Matematik Öğretmek İçin Öyküler Kullanmak?

Ben bir ilköğretim sınıf öğretmeni olduğumda, her zaman iki görev hedefi olan iki konunun bir kerede kesintisiz bir şekilde bütünleştirilebilecek faaliyetleri memnuniyetle karşıladım.

Bu tür etkinlikler çabalarımı yoğunlaştırdı (meşgul öğretmenler için çok önemli) ve değerli ders saatlerini en iyi şekilde kullandılar. Okuryazarlık ve matematiğe yapılan güçlü vurguyla, bu iki konuyu birleştirmek mantıklıdır.

MATH BECERİLERİNE ÖĞRETİMEK İÇİN LİTERASYON ETKİNLİKLERİNİ KULLANMAK İÇİN ÜÇ YOL

1. Numara çizgisi becerilerini geliştirmek için öyküler kullanın: Yetişkinliğe kadar bile, matematik başarısına katkıda bulunan en büyük katkıda bulunanlardan biri, sayı çizgisini güçlü bir şekilde kavramaktır. Sayı çizgisinin sayımla ilgili olduğunu düşünmeye cazip gelebiliriz, ancak sıra ve mekân ilişkisi ile ilgilidir. Zihinsel hat çizgisine sahip olan öğrenciler sayıları manipüle edebiliyor ve matematik problemlerini çözürken doğru yönde ilerlediklerini daha iyi anlıyorlar.


Sıra, tecrübelerimize kitaplarla, kısmen de dilin mutlaka sıralı olduğu için oluşturulmuştur. Ancak, basit okuma ve çocuk okuma eyleminin ötesinde, öğretmenler numara çizgisi becerilerini güçlendirmek için güçlü dizilerle hikayeleri bilerek kullanabilir.

Örneğin, David Weisner tarafından kurbağaların uçsuz bucaksız bir sülükten zambak pedleri üzerinde uçtuğu büyük ölçüde sözsüz resim kitapını Salı günü edelim ve ardından bir konut mahallesinde gerçeküstü bir yolculuk yapmaya devam edin (hatta yaşlı bir kadının televizyonu önlerinde uyurken).

Öğretmen, Salı günü okumayı, yalnızca küçük bir sorgulamayla, sayı satırının dilini kullanan bir sıralama etkinliğine dönüştürebilir (önce, sonra, ileri, geri, sonraki, sonra).

Veya öğretmen, ilk okuyucum Molly ve Joe'nun Bilmek İstediği (hikaye kartlarını, hikâyenin resimsel formdaki ana olaylarını - çocukları da içeren) bir elle "hikaye trenini" sıralama yaklaşımını kullanabilir -Tek arabalarını sırayla yerleştirerek metni girin, tren vagonlarını bir trene bağlamak gibi). Öykü trenleri, aynı zamanda, alan çizgisinin dilini tek bir satır boyunca mekansal ilişkileri manipüle etme şansı da sağlarken kullanabilirler.

Sayı satır dilinin güçlendirilmesi: Öğretmen, Salı kullanarak öğretmen, diziyi vurgulayan sorular sorabilir.

Örneğin:

Kurbağalar uçuş almadan önce ne olduğunu düşünüyorsun?
Yaşlı kadın uyandıktan sonra ne olduğunu düşünüyorsun?

Kurbağalar, elbiseler çizgisinde ilerlediğinde ne komikti? Neden o noktada geriye gitmediklerini düşünüyorsunuz?
Uzaysal İlişki Duyusunu Güçlendirme: Öykü dizisi dizilimi mutlaka, çocukların bir öykü veya şiir olaylarının birbirinden ne kadar uzakta olduğunu görmelerini sağlayan mekansal ilişkiler yaratır. Çocuklar, tren bittikten sonra olayları saymalarını isteyebilir ve saydıkça her karta işaret ederler.

2. Numaranın veya kesirlerin korunmasının tanınmasını teşvik etmek için öyküler kullanma: Bir yetişkine, bir masanın üzerinde kanepeye taşınan üç elmanın hala üç elması olduğu açıktır. Numaranın korunmasını öğrenmesi gereken bir çocuğa değil. (Çocuğun elmaları tekrar sayması gerekiyorsa, bu matematik anlayışını henüz anlamadığını görüyoruz.)


Birçok resim kitapları, sayı koruma konusunu tanımak için kolayca kullanılabilir. Anno'nun Sayma Kitabı, bir şehrin unsurları büyüdükçe ve kayarken nesneleri etrafında hareket ettirir. Veya alfabe öğretmenin ek bir yararı olan Alfabe Odası gibi nesneleri dolaşırken nesneleri izlemek ve saymak için kullanabilirsiniz. Sadece şunu söyleyin: "Elmaların taşındığını görüyorum. Şu an kaç tane elma var? Hala üç var mı Neredeler? Güvenelim. "

Halihazırda üç elması olduğunu bir bakışta tanıyan çocuklar için, bunu bir kesirli konuşmaya dönüştürebilirsiniz. "Ah, bak, elmaların üçte biri sol tarafta. Diğer üçte ikiler nereye saklanıyor? "Böyle bir konuşma mutlaka basit olmayacak- kesirler yetişkinler için bile oldukça zordur -ama bu dil konuşmak ve birlikte matematik yapmak için bir şans.

3. Sayma becerilerini sağlamlaştırmak için kitaplarını hazırla: Saymanın, yetişkinliğe kadar bile matematik başarısını öngören bir beceri olduğuna inanmak zor, ama doğru: Erken gelenler genellikle hayat boyu matematik avantajına sahipler.

Okur yazarlık ve matematik birleştirmenin eğlenceli bir yolu, mevcut metinlerinizle ilgili kitapları saymaktır. Örneğin, başlığı A Is for Azure: Renklerdeki Alfabe ile eşleşen ücretsiz bir indirilebilir renk sayma kitabı hazırladım. (Ayrıca, haftanın günlerini ekleyerek sıralama da sunar.)

Bu kitaplar -örneğin renkli, yazı yazabilir ve eninde sonunda arkadaşlarına ve ailesine sesli olarak okunabilir- bu kitapların tamamı veya tamamı gibi doğal olarak ekleme becerisine bağlı önemli sayım terimlerini de içerebilir.

Sınıfınız yoğun bir yerse, okur-yazarlığı ve matematik becerilerini bir kerede öğreten çapraz yaklaşımlardan yararlanmanızı öneririm. İş yükünüzü azaltacaksınız ve çocuğunuz çift görevli faaliyetlerin zenginliğinden faydalanabilir.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/using-stories-teach-math

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol