MEB Yüz Yüze Eğitim İçin Yol Haritasını Hazırladı: Tüm Sınıflar Peyderpey Açılacak

Tüm Sınıflar Pey der Pey Açılacak: MEB tüm sınıfları açmaya hazırlanıyor. 21 Eylül tarihinde anaokulları ve ilkokul 1. sınıfları açan MEB, geçtiğimiz hafta ise ilkokulların tamamını açmıştı. 
Önümüzdeki yol haritasına göre ise, vaka artışında büyük bir patlama yaşanmazsa 5,6,7,9,10, ve 11. sınıfları açılmaya hazırlanıyor. 
Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın yaptığı açıklamaya göre, diğer sınıflar için hazırlanan yol haritası hazır. Önümüzdeki günlerde vaka artışında büyük değişiklikler yaşanmazsa eğer, yüz yüze eğitime geçmeyen sınıflar önümüzdeki günlerde yüz yüze eğitime devam edecek.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın yüz yüze eğitime ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde

Toplumun koronavirüse karşı ne kadar bağışıklık geliştirip geliştirmediği son günlerdeki tartışma konularından biri. Bunun ile ilgili münazaralar devam ederken Türkiye'de ikinci defa uygulanacak olan kesitsel çalışmanın (Hastalığın toplumdaki sıklığının araştırılması) da detayları ortaya çıkmaya başladı.
Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan "Haziran sonunda, TÜİK'ten alınan örneklem ile 153 bin kişilik bir çalışma yapılmıştı. Bu çalışmanın aynısı önümüzdeki günlerde tekrar edilecek. Belirlenen hanelere gidilip antikor ve sürüntü alınacak. Böylelikle bütün toplumun fotoğrafını çekeceğiz. Bağışıklık düzeyimizi tespit edip ona göre strateji belirleyeceğiz. Ayrıca aşı çalışmalarını ne yönde planlamamız gerektiğini öğreneceğiz. Araştırmalar tahminen önümüzdeki ay sonuçlanır. Hastalığın daha çok geçirildiği İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde bağışıklığın daha yüksek olmasını bekliyoruz. Ancak kişi bağışıklık sayısı, nüfusa oranla daha az olabilir" dedi.

"DİĞER SINIFLAR DA AÇILACAK"

İlhan, yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili de şunları söyledi: Bundan sonra peyderpey ara sınıflar açılacaktır. Önümüzdeki süreçte 5, 6 ve 7'inci sınıflar veya 9, 10, 11'inci sınıflar belki eş zamanlı olarak belki de birer hafta arayla açılabilir. Okula başlayan çocukları 3-4 hafta kadar izleyip daha sonra okullarda da tarama yapma yönünde bir görüş söz konusu. Bu çok doğru bir yaklaşım. Böylece, burada asemptomatik olanları tespit edeceğiz.


Neşra Durmaz

Türkiye
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol