Mecliste Kanun Teklifi: Eğitim Gören Öğrencileri İlgilendiren Süper Teklif

Meclise tüm öğrencileri ilgilendiren süper bir teklif sunuldu. Milletvekili Basmacı, Şehir içi tüm ulaşım araçlarının öğrencilere ücretsiz olarak verilmesi gerektiği yönünde kanun teklifi hazırladı. 

Bu teklif kabul edilirse eğer, bundan sonra tüm öğrenciler ücretsiz olarak eğitimlerine devam edecek. Detaylar haberimizde

Basmacı bu konudaki yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Basmacı, öğrencilerin indirimli olarak faydalandığı belediye otobüs ve metro gibi tüm şehiriçi taşıma araçlarının, bütün öğrencilere ücretsiz olmasını istedi. Kanun teklifinde toplu taşıma araçlarını ücret ödemeden kullanan 65 yaş üstü vatandaşlar ve engelli bireyler de örnek gösterdi.

Basmacı teklifinin gerekçesinde de ”Türkiye'de geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca aile, çocuklarının okula gidiş gelişlerindeki yol parasını bile karşılayamayacak durumdadır. Bu teklifin yasalaşması halinde çocuklarını okutmaya çalışan aileler ve öğrenciler bir nebze olsun rahatlayacaktır. Hükümetin 2018 yılı için belirlediği 1616 lira tutarındaki asgari ücret, trajikomik olduğu kadar yoksulluk ve açlık sınırının altında bir rakamdır. Böylesine vahim bir ekonomik tablo içinde öğrencilerin ulaşım hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi bir kamu görevi olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol