LİYAKATE SUSAMIŞIZ!

(Sayın Ziya Selçuk MEB’de başarılı olabilir mi?)
Millet olarak liyakate, eğitim camiası olarak içimizden birinin Milli Eğitim Bakanı olmasına o kadar susamışız ki, aç ve susuz kalmış birinin suyu ve ekmeği beklediği gibi bekler olmuşuz.
Sayın Cumhurbaşkanını ve partisini destekleyen ve desteklemeyen neredeyse tüm eğitim camiası Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasını memnuniyetle karşıladı. Öğretmenler, okul müdürleri, eğitim akademisyenleri başta olmak üzere Ziya Hocayı tanıyan herkes büyük bir heyecanla ayağa kalktı ve eğitim adına yeni umutlarla motivasyonları arttı.
Peki ama neden?
Çünkü bu ülkede eğitim adına o kadar büyük hatalar yapıldı ki, insanlar eğitimi yönetenlerin eğitimden anlamadıklarını düşünmeye başladı. Onun için mutlaka bir eğitimcinin bakan olması gerektiğini ilk defa bu kadar yükses sesle dillendirmeye başladı. Dilekler ve dillendirmeler duaya dönüştü ve iyi bir eğitimci Bakan oldu.
Peki Sayın Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanlığında başarılı olabilir mi?
Ziya Hoca, çalışma alanlarından dolayı çocuğu iyi tanıyor ve okulu iyi biliyor. Ayrıca hem eğitim hem de eğitim dışındaki bazı alanlarda yüksek bilgi birikimine sahip. Dünyayı ve eğitimin geleceğini doğru okuyan bir bilgedir kendisi. Bu sebeple teorik olarak Milli Eğitim Bakanlığında başarılı olması beklenir ve umulur. 
Ancak burası Türkiye! özellikle Milli Eğitimin, ilgili-ilgisiz, bilen-bilmeyen çok karışanı vardır. Politikacıların olur olmaz müdahaleleri de cabası. Eğer Sayın Bakanımıza düşüncelerini hayata geçirebilme konusunda alan açılır ve önüne engel çıkarılmaz ise başarılı olur.
Saygılarımla. 
[Muhammet YILMAZ]

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13