Verification: 37dd5e6ee914423e

MEB'den Bedelli Askerlik Açıklaması

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanlığı bedelli askerliğe başvuran öğretmenlere önemli bir duyuruda bulundu. 

03 Ağustos 2018 tarihli ve 30498 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen Geçici 55’inci madde uyarınca 1 Ocak 1994 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğanlar -istemeleri hâlinde- 3 Kasım 2018 tarihine kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilirler.

   Bilindiği üzere bahse konu Kanunda bedelli askerlik uygulamasına ilişkin usul ve esasların Millî Savunma Bakanlığınca belirleneceği hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda Millî Savunma Bakanlığı, Bakanlığımızın teklifini de dikkate alarak “birlik kontenjanlarındaki sınırlamaların imkân verdiği ölçüde, yurt dışında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin birinci öncelikle yaz dönemindeki celp dönemlerinde temel askerlik eğitimlerini alabilecekleri” ni karara bağlamıştır.

 Bu itibarla 1416 sayılı Kanun kapsamında öğrenim gören bursiyerlerden;

1- Bedelli askerlik uygulamasından faydalanmak isteyenlerin Millî Savunma Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde 3 Kasım 2018 tarihine kadar başvurularını yapmaları,

2-Yaz dönemleri haricinde bedelli askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenlerin, bu taleplerini içeren dilekçelerini (gerekçelerini gösterir belgelerle birlikte) Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’ne göndermelerinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda kullanılacak öğrencilik durumlarını gösterir belgeler Bakanlığımız Resmî Burslu Öğrenci Sistemi üzerinden (REBUS) ve/veya eğitim müşavirliği/ataşeliklerinden temin edilebilir.  

İlgililere duyurulur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al