MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Canlı Yayında Soruları Cevapladı. Tekin Performans Sistemi İle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

TEOG Ve LGS'yi kıyaslamak doğru değildir. Sınav soruları zordu diye kamuoyunda bir algı yaratılmıştır ve bu kesinlikle doğru değildir. Bunu söyleyenler sınav sistemini bilmeyenlerdir. Uzmanlar LGS sorularının zor olmadığını söylüyorlar. Sınav soruları ile ilgili görüştüğümüz öğretmenler bu söylentilerin alakasız olduğunu belirttiler.
TEOG soruları kolaydı diye eleştiri yapanlar bugünde LGS sorularının zorluğundan yakınıyorlar.

Hizmet içi eğitimde mutlaka öğretmenlerden destek alarak uyguluyoruz. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmek için başka yöntemler kullanabilirler. Öğretmenler hizmet içi eğitimde çok çalışıyorlar ve çok yoruluyorlar
Seçim vaatlerinde sunulanların hepsini biz başlattık ve uyguluyoruz.Türkiye'nin en büyük ailesi Eğitim camiasıdır. Bizler bir aileyiz ve birbirimize sahip çıkmalıyız.Öğretmenlerin yaptığı iyi şeyler dikkate alınmazken, kötü yapılan en ufak şeyler kamuoyunda gündem yaratıyor. 

110 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI MÜMKÜN DEĞİL

Seçim sürecinde deniyor ki, biz öğretmenlerimizin tamamını atayacağız. 109-110 civarında öğretmen açığı var. Hemen hepsini atayacağız diyorlar. Bunu yaptığınızda kimler huzursuz olacak. Öğretmenlik fakültelerinde ve diğer ilgili alanlarda 700 bin öğrencimiz eğitim alıyor..

25 Bin öğretmenimizi Eylül ayında ailemiz ile buluşturacağız. Eğitim fakültesi mezunu arakadaşlarımızın hepsini atama gibi bir olanağımız maalesef yok. YÖK ile görüşüp Eğitim fakültelerine öğrenci alımına bir çözüm bulacağız. 
Performans sistemi ile ilgili kendimizi ifade edemiyoruz. Öğretmenlere performansı sorduğumuzda özellikle sendikaların söyledikleri hakkında bilgi sahibiler. Taslak programını iyi okumayan öğretmenlerimiz var. Bizim yapmak istediğimiz mesleki analiz metnidir. Öğretmenlerle görüştüğümüzde öğretmenlerin yetersizliklerini nasıl ortaya çıkarırız diye soruduğumuzda bunu nasıl yaparız diyoruz. Öğretmenlerin rahatsızlığı, bizi öğrencilerimizle karşı karşıya getireceksiniz. Biz değerlendirme yapacaksak öğrenci ve öğretmene mutlaka sormamız gereken bir durumdur. Öğrenciye öğretmenin akademik yetkilerini sormuyoruz, öğrencilere basit sorular sorulacak . Mesela öğretmeniniz akıllı tahtayı kullanıyormu gibi. 
Sınıfın tamamı öğretmen hakkında olumsuz bir söylemde bulunursa biz puanlamayı bu şekilde yapacağız, öğrencilerin öğretmenleri değerlendirecek algısı tamamen yanlıştır. Tekin ben öğretmenlerimizin yanındayım. onları olumsuz uygulamaya karşı ben korurum. Biz hiç bir öğretmeni cezalandırmaycağız. yada onları ifşa etmeyeceğiz. onların eksiklerini gördüğümüzde e okul üzerinde kendilerine mesaj yazıp yetersiz olan arkadaşlarımızı hizmet içi eğitime alacağız ve hangi konuda yetersizse o konuda 5 günlük eğitim vereceğiz. Taslak yönetmeliğe görüş amaçlı sendikalardan ve öğretmenlerden yardım alacağız. Öğretmenleri rahatsız edecek hangi konu varsa o konuyu iptal edeceğiz. Kamuoyunda performans sistemini kötü olarak gösterenlere inanmamalıyız. Ben var olduğum sürece yönetmelikte öğretmenleri rahatsız edecek uygulamaları kesinlikle çıkaracağım ve öğretmenlerin her zaman yanında olacağım. Bakanlık olarak eğitim ve öğretim yılının bitişinde ve başlangıcındaki 15 gün günlük zamanı sahada geçiriyoruz ve gelen eleştirleri ele alıp bu konuda görüş alışverişinde bulunup o konuyu çözüme kavuşturuyoruz. Öğretmenler şunu bilsinki biz sahada daima görev alıyoruz. Bize ulaşmak isteyen öğretmenler sosyal medyadan bizlere ulaşabilir. Her mesajı değerlendiriyor ve okumaya çalışıyoruz. Biz öğretmenlerin haberi olmadan hiç birşey yapmıyoruz. Kamuoyunda öğretmenlere ve eğitim sistemine yönelik eleştirilere asla sessiz kalmıyoruz.

Öğretmenler 3600 ek gösterge ile emekli olabilecekler ve maaşlarına önemli bir katkı sağlanacak. 

Öğretmenlere eleştiri yapanlara kendi çocuğunuzunun öğretmenine ne kadar zaman ayırıyorsunuzki tutup tüm öğretmenleri eleştirebiliyorsunuz.

Son olarak çocuğunuzun ne yapmasını istiyorsanız bunu ilk başta siz yapın. Herkese iyi tatiller

ogretmensitemiz.com Özel Haberidir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
İnayet Yetginbal 5 yıl önce

Sayın Müsteşarım,
Soruların zor olmadığını söyleyen uzmanların Meb. Kaynaklarında bu nitelikte bir soru örnekleri olmadığından, devlet okullarında böyle bir alt yapı sağlanmadigından haberleri var mı acaba?
Sorular kime, neye göre zor değilmiş? Lütfen açıklasınlar.
Sadece matematik sorularını alan öğretmenleri 64dk.çözebildi. Ve LGS ye giren öğrencilere Fen+Metematik için 60dk. Yetersiz süre verildi. Bir neslin geleceği, umutları düşünülmedi.

Avatar
Ali taş 5 yıl önce

Söylediği her şey zinhar yalan yönetmelikten haberi yok