MEB, İLKOKULA KAYIT YAŞI DÜZENLEMESİNDE GEÇ KALMAMALI


MEB 7 yıl önce birinci sınıfa öğrenci kaydını 60 aya indirmiş daha sonra yapılan işlemin doğru olmadığı görülerek kayıt yaşı 66 aya çıkarılmıştı. 66 aylık çocukların bile birinci sınıfa devam konusunda yeterince olgun olmadığı tartışmaları her yıl gündeme gelmeye devam ediyor.

Benim de 66 aylık çocukların ülkemizde okula devam açısından yeterince olgun olmadığı yönünde yazılarım ve tv. programlarında açıklamalarım oldu. Özellikle kentsel yaşam koşullarında yetişen çocukların öz bakım becerilerinin zayıf olduğu, fiziksel, sosyal ve duygusal açıdan yeterince olgunlaşamadıkları ve birinci sınıfa kayıtta 72 ayın esas alınmasının daha doğru olacağını savundum.

Bu yıl kayıt zamanı yaklaştı. 1 Temmuz itibariyle adrese dayalı kayıt sisteminden çocuklar birinci sınıfa otomatik olarak kaydedilecek. Veliler, çocuklarının birinci sınıfa kaydettirmek konusunda endişeliler ve eğitimcilerden bu konuda görüş istiyorlar. Bu nedenle Sayın bakanımızın açıklamasına ilişkin düzenlemenin en geç 4 hafta içinde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Bakanlığımız kayıt yaşını artırmaya yönelik yeni düzenlemeyi yaparken “çocukların ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu alınması” uygulamasına son vermesi de isabetli olacaktır. Bir çocuğun ilkokula başlamasının ertelenmesi konusundaki kararı okulda oluşturulacak komisyon almalıdır. Bu konuda tecrübeli bir öğretmenin bir hekimden daha donanımlı olduğu bilinmeli ve öğretmene güvenilmelidir.

Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol