Matematik Öğretmek için Hikayeleri Kullanma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlkokul sınıfında bir öğretmen olduğumda, her zaman iki konunun amaçlarını bir bütün olarak birleştirerek ikili bir görevi yerine getirebilecek aktiviteleri memnuniyetle karşılarım. Bu tür faaliyetler iş çabalarımı kolaylaştırdı (yoğun öğretmenler için çok önemli) ve çok değerli bir sınıf zamanı kullandılar.

Mevcut okuryazarlık ve matematik üzerine güçlü vurgu ile, bu iki konu birleştirmek için büyük bir anlam taşır.

MATEMATİK BECERİLERİNİ ÖĞRETMEK İÇİN OKURYAZARLIK FAALİYETLERİNİ KULLANMANIN ÜÇ YOLU
1. Sayı çizgisi becerilerini geliştirmek için öyküleri kullanın:  Matematik başarısının en büyük katkılarından biri, hatta yetişkinliğe kadar, sayı çizgisinin güçlü bir kavrayışıdır. Sayı çizgisinin sadece saymakla ilgili olduğunu düşünmemize rağmen, aynı zamanda dizi ve mekansal ilişki hakkında da. Zihinsel bir sayı çizgisi olan öğrenciler, sayıları manipüle edebilmekte ve matematik problemlerini çözmede doğru yönde ilerlediklerinde daha iyi algılanabilmektedirler.


Dizi, kitaplar ile olan deneyimlerimize dayanır, kısmen de dilin kendisi zorunlu olarak sıralıdır . Ancak, çocukların okuma ve okuma alışkanlıklarının ötesinde, öğretmenler sayı çizgilerini güçlendirmek için güçlü dizileri olan hikayeleri bilerek kullanabilirler.

Örneğin, Salı, David Weisner tarafından, kelimenin tam anlamıyla resimleyen resimli kitabı ele alalım, kurbağalar ıssız görünümlü bir bataklıktan zambak pedleri ile uçarlar ve daha sonra bir yerleşim mahallesinden gerçek bir yolculuk yapmaya devam ederler ( yaşlı kadının televizyonu önünde uyurken).

David Weisner tarafından “Salı” kitabından bir sayfa
David Wiesner, © Houghton Mifflin Harcourt tarafından Salı illüstrasyon
David Weisner'in “Salı” gibi kitaplarda yer alan görseller, matematikte kavramları keşfetmek için kullanılabilir.
Sadece biraz sorgulama ile, öğretmen Salı okumayı, sayı satırının dilini kullanan bir sıralama etkinliğine dönüştürebilir (önce, sonra, ileri, geri, sonra, sonra). 

Ya da öğretmen, ilk okuyucum Molly ve Joe Want to Know (hikaye kartlarını, hikayenin ana olaylarını resimsel formda içerir - çocuklara yeniden dahil ettiğim gibi) bir "hikaye treni" sıralama yaklaşımını kullanabilir Metni bir trende bağlamak gibi kartları sırayla yerleştirerek metni açın). Hikaye trenleri, aynı zamanda, tek bir hat boyunca mekansal ilişkileri manipüle etme şansını sağlarken, sayı hattının dilini de kullanabilir.

Sayı satırı dilinin güçlendirilmesi: Salı günü, öğretmen diziyi vurgulayan sorular sorabilir. Örneğin:

Kurbağaların uçup gitmeden önce ne olduğunu düşünüyorsun?
Yaşlı kadının uyandıktan sonra ne olduğunu düşünüyorsun?
Kurbağalar clothesline ilerlediğinde ne komik bir şey oldu? Sizce neden bu noktada geriye gitmediklerini düşünüyorsunuz?
Mekansal ilişki duygusunun güçlendirilmesi: Hikaye dizisi sıralama, çocukların bir hikayenin veya şiirin olaylarının birbirinden ne kadar uzak olduğunu tam anlamıyla görebilmelerini sağlayan mekansal ilişkiler yaratır. Çocukların, her bir karta da işaret ettikleri gibi, tren tamamlandıktan sonra olayları saymaları istenebilir.

2. Sayıların veya kesirlerin korunmasının tanınmasını teşvik etmek için hikayeler kullanmak:  Bir yetişkine göre, bir masaya taşınan üç elmanın hala üç elması olduğu açıktır. Sayının korunmasını öğrenmesi gereken bir çocuğa öyle değil. (Çocuğun emin olmak için elmaları tekrar sayması gerekiyorsa, henüz bu matematik anlayışını görmediğini biliyoruz.)

Birçok resimli kitap, sayının korunmasının tanınmasını kolaylaştırmak için kolayca kullanılabilir. Anno'nun Sayma Kitabı, bir şehrin öğeleri büyüdükçe ve değiştikçe nesneleri hareket ettirir. Ya da alfabeyi öğretmenin ek yararına sahip olan Alfabetik Oda gibi başlıkları kullanarak nesneleri hareket ederken izleyip saymak için kullanabilirsiniz. Sadece şöyle söyle, “Elmaları hareket ettirdiğimi görüyorum. Şimdi kaç tane elma var? Hala üç tane var mı? Neredeler? Haydi sayalım. ”

Bir bakışta hâlâ üç elmanın olduğunu bilen çocuklar için bunu bir kesir konuşmasına dönüştürebilirsiniz. “Ah, bakın, elmanın üçte biri sol tarafta. Diğer üçte ikisi nerede saklanıyor? ”Böyle bir konuşma mutlaka basit olmayacak - kesirler yetişkinler için bile çok zor - ama bu dili konuşmak ve birlikte matematik yapmak için bir şans.

3. Sayma becerilerini sağlamlaştırmak için kendi kitaplarınızı kullanarak: Saymanın  matematik başarısını yetişkinlik dönemine bile böylesine yorucu bir beceri olduğuna inanmak zordur, ancak bu doğrudur: Erken saatlerde güçlü olanların genellikle hayat boyu matematik avantajı vardır. 

Okuryazarlığı ve matematiği birleştirmenin eğlenceli bir yolu, mevcut metinlerinizle ilgili kitapları saymaktır. Örneğin, Azure için ismim: Renklerdeki Alfabe ile eşleştirilen ücretsiz indirilebilir bir renk sayımı kitabı hazırladım . (Ayrıca haftanın günlerinin dahil edilmesiyle sıralama sunar.) 

Çocukların renklerini yazabilecekleri, yazabilecekleri ve sonunda arkadaşlarına ve ailelerine okuyabilecekleri bu tür kitaplar, doğal olarak eklenme becerisi ile ilişkili bütün ve tamamen önemli sayım terimlerini de içerebilir.

Sınıfınız yoğun bir yer ise, hem okuryazarlık hem de matematik becerilerini bir kerede öğreten çapraz yaklaşımlardan yararlanmanızı tavsiye ederim. İş yükünüzü azaltırsınız ve çocuklarınız çift görevli etkinliklerin zenginliğinin tadını çıkarabilir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al