Lisede Farkındalık

Öğretmen, günlük dikkat gerektiren anları ve sınıf kültürü üzerindeki olumlu etkilerini nasıl paylaştığını paylaşır.

Bazı sınıfların belirli bir aurası var, değil mi? Girdiğinizde, tüm paydaşlardan barış, toplum, açıklık ve aktif bir varlık duygusu vardır. Bu, yaratmak istediğim türden bir sınıftır ve bunu başarmaya çalışmanın bir yolu, eğitimciler için farkındalık kursu almaktır. O zamandan beri, tüm sınıflarımda günlük dikkatli anları yönlendirdim. Sınıf kültürü için dönüştürücü olmuştur.

Bu uygulamayı başlattığımdan beri aldığım bazı yanıtlar:

Bir gün Uluslararası Bakalorya sınıfındaki öğrenciler, onlardan yayılan ağır bir yorgunluk hissi ile geldi. Check-in yaptıktan sonra, şükran odaklı olduğumuz dikkatli bir an verdim ve sonra bizden bir kişi hakkında bir iltifat paylaştık. Öğrencilerin tutumları dikkate değer ölçüde daha olumlu oldu.
Akademisyenlerimden biri bana bir akrabamın yaklaşan ölüm yıldönümünü hatırlatmam için bana yaklaştı. Dikkatli bir an için derse erken gelip gelemeyeceğini sordu. O ve ben bir anlığına nefes alıp, akrabasının görkemli onuruna oturdum. Sınıf arkadaşları içeri girdikçe, o kadar sessizce davrandı ki, onun yerine saygı duydular.
Bunlardan öğrenciler gibi ifadeler duyuyorum: “Neyi tahmin etmeliyim? Futbol oyunumdan önce dikkatimi topladım ”ve“ Farkındalık bana sunumumda yardımcı oldu ”ve“ Dün gece uyumadan önce dikkatimi kullandım. 
LISE SINIFINDA FARKINDALIK
Bunu nasıl başardık?

Her şeyden önce, her gün bu uygulamanın düzenli kullanımı , geri çekilme ve okuma  araştırması yoluyla dikkatimi kendi pratiğimin üzerine odaklıyorum . Öğretmenler olarak, öğrencilerimizin üç saniyelik bir düzlükte  görebildiğini biliyoruz. Sınıftaki dikkatlilik uygulaması sahte hissederse, anlamlı bir etkileşim azalır.

Bu okul yılının başında, öğrencilerimize ve ebeveynlerimize günlük dikkat gerektiren anları uygulayacağımıza, neden bunu yapacağımıza ve neye benzeyeceğine dikkat ederek, farkındalık getirdim.

Öğrencileri selamladıktan sonra her dönemi onlara dikkat ettiğimiz yolları hatırlatırım: dikkatli dinleme, diyaframlı solunum, şükran günlükleri, ilerici kas gevşetme, olumlama vb.

Uygulamaya başlamak için, öğrencilere bir farkındalık alanına yöneliyorum: yarım direğe, telefonlara, ışıkların sönmesine, konuşmaya gerek yok. Sonra duruşunu bildiririm: Genellikle uzun bir omurga ile oturuyoruz, hafif bir şekilde bükülmüş, ayakları yere sıkıca yerleştirilmiş, gözleri hafifçe kapatılmış. Bazen bacaklarımızla duvara yaslanırız ve bazen öğrenciler pozisyonlarını seçebilirler. Mevcut deneyime dikkat çekiyorum. Çoğu zaman nefesimize dikkat ediyoruz, ancak bazen ortam seslerine, duygularımıza, zihinsel aktivitelere, vb. Odaklanıyoruz.

Bazı günler, işte bu - sözlü olarak ya da bir öğrencinin şarkı söyleme çantasının sesiyle kapatıyorum. Diğer günlerde, belirli bir farkındalık odağı tanıtıyorum. Bütün bunlar bir ila 10 dakika arasında sürebilir.
Yazarın sınıfındaki farkındalık alıştırmaları, şarkı kasesinin bir ucuyla bitebilir.
Çoğu zaman, sınıf farkındalık programları, öğretmenlerin uygulamayı açıkladığı küçük derslerle başlar ve daha sonra dikkatlice birkaç dakika geçirir. En faydalı ve en etkili zaman olmak için uygulama yoluyla öğrenim buldum. Sadece dikkatli bir etkinlik yapmak, öğrencilerin deneyimlerinin daha özgün ve alakalı olmasını sağlayan sorular üretir.

Bu, sınıflarımda günlük dikkat gerektiren anları yönlendirdiğim ilk yıl olduğu için, ilk dönem sonunda öğrenci geribildirimi aldım. Öğrencilerin uygulamayı takdir ettikleri açıktır - çoğu öğrenci dikkatlice çalışmamıza devam etmek ve onlardan faydalandıklarını hissetmek ister. (İşte anketin tam sonuçları . Talepler, ortalamalar, bireysel cevaplar ve öğrenci yorumları dahildir.)

Bu olumlu sonuçlara rağmen, zorluklar var.

Bazı öğrenciler, ona fısıldama, kıkırdama ve diğer ayrılık biçimleriyle sonuçlanmaz. Bunu hem kamu hem de özel olarak ele alıyorum. Dikkat dağıtıcı şeyler olurken, “Dikkat edin, yargılama olmadan, sınıftaki sesler: kıkırdama, mesajlaşma, vb. Bunlar bizim deneyimimizin bir parçasıdır.” Bu, dikkat dağıtmanın gücünü en aza indirir. Ve sonra özel sohbet için yıkıcı öğrencileri çekeceğim. Tipik olarak böyle bir şey gider: “Dikkatinizi sevmek zorunda değilsiniz; Aslında, katılmak zorunda bile değilsiniz. Ancak hiçbir koşuldan yararlanamayan arkadaşlarınızı hiçbir şekilde rahatsız edemezsiniz. ”

Bazı günler diğerlerinden daha iyi. Bunu, yargısız, deneyimin bir parçası olarak kabul ediyorum. Farkındalık, öğrenci davranışını kontrol etmek için bir teknik olarak kullanmaktan ziyade, hiç bir zaman amaç olamayacak - gerçek deneyimi gözlemlemekte. Her alanda olduğu gibi, kendi uygulamamın önemine geri dönüyorum: Öğrencileri yatırım yapmaya teşvik eden otantik yatırımım.

Sonunda buna değer. Öğrenciler farkındalığın stres, güven, ilişkiler, iletişim, üstbiliş, sağlık ve odaklanma ile yardımcı olduğunu bildirir.

Ve hepimizin olmak istediği bir sınıf oluşturur.

Çeviri Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/mindfulness-high-school

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol