Lise Öğrencilerinden Örnek Davranış:  "Okumanın yeri ve zamanı olmadığını gösteren proje"

İstanbul Başakşehir Anadolu Lisesi öğrencilerinden İstanbul'u okuyorum projesi. Edebiyat öğretmeninin başlattığı projede İstanbul Metro Kent Metro istasyonunda okuma etkinliği düzenlendi.

Sosyal Sorumluluk düşüncesi ve okuma alışkanlığımızı örnek davranışlarla geliştirme fikriyle Metro Kent İstasyonunda başladıkları kitap okuma etkinliğini Aksaray İstasyonuna kadar sürdürdüler. Buradan yürüyerek devam ettikleri etkinliğe okul müdürü Aziz Erdoğan da eşlik etti. Erdoğan: “İstanbul’da yaşamak ve İstanbul’u yaşamak ayrıdır. Herkes İstanbul’da yaşayabilir, ancak pek az kişi İstanbul’u yaşar. İstanbul’da okumak ve öğrenci olmak güzeldir; fakat İstanbul’u okumak apayrıdır. Biz bugün İstanbul’u yaşamak ve okumak adına ellerimizde kitapla yola çıktık. İstanbul’un kendisinin de bir kitap olduğunu düşünürsek güzel bir okuma gerçekleştireceğiz, öğretmen ve öğrencilerimizle...”

İstanbul okumaları;  İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi ziyaretiyle başladıkları ziyaretler sırasıyla Beyazıd Türk Hamamı Müzesi, İstanbul Üniversitesi, Beyazıd Yazma Eserler Müzesi, Sahaflar Çarşısı, Ziya Gökalp ve Abdülhamit Han Türbesi, Türk Ocağı, Birlik Vakfı,  Çemberlitaş, Gülhane Parkı ve son olarak İslam Eserleri Müzesi ziyaretiyle son buldu.

 Öğrenciler ve geziye iştirak eden öğretmenler her ziyaret durağında beşer onar dakikalık kitap okuma gerçekleştirerek hem topluma, okumanın yeri ve zamanı olmaz, mesajı vermiş oldular hem de İstanbul’u okuyarak gezmenin hazzını yaşadılar.

Edebiyat Öğretmeni Yunus Koşar: “Okuma kültürüne farkındalık kazandırmak, okumanın hayatın her anında ihtiyaç duyulması gereken önemli bir olgu olduğunu göstermek adına gerçekleştirilen bu etkinlik ilerleyen tarihlerde İstanbul’umuzun farklı mekânlarında tekrar gerçekleştirmek arzuyla ve öğrencilerimizin memnuniyetiyle bitirdik.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol