Matematik Öğrenme için Matematik Dışı Temeller

Gelişen sınıfların bu beş niteliğine odaklanmak, kendine güvenen genç matematikçilerin gelişmesine yardımcı olabilir.
Bir matematik danışmanı olarak, birçok derslik içerisindeyim ve birçok matematik öğretisine şahit oluyorum. Sınıflar arasında gerçekten başarılı olan benzer niteliklerin bulunduğunu görüyorum ve bu niteliklerin çoğu zaman matematikle ilgili pek fazla bir işe yaramıyor. En iyi sınıflarda gördüğüm beş matematiksel nitelik yok.

Matematik öğrenmek zor olabilir. Ait olma, problem çözme ile ilgili zorluklar karşısında sebat etmek için bir temel sağlar. Öğrenciler sınıfa bağlı hissettiklerinde, matematiği anlamanın gerekli bir bileşeni olan zorluk, kişisel bir tehdit ve daha çok öğrenmenin doğal bir parçası gibi daha az hissedecektir.

Horn, aidiyetin “otantik bağlantılar yoluyla geliştirildiğini” söyler. Birçok ortak deneyime dayanan bir dostluk ve aile duygusu oluşturmak için zaman ayırmak, öğrencilerin matematik öğrenmeye gelen zor işi yapmak için ihtiyaç duydukları güven ve motivasyonu geliştirmelerine yardımcı olur.

Matematikçiler, Tracy Zager “sınırları zorla, sorular sor, riskler al, varsayımları test et, yeni şeyler denemeye ve anlamını sürdürme konusunda acımasızca tutkulu” diyor.

 Öğrencilerin kendilerini yetenekli matematikçiler olarak tanımlamaları için, sınıflarımızda anlam arayışına başlamak için kendilerini yeterince güvende hissetmeleri gerekir.

Matematik öğrenmek riskli bir iştir. Hatalar, belirsizlik ve mücadele matematikte güven ve yeterlilik oluşturmak için önemlidir. Öğrencilerin sınırları zorlamak, hata yapmak ve risk almak için yeterince rahat ve güvenli bir ortam yaratmak, başarı ile matematik öğrenmesi için kritik öneme sahiptir.

Eğlence son zamanlarda kötü bir hale dönüştü ve öğrencinin oyun oynaması bazen öğrenmeye dikkati dağıtıyor. Gerçekte, öğrenciler kendilerini eğittiklerinde, matematik kaygısı azalır - bu da daha derin matematiksel düşüncenin gerçekleşmesi için yer bırakır.

Öğretmenler matematik derslerinin hem içinde hem de dışında oynaklığı kullanabilirler.

Bir matematik dersi sırasında oynaklık birçok şey anlamına gelebilir. Manipülasyonlarla oynama, öğrenci keşif için alan bırakma, sayıları ve şekilleri bulma, merak uyandırmayı sorgulama, matematik merkezleri sırasında bir makerspace kullanma, hikaye problemlerini çözme, ilgi çekici bir işi inceleme, hareketi kullanma ve matematik oyunları oynama gibi konuları içerebilir.

 Matematik dersleri sırasında oyun oynamayı öğrenen öğrenciler, matematiği şu şekilde ifade etmelidir: heyecan verici, cazip ve enerji verici.
Matematik derslerinin dışında oynaklık gerçekten ne istersen onu gerektirir. En önemlisi, stres içermeyen, içerik içermeyen ve eğlence dolu olmasıdır. Öğrencilerinize Banana Tag oyununda girintilerinde katılma, spor salonunda basketbol maçlarına katılma ya da yıl boyunca “This or That” ve “Never Have I” gibi takım kurucularının katılması anlamına gelebilir. Bu, kişisel bir ilgiyi sınıfla paylaşmak anlamına gelebilir. Örneğin, Megan Schmidt sınıfta öğrencilerin favori köpeklerinin resimlerini yayınlayabileceği bir köpek duvarına sahiptir.

Oyun oynamanın kendiliğindenliği, paylaştığı paylaşılan hatıralar ve onun şaşkınlığı, öğrencilerde kaygıyı azaltacak ve hem aidiyet hem de iyi olma hissi yaratacaktır.

Tutkulu öğretmenlerin direnmek zor. Onlarda heyecan ve pozitiflik kabarcığı. Bazıları tutkunun öğretilemeyeceğine inanabilir, ama gerçek şu ki, orman yangını gibi yayılır. Tutku bulaşıcıdır.

Öğretme matematiğini seven bir öğretmen, öğrencileri matematik öğrenmesi için heyecanlandıracak. Tutkulu bir matematik öğretmeni tarafından yönetilen bir sınıfa adım atın ve öğrencilerin bir sonraki hamlelerini beklerken, herhangi bir matematik görevini üstlenmeye hazır ve risk almaya istekli olduklarını fark edeceksiniz. Matematik coşkuyla öğretildiğinde, öğrenciler her bir problemi ilgiyle yaklaşarak öğrenmeyi farklı bir ışıkta görmeye başlarlar. Tutku, matematikte gerçekleşmesi için katılım aşamasını ayarlar. Beyinler, duygu tarafından uyanır ve öğrencilere daha güçlü matematiksel bağlantılar kurmanın bir yolunu sunar.

Kendi matematik tutkularını sınıfa getir.
Okul dışındaki tutkular için zaman ayırın - bu sizin öğretmenizde bir yol bulacaktır.
Öğrencilerin güçlü yönlerini tanımasına yardımcı olun - bu onların yeni bir tutku keşfetmelerini sağlayabilir.
Öğrencilerin ilgi alanlarını paylaşmalarına zaman ayırın.
Öğrencilerin ilgi alanlarını dahil etmek için matematik problemlerini düzeltin.
Gerçek dünya durumlarıyla ilgileri birleştirerek matematiği uygun tutun.
Öğrencilerin zaman zaman tutkularından uzaklaşmasına izin verin.
Güçlü bir öz-yeterlik duygusu, daha fazla çaba sarfetmek için gereken öz-güvenceyi sağlar, çünkü başarının erişilebileceğine inanılır.

Öğretmenler, bir etki yarattıklarına inandıkları zaman öğretmek için daha motive olurlar. Öz-yeterlik ve beklentiler el ele gider. Öğrencileri matematikte daha yüksek bir standartta tutan öğretmenler genellikle tüm öğrencilerin bu standardı karşılamasında kendilerine güvenirler.

Öğrenciler başarılı olabileceğine inandıkları zaman öğrenmeye daha motive olurlar. Öz yeterliliğe sahip öğrenciler başarısızlık karşısında çabalarını sürdürebilirler. Gerilemelerden sonra çabuk toparlanırlar ve çoğu zaman yetersiz efor ya da eksik beceri setinin başarısızlığına atıfta bulunurlar ve kontrol üzerinde egzersiz yapabileceklerine dair güvence ile belirsizliğe yaklaşırlar.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/non-math-essentials-learning-math

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol