolide olduğu için, tüm öğretmenler değişiklikler hakkında kendi deneyimlerini ve hislerini getiriyorlar. Müdürüm, sosyal bilgiler öğretmenlerini okulumuza alıştırmaya ve birleşik bir bölüm oluşturmaya yardımcı olacağımı umuyor.

Ortak hedefimizi vurgulayarak bölüm konuşmalarımıza başladım: öğrencilere yardım etmek. Daha sonra LDC araçlarını, öğrencilerin okuma-yazma becerilerini geliştirmelerini ve bu sayede sosyal bilgiler içerik bilgilerini geliştirmelerini sağlamanın bir yolu olarak tanıttım. Her ne kadar inişli çıkışlı bir başlangıç ​​olsa da, azar azar, yeni bölümümüz bunu denedi.

Şimdi, öğretimi düzenlemek ve tartışmak için LDC'yi kullanacak bir ekip olarak karar verdik. Bir öğretmen, yakın zamanda, belirli bir ödevle ilgili öğrenci çalışması seviyesinden endişe duyduğunu belirtti. LDC araçlarını kullanarak, öğrenci kağıtları ve sınıf derslerine baktık ve öğrencilerin rubrik analizi yapmadığını fark ettik. Bir değerlendirme listesini gözden geçirmek, tüm öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bir ders değildir. Ancak, bu özel öğrencilerin rubrik paketin nasıl çıkarılacağını bilmedikleri ve bundan dolayı kendilerinden beklenenleri anlamadıkları belliydi.

Derslere ve öğrenci çalışmalarına bakmak için bir sistem kullanarak, öğretmenimiz ve ben de görüşmemizin kişisel olmadığını bilerek rahatlardık. Öğrencilere yardım etmek için problem çözüyorduk.

İşte liderlik hakkında öğrendiğim genel ders. İnsanlara ne yapacağını söylememle ilgili değil. Hepimiz birlikte öğrenmekle ilgili. Liderlik pozisyonunda bir öğretmen misiniz? Deneyimle hangi dersleri öğrendiniz? Lütfen bunları bu yayının yorumlar bölümünde paylaşın.

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/teacher-leadership-as-professional-development-marium-rizvi

banner47
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.