Lise Sınıfınızı Şefkatle Yönetmek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Laura Lee
Sınıf yönetimi için tek beden uyan herkese uyan bir yaklaşım yoktur; disiplinin metotlarının, öğrencilerin kendileri kadar çeşitli ve benzersiz olmaları gerekir. Fakat Grace Dearborn'e göre - bir lise öğretmeni ve kitapların yazarı  Picture This! ve Bilinçli Sınıf Yönetimi - ortak bir konu hepsinden geçmeli: şefkat. 

In Mindshift üzerinde son parça , editör Ki Sung şefkat tabanlı sınıf davranış yönetimi konusunda Dearborn en ipuçları sağlar. Dearborn, merhametle disipline girmek sadece ne getirmenin sonucunu düşünmek anlamına gelmiyor, diyor Dearborn, öğrencileri nasıl, neden ve ne zaman disipline ettiğimize dair bazı varsayımlarımızı yeniden düşünmek. 

Sınıflandırılmış davranış için 4 katmanlı bir bildiri anahat sonuç düzeyi
Bilinçli Öğretim
Dearborn'un önerileri, her biri sonuçlanan dört kategoriye ayrılır.
Öğrencilere daha fazla özerklik kazandırmak için Dearborn, "sonuç olarak, ceza değil" olarak adlandırılan bir dizi kademeli seçenek sunar. Öğrencinin seçimi bir öğretmenin istediği sonucu vermese bile, süreç “öğretmenin hesap vermesini sağlayacak kadar umursadığı” anlamına gelir.

Genç bir eğitimci olarak öğrencilerle sinirli alışverişlerde bulunan Dearborn, öğretmenlere "ton, duruş ve ses seviyesi, sersemletmekten kaçınmak" konusunda dikkatli olmalarını ve uygun olduğunda özel olarak disiplini düşünmelerini önerir. Öğretmenler, lise öğrencilerinin genellikle “tüm sınıfın önünde çağrıldıklarında utanç duydukları” için harekete geçtikleri konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Öğrenciler meydan okuduğunda ya da açıkça kızdığında, eğitimcileri davranışın “altyazılılarını” aramaya teşvik eder. Odak, eylem hakkında daha az ve arkasındaki “neden” hakkında daha fazladır. “Çocuklar çatışmacı, küçümseyen veya uçucu davranıyorsa” makalesine göre, “Dearborn, öğrencinin bildiği veya bilmediği iletişim kurduğu daha derin bir mesaj aramasını önerir. Öğrencinin önünde çalışan ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu bildiren görünmez bir altyazı olduğunu hayal ediyor. ”Bu yaklaşım, Dearborn'un“ saygısızlığı yanlış algılamasını durdurmayı ”bırakmasına izin vericiydi.  

Geliştirdiği bir başka yönteme de “sürüş disiplini” denir. Küçük bir davranışsal sorunla savaşmak yerine, “Çocuğun adını çok hızlı söyleyin ve sonra devam edin. “Bazen yapılacak doğru şey bu. Bu onu şaşırtıyor ve sonra beni tartışmaya sokmadan önce devam ediyorum. ”

Dearborn, sınıf yönetimine basit bir çözüm bulunmadığını kabul ediyor: “değişen davranış zor işlere iniyor.” Diz pisliği cezalandırıcı yaklaşımlara şefkat seçmek, ilişkiler kurar ve uzun vadede katılım ve davranışı geliştirmek için daha iyi bir iş çıkarmaya devam eder. 

https://www.edutopia.org/article/managing-your-high-school-classroom-compassion

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Lise SınıfıŞefkat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol