MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: "2 milyon 300 bin okuma yazma bilmeyen vatandaşımız var"

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Programı kapsamında Van´a gelen Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında açılan kursların sertifika törenine katıldı.

Merkez İmam Hatip Lisesinde düzenlenen törende konuşan Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece okul çağındaki çocukların değil tüm vatandaşların eğitim öğretim sürecini koordine etmekle mükellef olduklarını söyledi. Okuma yazma seferberliği kapsamında vali ve kaymakamların kendilerine çok büyük katkı sağladığını vurgulayan Tekin, Van´daki okuryazar oranının bir yıldan az sürede Türkiye ortalamasını yakaladığını, bunun önemli bir başarı olduğunu ifade etti.

"2 milyon 300 bin okuma yazma bilmeyen vatandaşımız var"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 2 milyon 300 bin civarında okuma yazma bilmeyen vatandaşın bulunduğunu anımsatan Tekin, şöyle konuştu: "Biz şu anda kampanya ile 487 bin kursiyerimize ulaştık. Hedefimiz yılsonu itibarıyla yüzde 75´ine ulaşmak. Problemimiz şu, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızla iletişime geçemiyorduk. TÜİK okuma yazma bilmeyenlerin iletişim bilgilerini bizimle paylaşacak ve bu sayede yılsonu itibarıyla hedefimizi yakalamış olacağız. 487 bin kişi şu anda Milli Eğitim Bakanlığı ailesine dahil oldu. Salondakilerden ve Türkiye genelinde 487 bin kişiden bir şey istiyorum. Hazır aramıza katılmışken belki bilmediğiniz, duymadığınız bir husus var. Bakanlık olarak okul dışında kalmış 18 yaşın üzerindeki vatandaşlarımıza 4 bin çeşit kurs veriyoruz. Bunun içinde evde bakım hizmetlerinden, el işleri, kültür sanat alanlarında gelir getirecek meslek edindirecek 4 bine yakın kurs türümüz var. Gelin buradan ayrılmayın. Bakanlığımızın Halk Eğitimi Merkezleri aracılığıyla açtığı bu kurslara devam edin, refah düzeyinizin daha da artacağını göreceksiniz."

Kurslar sayesinde kadınların para kazanarak ailelerini geçindirebilecekleri meslekleri olacağına dikkati çeken Tekin, bu konuda millî eğitim müdürlerine talimat verdiklerini belirtti. Tekin, vatandaşların kurslardan istifade etmelerini sağlamak istediklerini aktararak, "Aklınıza ne kursu gelirse var. Gelen arkadaşlarımızı bırakmayacaksınız. Okuma yazmayla başlayalım ve sonrasında 2,5 milyona yakın kişiye meslek edindirelim. Ülkenin ekonomisine katkı sağlayan fertler olmalarını sağlayalım." ifadesini kullandı.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol