Matematik ile Oynayalım

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Birçok öğrenci için matematik, sıkıcı ve hatta düpedüz korkutucu bir şöhrete sahiptir. Bu algıya karşı koymanın birçok yollarından biri matematikle ilgili bayramları oyunun, pastaların ve matematik oynak tarafını vurgulayan eğlenceli etkinliklerle kutlamaktır.

 MATEMATİK KUTLAMAYA DEĞER

1. e Gün:  Daha fazla bilinen pi gibi, Euler'in sayısı e, genellikle büyüme ve değişim içeren doğal fenomenlerde meydana gelen irrasyonel bir sayıdır ve üstel ve logaritmik fonksiyonları tanımlamak için çok yararlıdır. Kaba sayısal eşdeğeri 2.7'dir, bu da mantığı günü kutlamak için Şubat 7'yi yapar. 7. Günü kutlamak için , sadece e ile başlayan yiyecekleri yiyebilir veya sadece Euler'in numarasıyla ilgili eğlenceli matematikler yapabilirsiniz . Örneğin, öğrenciler sürekli bileşik çıkarlarında e'nin pratik kullanımını keşfedebilir ve finansal okuryazarlıkta bir ders çıkartabilirler  .

2. Pi Günleri: Pi Day , çemberin çevresinin çapına olan oranını ifade eden irrasyonel sayıyı kutlar, bu da dairenin boyutları ne olursa olsun sabittir. Pi genellikle 3.14'e kadar kısaltılmıştır, bu nedenle tatil tarihi, 14 Mart'ta, Amerikan tarihi toplantısındadır. Pi'nin uzun tarihini inceleyerek, gerçek pasta yiyerek, pi-ku yazarak ve biraz esin kaynağı olan sanatı yaparak kutlayın. . Birçok web sitesi eğlenceli, uygulamalı etkinlikler ve fikirler sunar .

3. Dünya Matematik Günü:  Her yıl Mart ayında, organizasyon Mathletics  tüm dünyada 4 ila 18 yaş arası öğrenciler için Dünya Matematik Günü olarak bilinen ücretsiz, çevrimiçi matematik yarışması düzenler  . Bu arkadaş canlısı yarışmanın amacı, çocukları matematik hakkında meraklandırmaktır. Öğrenciler 48 saatlik bir süre boyunca 20 oyun oynayabilir. Sorular, öğrencilerin yaş ve beceri düzeyine uygundur. İlk Dünya Matematik Günü sırasında, 2007 yılında, 98 ülkeden yaklaşık 300.000 öğrenci 38 milyondan fazla matematik sorusunu yanıtladı.

4. Sonia Kovalevsky Matematik Günleri:  Bu matematikteki kadınlar için en ünlü rol modellerinden birini, Rus matematikçi Sonia Kovalevsky'yi kutluyor. Bu tatil sabit bir tarihte değil, genelde ilkbaharda gerçekleşiyor. Genç kadınları bir matematik ya da bilim alanında kariyer yapmaya teşvik etmeyi amaçladığı için genellikle orta ve lise seviyelerinde kutlanır .

5. Matematik ve İstatistik Farkındalık Ayı: Nisan, matematiğin güzelliğini ve eğlencesini kutlamak için mükemmel bir aydır . Öğrenciler için uygun matematik yapmaya ve gerçek dünyadaki uygulamalarda matematik ve istatistik kullanmaya  odaklanın  .

6. Tau Günü: Pi ile ilgili bir sayıyı kutlamak için bir fırsat 28 Haziran'da yazmaktadır. Tau (6.28 ...) sayısı pi'nin iki katıdır ve trigonometri ve trigonometrik fonksiyonlara yakından bağlıdır.

7. Matematik 2.0 Gün: 2009'da oluşturuldu, 8 Temmuz'da Math 2.0 Günü , bilim ve teknolojinin temeli olarak matematiğin bir kutlamasıdır. Amacı matematik okuryazarlığının ve eğitimin önemi hakkında hem okulda hem de üniversite seviyelerinde farkındalık yaratmaktır.
8. Pi Yaklaşımı Günü: Yaz aylarında okula ya da matematik kampına gidenler için 22 Temmuz , pi'yi kutlamak için başka bir fırsat sunar - aslında ondalık kesimler için doğru olan 22/7 olarak kesirli yaklaşımı .

9. Matematik Öyküleme Günü:  25 Eylül matematik öykü anlatma günü , matematik severler, bulmaca, bilmeceler, ilişkiler, mantıksal beyin jimnastiği vb. İçeren  matematik ile ilgili hikayeleri oluşturma ve paylaşma eğlencesi olabilir. Hikaye anlatma yoluyla matematiği öğretmenin yollarını bul  Math Curse ,  Math Grapes , Sir Cumference hikayelerinden biri ya  da öğrencilerinle birlikte The Number Devil ya da Flatland'ın bir bölümü . Ya da General Sherman Ağacı gibi bir matematik öyküsü dersini deneyin  . Ardından öğrencilerin kendi matematik öykülerini paylaşmaları için bir yazı istemi sağlayın.

10. Ulusal Metrik Haftası: Her yıl 10 Ekim’i içeren 10 Ekim’i içeren hafta, Ulusal Metrik Haftası’na atanır ve metrik Olimpiyatlar da dahil olmak üzere birçok eğlenceli şekilde kutlanabilir .

11. Ada Lovelace Günü: STEM'de kadınların başarılarını vurgulayarak ilk bilgisayar programcılarından birini kutlayın. Ada Lovelace Günü , Ekim ayının ikinci salı günü doğum gününe yakın bir yerde kutlanır.

12. Mind'in Kutlaması:  21 Ekim'de Martin Gardner'in doğum gününün onuruna düzenlenen Akıl Kutlaması, matematik ve mantık bulmacalarına eğlenceli ve eğlenceli bir yaklaşımı teşvik ediyor. Eğlenceli matematik bulmacaları yaparak, sihir gösterileri yaparak, matematik öykülerini paylaşarak ve bilmeceler ve beyin jimnastiği yaratanlar yaratarak günü işaretleyin.

Matematiksel pi sembol ile bir tavada bir yabanmersini turtası üst kesim
© Shutterstock / vm2002
Öğrencilere biraz turta servis yaparak pi ile ilgilenmelerini sağlayın.
13. Mole Day: Mole Day , 23 Ekim'de, kimyada temel bir ölçme birimi olan Avogadro'nun (6.02 × 10 23 ) sayısının onuruna kutlanır ve kimyaya olan ilgiyi ve takdiri arttırmayı amaçlar. Bu, Whack-a-Mole gibi köstebekle ilgili herhangi bir şeyle eğlenmenin ya da büyük sayılarla, bilimsel gösterimlerle ve 10'luk güçlerle oynamanın zamanıdır.

14. Fibonacci Günü: Ünlü İtalyan matematikçisinin adını taşıyan Fibonacci dizisi, gerçek hayatta sıklıkla görülür ve 1, 1, 2, 3 sayıları ile başlar, böylece tatil 23 Kasım'da kutlanır . Öğrencilerinizin Fibonacci dizisini ve yakın kavramsal akranını, doğanın, sanatın ve mimarinin altın oranını keşfetmesine izin verin. Çocuklar için Mensa  iyi bir seçim aktivitesi sunuyor.

Okulu 15. 100 Gün: Birçok vardır  yaratıcı yollar için bu günü kutlamak örneğin 100 gıda maddeleri toplamak (yazma (örneğin tam 100 kelimelik bir hikaye yazmak, ya da 100 yıl önce nasıl olduğunu hayat keşfetmek) ve toplum hizmeti dahil ve onları yerel yiyeceklerinize bağışlayın).

16. Pisagor teoremi Gün:  içinde Pisagor teoreminin , bir dik üçgenin iki karelerinin toplamı hipotenüs karesi ya da bir eşit 2  + B 2  = C 2 . Bu tatil, Pisagor üçlüsünü kutluyor - bu denklemi 3, 4 ve 5 (ve tüm katları) veya 5, 12 ve 13 (ve tüm katları) gibi rakamlarla karşılayan tarihler. 16 Aralık 2020 (12, 16, 20) ve 24 Temmuz 2025 (7, 24, 25) örnekleridir. Pisagor teoremi ve uygulamaları hakkında daha fazla şey öğrenerek, doğru üçgenlerle kesilmiş yiyecekler yiyerek ve biraz geometri yaparak kutlayın.

17. Palindrome Günleri: Bir Palindrome Günü, tarihin geriye ve ileriye aynı şekilde okunabileceği bir zamanda gerçekleşir. Tarih formatları ülkeden ülkeye değişir ve bir tarih formatındaki palindromik tarihler başka bir tarihte Palindrome Günleri değildir. Örneğin, 15 Ağustos 2018–8-15-18 - m-dd-yy formatında sadece bir palindromdur. Öğrencilerinizin, beş basamaklı tarihlerle (M / DD / YY) başlayıp sekiz haneli tarihlere kadar (MM / DD / YYYY) çalışarak gelecek Palindrome Günleri listelerini formüle etmelerini isteyebilirsiniz. Örneğin, ABD'de 8/10/18 ila 8/19/18 tarihleri ​​palindromlardır.

Matematiğin güzelliğini ve gücünü kutlamak için daha fazla güne ihtiyacınız varsa, kendi özel gününüzü oluşturun. Prime Day'i deneyin - sadece asal sayılardan oluşan herhangi bir tarih. 2019 yılı bunlarla doldurulacak, çünkü 19 asal (2019 olmasa da). Veya Tek Gün, çünkü tek sayılardan oluşan herhangi bir tarih , matematiğin tuhaflıklarını kutlamak için mükemmeldir . Favori matematikçileri de kutlayabilirsiniz - burada yılın her günü bir matematikçinin doğum günü ile ilişkili bir takvim .

İyi eğlenceler!

kaynak: https://www.edutopia.org/article/lets-get-playful-math

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al