Liseye geçişte muamma sürüyor, çember gittikçe daralıyor.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yeni sistem kafa karışıklıklarına neden olmaya devam ediyor. Mart ayının ortasına gelmemize rağmen hala soru işaretleri ve endişeler velileri sarmış durumda.

Eğitim Sen tarafından ilçe bazında yapılan çalışmaya göre, yeni liselere giriş sisteminde sınavsız kayıtta kullanılacak çember sisteminin uygulanması, okul türü yetersizliği nedeniyle mümkün değil. Hatta bazı yerlerde 9 okulluk 3 çember olabilmesi için bazı Anadolu liselerinin kapatılıp imam hatip lisesine dönüştürülmesi gerekiyor! Yakınında istediği okul olmayan öğrencilere pansiyonlu okullar bir seçenek olarak sunuluyor ancak bu okulların kontenjanlarının yarısı boş. Bu da velilerin çocuklarını yatılı gönderme konusundaki kaygılarını ortaya koyuyor.
BOĞAZLIYAN YOZGAT

[Haber görseli]

Okul sayıları toplamı 9 olmadığı icin coğrafi olarak yakın olanlarla birleşeceği düşünülebilir. Boğazlıyan-Sarıkaya arası 42 km Boğazlıyan-Çayıralan arası 43 km Öğrencilerin tercihleri ve gereksinimlerine uygun bir okullaşma olmaması bu tabloyu yaratmaktadır. Öğrenciler açıkça akademik eğitime yönelmek istemektedir.
FETHİYE MUĞLA

[Haber görseli]

Fethiye’de bu tabloya göre iki ayrı 9 okuldan oluşan çember yapılabilir ancak MEB yetkilileri her 9 okuldan oluşan grupta 3 ayrı okul türünden üçer tane olacağını ifade ettiğine göre 2 Anadolu lisesi ve 2 meslek lisesi Anadolu imam hatip lisesine mi yerleşecek? Fethiye’de ikamet eden öğrenciler 2 grup oluşursa Anadolu liselerinden ikisini seçemeyecek mi? O iki okula nereden öğrenci bulunacak?
AYVACIK ÇANAKKALE

[Haber görseli]

Toplam beş okulun bulunduğu Ayvacık ilçesinin ortaöğretim kayıt alanı oluşturabilmesi için başka ilçelerle eşleştirilmesi gerekiyor. Bayramiç ilçesi 26 km ile en yakın ilçe görünüyor.

Kayıt alanı içinde kaç okul olacak?

Eğitim Sen’den sorular:

-Okulların coğrafi bütünlüğü ve öğrencilerin mezun olacakları ortaokullar düşünüldüğünde lise tür ve sayılarının eşitsizliğinden kaynaklı çemberlerin oluşturulması mümkün görünmemektedir. MEB bu çemberleri nasıl planlayacak?

-Okul sayı ve türleri dikkate alındığında, her çemberde üç okul türünden (Anadolu, Meslek, İmam hatip) birer tane bulunacak olması bazı okulların imam hatip lisesine dönüşmesine neden olacak mıdır?

-Ortaöğretim kayıt alanı içerisinde kaç okulun olacağı ve bunların türlerinin ne olacağı ile ilgili bir belirleme yapılmamasına rağmen MEB yönetiminin üç çember sistemi hangi gerekçe ile ve kimler tarafından üretilmiştir?

-Bir ilçe içerisinde bulunan bir okul başka bir ilçede bulunan okulla ayrı çemberde bulunabilir mi?

-Bir ilçede toplam dokuz okul yoksa o ilçe başka ilçelerle beraber mi ortaöğretim kayıt alanı oluşturacak?

-Öğrencilerin istemedikleri bir okul türüne yerleşmesinin önünü açan bu sistemin asıl hedefi nedir?

-Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni sistemi tanıtırken söylediği gerekçe ve sorunlar: Öğrenciler sürekli sınav stresi yaşıyor ve okul dışı kaynaklara yöneliyor, özel okullar notlarını şişiriyor, öğrenciler servisle okula gitmek zorunda kalıyor, yaşlarının gereğini sınav yüzünden yaşayamıyor vb.

-Yeni sistem bu gerekçelerden herhangi birini ortadan kaldırmış mıdır? Yeni sistem sorunları içinden çıkılmaz bir hale getirmiş midir

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı