MEB'den Yüz Yüze Eğitime Başlanılması Konulu Resmi Yazı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Sayı : E-26022156-45.03-25210693 17.05.2021
Konu : Yüz Yüze Eğitime Başlanılması
DAĞITIM YERLERİNE
Ülkemizde Covid-19 salgın vakalarının azaltılması ve salgınla mücadele kapsamında 17 Mayıs -
01 Haziran 2021 tarihleri arasında kademeli normalleşme dönemi başlatılmıştır. Bu kapsamda örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uzaktan veya yüz yüze yapılacak eğitim faaliyetleri belirlenmiştir. Ancak hayat boyu öğrenme kurumlarında verilen hijyen eğitimi, üretim ve istihdama yönelik kurs faaliyetlerinin yüz yüze eğitim şeklinde devam etmesi önem arz etmektedir. Buna göre kademeli normalleşme döneminde hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim öğretim faaliyetleri ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
1. Hayat boyu öğrenme kurumlarında verilen tüm kurslar, 18 Mayıs - 01 Haziran 2021 tarihleri arasında hafta içinde yüz yüze eğitim şeklinde devam edecektir.
2. Kurslar, 07.00 ile 21.00 saatleri arasında günlük çalışma süresi aynı kurstan en fazla sekiz ders saati olacak şekilde uygulanacaktır.
3. Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları hafta içi ve hafta sonunda yapılabilecektir. Bu kapsamdaki kursiyer, öğretmen ve eğitim çalışanlarınınsalgın kısıtlamasından etkilenmemesi için gerekli kolaylık valiliklerce sağlanacaktır.
4. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve olgunlaşma enstitülerinin yüz yüze alan derslerine uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilecektir.
5. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavları için Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri, 17 Mayıs 2021 tarihinden 18 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılacaktır.
6. Olgunlaşma enstitülerinin araştırma, tasarım ve üretim, tanıtım ve pazarlama bölümlerinde görev alan öğretmenler ile tema/projede görevli olan usta öğreticiler çalışmalarına kurumlarında devam edecektir.
7. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi veEnfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzunda belirtilen şartlara uyulacaktır.
Kursiyer, öğrenci, eğitici ve kurum yönetimlerinin konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi veBakanlığımızca yeni bir açıklama yapılıncaya kadar eğitim öğretim faaliyetlerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.
Ziya SELÇUK
Bakan
Dağıtım:
B Planı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13