MEB Kontrollü Sınav Dönemi Başlatıyor

21 Eylül'de tekrar yüz yüze eğitime geçen okullar kademeli olarak okula başlamıştı. Ancak korona salgınında vaka sayısında yaşanan artış nedeniyle, Kasım ara tatil sonrası yüz yüze eğitimin 4 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenmesi kararı alındı.
Yüz yüze eğitime geçilen dönemde bir çok okul 1. dönem sınavlarını yaparken, bir çok okulda henüz sınavları tamamlamamıştı.
Ara tatil sonrası okulların kapatılması, okul sınavlarının nasıl olacağı sorusunu akıllara getirdi. MEB sınavlara ilişkin bir açıklamada bulundu ve, Ocak ayından itibaren tüm sınavların kontrollü şekilde okullarda yapılması kararı aldı. 
Okul sınavlarına girmeyen öğrenciler, 4 Ocak'tan sonra okullar açılsa da açılmasa da, sınava girecek olan öğrencileri küçük gruplar halinde okullara çağırıp, kontrollü şekilde öğrencilerin sınavlarını yapabilecek


Bakanlık, ‘mihver’ ders denilen Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi, kimya, fizik, coğrafya, Türk dili edebiyatı, geometri gibi ana alanlarda öğrencileri yılbaşı sonrası okula davet ederek kontrollü bir şekilde yüz yüze yazılı sınava almayı planlıyor.
Seyreltilmiş takvim ve sınıf
4 Ocak’tan itibaren okullar açılmasa da yazılı sınav yapmayan ve öğrencilerine sınav notu vermeyen okullar seyreltilmiş takvim ve seyreltilmiş sınıfla yüz yüze yazılı sınavları yapacaklar. Okullar sınavlarını önceden bir haftada yaparken, bunu 3-4 haftaya yayabilecek ve öğrencileri küçük gruplar halinde okula çağıracak.
Burada amaç her öğrencinin birinci dönem mutlaka yazılı bir notunun olması. İlköğretimde olmasa da ortaöğretimde müzik, beden eğitimi gibi uygulamalı derslerde önceden sınav nasıl yapılıyorsa bu dönemde de aynı şekilde yapılacak. Yani okul isterse bu dersler için de öğrencileri okula çağırarak yüz yüze sınava alabilecek.
Tek sınav yeterli olacak
Buna göre 4. sınıftan itibaren her dönem için iki not olması kuralı salgın nedeniyle bozuldu. Birinci dönem için bir not yeterli görülecek. Bakanlık, geçtiğimiz günlerde bu yıla özgü bir ek genelge ile yönetmelikte değişikliğe gitmişti.
Söz konusu ek genelgeyle okullar temel eğitim ve ortaöğretimde duruma göre yazılı sınavlar konusunda yetkilendirilmişlerdi. Buna göre temel eğitimde bir çocuğun yıl sonu puanını almak için bir notunun olması yeterli görülmüştü.
Ortaokulda notlarının özellikle LGS’de yerleştirme puanlarına etkili olması nedeniyle adaletin sağlanması için sadece yazılı sınavların notlarının dikkate alınması da planlar arasında yer alıyor. Bu durumda her öğrencinin karnesinde sınav notu ve performans notu olacak. Mazeretsiz sınava girmeyenler o dersten başarısız sayılacak.

Yayınlanan ek genelgede en dikkat çeken kısım ise, öğrencileri riske atmamak adına, 1. dönem sınav notunun yeterli olması olacak. Öğrenciler bu dönemde tek sınavla mezun olacaklar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol