Liselere Geçiş Sınavı LGS'de KONTENJANLAR ARTTIRILMALIDIR

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, bu seneki LGS'ye girecek adaylarının çok fazla olmasından dolayı ve 2020 yılının diğer yıllardan daha fazla adaya sahip olmasından dolayı, kontenjan sayısının arttılmasını istedi

Milyonlarca vatandaşın endişeleri soru önergesi olarak meclise taşındı

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, 8'inci sınıfta okuyan ve bu sene yapılacak LGS'de ter dökecek olan öğrencilerin endişelerini TBMM'ye taşıdı. Karadağ, "Merkezi sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları 196 bine çıkarılmalıdır" dedi.
Karadağ, "Bu öğretim yılında çocuğu 8'inci sınıfta okuyan veliler çok endişeli. Çünkü geçmiş yıllara göre sınava girecek öğrenci sayısında yaklaşık 500 bin artış oldu. 8'inci sınıftaki öğrenci artış oranı yüzde 40 civarında. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla LGS'yle öğrenci alacak liselerin kontenjanlarında da aynı oranda arttırma olmalıdır.
Merkezi sınavla öğrenci alacak okulların geçen yılki toplam kontenjanı 139 bin 600 iken, bu yıl kontenjan 56 bin artışla 196 bine çıkarılmalıdır. Aksi halde bu sene sınava girecek çocuklar büyük haksızlığa uğramış olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda yeterli tedbirleri almalı ve bilgilendirmelidir" ifadelerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13