Matematik Algılama Zamanı mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Carly Berwick
İki yıl önce, Massachusetts’teki Cambridge Devlet Okulları’nın matematik müfredat koordinatörü Julie Ward, bir önceki okul yılındaki bölgedeki sekizinci sınıf öğrencilerinin sınav puanlarına göz attı: beyaz öğrencilerin yüzde 70’i devlet matematik sınavlarını geçti, ancak yüzde 10’u siyah öğrenci vardı. Verilere daha derine inerek, sayıların yıldan yıla tutarlı bir kalıbın parçası olduğunu buldu.

Cambridge personeli, matematik performansında neden bu kadar ırksal eşitsizliklerin olduğunu anlamaya çalışmaya başladı ve Cambridge Street Upper School'daki müdürü Manuel Fernandez'i kendisinin ve çalışanlarının öğrencilerin matematik derslerine yerleştirilme biçimleriyle güçlü bir korelasyon fark ettiğini söyleyenleri hatırlıyor.

“Zamanla siyah ve Latin çocuklarla dolu alt düzey matematik dersleriyle ve beyaz ve Asyalı çocuklarla yüksek düzey matematik dersleriyle bitiyorsunuz” dedi. “Öğrenciler içselleştiriyorlar - akıllı çocukların beyaz çocuklar olduğuna inanıyorlar. Personelimiz, öğrencilerimizi bu şekilde bölmeye devam edemeyeceğimizi söyledi. ”

İzleme - öğrencileri algılanan yeteneklerle farklı sınıflara ayırma uygulaması - özellikle matematikte yaygın ve çekişmeli olmuştur. Brookings Enstitüsü'ne göre, yalnızca sekizinci sınıf matematik derslerinde, Amerikan okul çocuklarının yüzde 75'i matematiği en çok izlenen ders haline getiren yetenek tabanlı derslere yerleştiriliyor . İzlemeyle ilgili kararlar okuldan okula değişiklik gösterir, ancak tipik olarak bazı araştırmaların önyargılı olabileceğini öne süren öğretmen önerileriyle birlikte test puanlarına ve notlarına  dayanır .


 Öğrenciler onu içselleştirir - akıllı çocukların beyaz çocuklar olduğuna inanırlar. Personelimiz, öğrencilerimizi bu şekilde bölmeye devam edemeyeceğimizi söyledi.
Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, Cambridge, San Francisco ve Escondido, California’daki ülkeler de dahil olmak üzere ülke çapındaki okullar ve bölgeler, uygulamanın okul içinde ilerledikçe ciddi sonuçlar doğuracak şekilde öğrenciler arasında eşitsizlikler yaratabileceğini kabul ederek matematik takibini ortadan kaldırdı. Daha düşük seviyedeki öğrenciler , zamanla matematik yeterliliklerini etkileyebilecekleri daha az titiz ve zengin bir matematik müfredatı alırlar. İzleme, uzun vadeli öğrenci başarısını da artırabilir: Cebir I, öğrencilerin lise ve kolej matematik derslerine ve çoğu durumda kolej çalışmalarına devam etmek için, özellikle de topluluk kolejlerinde devam etmek için almaları gereken bir geçit dersidir . .

Araştırmalar, matematik izlemenin öğrenci performansını artırmak için de etkili bir uygulama olmadığını göstermektedir. Bir 2016 meta-analiz araştırmasının yaklaşık 100 yıllık tam not atlama akademik iyi performans için zaten yüksek ulaşmak öğrenciler yol açabilir rağmen sınıflar arası gruplandırma veya izleme,, başarı yüksek veya düşük uçlarından birinden öğrencilere fayda etmediğini tespit aynı yaştaki akranlar. Ek olarak, çocuklar izlenen sınıflarda nerede durduklarının farkındadırlar ve yerleştirmelerine dayanarak “akıllı” veya “akıllı değil” olarak tanımlamaktadırlar - çeşitli çalışmalara göre yaşamlarına sadık kalabilecekleri inançları .

Buna karşılık, öğrencilerin karma yetenek gruplarına yerleştirildiği ve öğretmenlerin büyüme zihniyetini geliştiren sınıfların tam tersi bir etkisi olabilir. Araştırmalar, öğrencilerin bölgedeki değerlendirmelerinin - tüm öğrenciler için yüksek beklentiler belirlediğini - devlet değerlendirmelerinde daha yüksek puan aldıklarını göstermektedir . Bu bölgeler aynı zamanda personelin ve öğrencilerin bir büyüme zihniyetini ve tüm öğrencilerin öğrenip geliştirebilecekleri fikrini içselleştirmelerine yardımcı oldu.


TÜM ÖĞRENCİLERE ERİŞİM VERMEK
Beş yıl öncesine kadar 56.000 öğrenci San Francisco bölgesindeki sekizinci sınıf öğrencileri genellikle sınıflarda ve öğretmen tavsiyelerine dayanarak Cebir I veya genel sekizinci sınıf matematiğine yerleştirildi. 2008'den 2010'a kadar, siyah ve Latin öğrencilerinin yaklaşık yüzde 80'i General Math'a yerleştirilirken, Asyalı ve beyaz sekizinci sınıf öğrencilerinin yüzde 55'i daha yüksek bir seviye olan Cebir I'e yerleştirildi. Cebir I'deki siyah ve Latin öğrencilerden yarısından fazlası sınıfı tekrar etmek zorunda kaldı.

Lisedeyken sayılar düzelmedi: 2014 mezun mezunu sınıfları arasında , tüm öğrencilerin yüzde 25'inden azı Cebir II'de yeterliydi, ancak sonuçların sadece yüzde 5'i siyah ve Latin öğrenciler için daha da kötüydü. Yetkin.

San Francisco eski sistemi gibi matematik izleme sistemleri kısmen etkisizdir , çünkü öğrencilerin yalnızca bazıları matematik öğrenenler olarak büyümek için gerekli olan içeriğe maruz kalırken diğerleri Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre değildir. NCTM , onlarca yıl boyunca ulusal matematik puanlarının düz olduğuna , üniversitede öğrencilerin% 50'sinin düzeltici matematiğe olan ihtiyacının ve ABD öğrencilerinin matematik okuryazarlığındaki uluslararası sınavlardaki zayıf performanslarının mevcut uygulamaların öğrenmeye erişimi engellediğinin kanıtı olduğuna işaret ediyor.


San Francisco bölgesi öğretmen ve okul liderlerinin desteğiyle, 2014-15 okul yılında sekizinci sınıf matematikteki izlemeyi ortadan kaldırdı ve bunun yerine tüm öğrencilerin dokuzuncu sınıfta Cebir I almaları gerekiyordu. Sonuçlar çarpıcı: Cebir I'in tekrarlama oranı , İngilizce öğrenenler ve düşük gelirli öğrenciler de dahil olmak üzere , tüm ırksal ve etnik gruplar için ortalama yüzde 40'dan yüzde 10'a düştü . Siyah öğrenciler için tekrarlama oranı yüzde 52'den yüzde 19'a, Latin kökenli öğrenciler için ise yüzde 57'den yüzde 14'e düştü. Aynı zamanda, siyah ve Latin öğrenciler, ileri lise matematik derslerine daha yüksek oranlarda kaydoluyorlar.

Stanford Üniversitesi matematik eğitim profesörü ve bölge ile birlikte çalışan araştırmacı Jo Boaler, “San Francisco'nun ne araştırmanın kendilerine anlattığını ve araştırmaya karar verdiğini bilen güçlü bir koç ve lider takımı vardı” dedi. “Değişen şey çocukların aldığı mesajlar - artık sabit bir beyinleri olduğu söylenmiyor”.

Benzer şekilde, geçen yıl sekizinci sınıf matematiğini saptayan Cambridge Street’te, iki kez daha fazla öğrenci matematik ortak değerlendirmesini geçti ve yüzde 95’i lisede onur matematiği yapmak istediklerini söyledi. Gelecek yıl, bölgedeki tüm sekizinci sınıflar matematikten mahrum kalacaklar. Cambridge Street sekizinci sınıf matematik öğretmeni Kendal Schwarz “Bu, tüm öğrencilere hızlandırılmış müfredata erişim sağlamakla ilgiliydi” diyor.

ÖĞRETMENLER İÇİN BÜYÜME ZİHNİYETİNİ TEŞVİK ETMEK
Bir izleme sistemi, öğrenci yerleştirmelerinden çok daha fazlasını etkiler ve öğrencilerin matematik yeterliliği hakkındaki algıları güçlendirir ve güçlendirir.

Matematik, diğer derslerden daha çok, bir öğrencinin materyali aldığına (“bir matematik kişisi”) ya da almadığına inanan ebeveynler ve eğitimciler için önemli bir nokta olabilir. Yine de, ezberlik sorunlarının tamamlanma hızının vurgulandığı geleneksel sınıflarda, “onu” alan öğrenciler genellikle daha fazla pratik yapan veya ezberlemede iyi olan öğrencilerdir.

Eğitimciler bu varsayımları sıklıkla güçlendirebilir. Araştırmalar, beyaz öğretmenlerin siyah öğrenciler için beyaz öğrencilerden daha düşük beklentilere sahip olma eğiliminde olduğunu ve siyah öğrencilerin, yetenekli veya ileri matematik dersleri için beyaz öğretmenlere göre, bir izlemedeki yerleşimleri etkileyebilecek beyaz öğretmenlerden daha az tavsiye edilme ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti. tabanlı sistem.

Matematik yerleştirmeleri ile ilgili bu kararlar, öğrencilerin kendilerini nasıl gördüklerini ve matematikte nasıl performans gösterdiklerini önemli ölçüde etkileyebilir. Çocuklar, özellikle orta okuldaki yerleştirmelerini, izlenen matematik sınıflarına yerleştirirler ve kendilerini düşük performans gösterenler olarak algılayanlar, gruplarının algılanan imgesine veya klişesine kapılma eğilimindedir .


San Francisco semtinin matematik sorumlusu Lizzy Hull Barnes, “Matematik, sizi iyi ya da değil olduğunuzda güçlendirdiğiniz yerlerden biri” diyor. “Sınıftaki durum matematikte nasıl oynadığı açısından çok önemlidir.”

Ancak matematik zihniyetlerinin hem eğitimciler hem de öğrenciler için sabit kalması gerekmez . Stanford araştırmacısı Dave Paunesku'nun bir çalışmasında , öğrencilere zekasının pratikle büyüyebileceği bir büyüme zihniyet mesajı veren öğrenciler, yeni matematik kavramlarını genel teşvik verilen öğrencilere göre daha kolay ustalaştı. Büyüme zihniyetine geçiş, kulağa inanılmaz gelebilirken, öğrencilerin heterojen gruplarda çalışmalarını ve görsel olarak düşüncelerini temsil etmeleri ve “her türlü çalışma biçiminde hiç kimse iyi değil, herkes bazılarında iyi” olduğunu vurgulamak gibi somut stratejiler vurguluyor . yardım edebilir.

Cambridge’in yeni algılanan sınıflarında, örneğin, problem çözme ve karmaşık görevler etrafında grup çalışmasına odaklanmak, farklı yetenek seviyelerindeki öğrenciler arasında güven oluşturmaya yardımcı oldu, diyor 7. sınıf matematik öğretmeni Stephen Abreu. Abreu, “Soruyu cevaplamak için 'akıllı çocuğu' bekleyen daha az sayıda öğrencimiz ve daha farklı öğrenenleri öğreniyoruz” dedi.

KATILIM ALMAK
İlçeler ve okullar basitçe çözemez ve harika sonuçlar alacağını varsaymazlar. Başarılı bir şekilde algılanan bölgeler, yeni sisteme uyum sağlamak için hem eğitimciler hem de ebeveynler ile birlikte çalışmak zorunda kalmıştır - özellikle aileler ve öğrencilerle izlemenin durumunu ve algılanan avantajını ele almak.

Bütün öğrencilere yararlarını açıklayarak ve bunu sonuçlarla kanıtlayan ilçeler ve okullar, kuşkusuzluk çekiyor, Güney Kaliforniya'daki Escondido Birliği Okul Bölgesi'nin matematik içerik uzmanı Abi Leaf'e göre, karışık, izlemeyen matematik derslerine geçen matematik içeriği uzmanı 2013’teki dokuzuncu ve 10. sınıflar için Escondido, Ortak Çekirdek Devlet Standartları’nın geldiği zaman düştü, bu nedenle öğretmenlerin “tüm çocukların zekice olduğunu, herkesin Bir sınıfın sunabileceği bir şey var ve en hızlı şekilde yapmak her zaman en iyisi değil. ”


 Yetişkinlere farklı bir matematik deneyimi yaşatır ve neyin mümkün olduğuna dair bir vizyon geliştirir.
Bölge ayrıca, dış danışmanlardan destek de dahil olmak üzere, eğitimciler için önemli mesleki gelişim sağlamıştır ve öğretmenlerin, eğitimcilerin matematik konusundaki zihniyetlerini değiştirmelerine yardımcı olmak için küçük takımlarda işbirliği yapmaya teşvik etmektedir. İlçe dağıldığından bu yana, daha üst düzey matematik derslerine kayıt olma artmıştır. Ayrıca, “öğretmenler çalışmalarıyla daha mutlu olduklarını söylüyor” dedi.

Benzer şekilde, hem Cambridge hem de San Francisco'da öğretmenler yoğun mesleki öğrenme süresi için bir araya getirildi ve daha hızlı öğrenmekten daha derinine odaklanmak için müfredatı yeniden yazmak için birlikte çalıştı. Cambridge öğretmenleri “matematik konuşmaları” veya daha fazla öğrencinin sınıfta bildiklerini (ve bilmediklerini) paylaşmalarını sağlamanın yolları üzerine koçlarla çalıştı. Bu arada, San Francisco'da, bölge genelindeki öğretmenler şimdi matematik problemleri üzerinde işbirliği yapıyor ve açık bölge web sitesinde toplanan zengin bir “alçak zemin, yüksek tavanlı” matematik görevlerinin ve müfredat fikirlerinin bir araya gelmesine katkıda bulunuyor .

“Değişim hakkında zihniyet ve inançlardaki bir değişim” diyor Barnes. “Yetişkinlere farklı bir matematik deneyimi sunuyor ve mümkün olanın bir vizyonunu oluşturuyorlar.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol