LGS Tercihleri Başladı: Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'na Göre Yerleştirme İşlemleri

Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'na Göre Yerleştirme İşlemleri
▪ Yerleştirme işlemleri 02–13 Temmuz 2018 tarihleri arasında saat 17.00’a kadar yapılabilecek.
▪ Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.
▪ Yerleştirme sonucu oluşan boş kontenjanlar 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.
▪ Tercihlere esas kontenjan tabloları 02 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.
▪ Merkezi yerleştirmede sırasıyla puan üstünlüğü ve tercih sırası esastır. Puanlarının eşit olması halinde Ortaöğretim Başarı Puanına, doğum tarihine (küçük olan öncelikli), 8. 7. ve 6. sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne, özürsüz devamsızlığının azlığına ve tercih önceliğine bakılarak yerleştirme yapılacak. Yani ilk öncelik puan üstünlüğüdür.
▪ Yerel yerleştirmede sırasıyla ikamet adresi, kayıt alanındaki bir ortaokulda bulunuşluk, tercih önceliği, okul başarı puanı, devam–devamsızlık ve yaş kriterlerine bakılacak. 
– 1. Öncelik İkamet Adresine Göre Kayıt Alanındaki Bir Liseyi Tercih Etmek.
▪ Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacaktır.
– 2. Öncelik İkamet Adresine Göre Kayıt Alanındaki Bir Ortaokuldan Mezun Olmak.
▪ Bulunduğu “Kayıt Alanında” bir ortaokulda okuyan öğrenci, “Komşu Kayıt Alanı”nda bir ortaokulda okuyan öğrenciye göre; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenci de “Diğer” Kayıt Alanlarında okuyan öğrenciye göre avantajlıdır. Aynı Kayıt Alanında bir ortaokulda okuyan öğrencilerden bulunduğu “Kayıt Alanında” bir ortaokulda dönem olarak fazla okuyan öğrenci az okuyanlara göre daha avantajlı olacaktır.
– 3. Öncelik Tercih Sıralaması.
– 4. Öncelik Ortaokul Başarı Puanı.
▪ Ortaokul başarı puanı 80,00–100,00 arası birinci öncelikli.
▪ Ortaokul başarı puanı 60,00–79,99 arası ikinci öncelikli.
▪ Ortaokul başarı puanı 60,00’ın altındakiler üçüncü öncelikli.
– 5. Öncelik Öğrencilerin 8. Sınıfta Okula Devam Durumları.
▪ Özürsüz devamsızlığı 0–5 gün arası birinci öncelikli.
▪ Özürsüz devamsızlığı 5,5–15 gün arası ikinci öncelikli.
▪ Özürsüz devamsızlığı 15,5–20 gün arası üçüncü öncelikli.
▪ Özürsüz devamsızlığı 20 günden fazlası dördüncü öncelikli.
– 6. Öncelik Öğrencilerin Yaşları.
▪ Yaşça küçük olanlar öncelikli.
▪ ÖRNEK : Devlet Baba der ki; Önce ikamet adresinin olduğu kayıt alanındaki bir liseyi tercih ettiysen seni önce alacağım. Ama 300 kontenjanı olan okula 600 kişi başvurmuş ise ikinci olarak ikamet ettiğin kayıt alanındaki okuldan mı mezun oldun ona bakacağım. Diyelim ki 600 kişiden 400’ü ikamet ettiği kayıt alanındaki bir okuldan mezun olmuş. O zaman daha sonra tercih sırasına bakacağım. Bu okulu 400 kişiden 350’si ilk tercihine yazmışsa sonrasında ortaokul başarı sıralamasına bakacağım. 350 öğrenciden puanı 80,00 ile 100,00 arasında 320 öğrenci varsa 8. sınıf özürsüz devamsızlık durumuna bakacağım. 320 öğrenciden hadi devamsızlığı 0–5 gün arasında olan 305 kişi varsa son olarak doğum tarihine bakacağım. Doğum tarihine göre yaşı küçük olan 300 kişi bu okula girecek…
▪ Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrencilerin, merkezi sınav ile kayıt alan okullara başvuru yapabilmesi için yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara önce başvuru yapması gerekiyor. Yapmaması durumunda merkezi sınav ile kayıt alan okulların ekranları açılmıyor.
▪ Merkezi sınav puanına göre tercih yapacak öğrenciler; öncelikle yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara 5 tercih, sonra merkezi sınav ile öğrenci alan okullara 5 tercih olmak üzere 10 tercih yapmak zorundalar. (Pansiyonlu okullara da isterlerse 5 tercih yapabilirler.).
▪ Yerel yerleştirme için tercih yapacak öğrenciler 5 tercih yapmak zorundalar.
▪ Hem merkezi hem de yerel tercih yapacak öğrenciler aynı okul türünden (örneğin sadece Anadolu Lisesinden veya sadece Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden veya sadece Anadolu İmam Hatip Lisesinden) en fazla 3 tercih yapabilecekler. Diğer iki tercihini de aynı veya farklı tür okuldan seçebilirler. Yani tercihlerde en az iki tür okul seçmek zorundalar.
▪ Tercih yapılacak okullardan ilk 3 okul kayıt alanından seçilmek zorunda. Diğer okullar komşu kayıt alanı veya kayıt alanında olmayan okullardan seçilebilir.
▪ Herhangi bir okula yerleşemeyen veya nakil isteğinde bulunacak öğrenciler için tarihler belirlenmiştir. Nakillerde, ilk 2 tanesini kayıt alanından seçmek üzere Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için en fazla 3 ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 tercih yapılabilecek.
– 1. Nakil Tercih Başvuruları : 06–10 Ağustos 2018
▪ 1. Nakil Sonuçlarının İlanı : 13 Ağustos 2018
– 2. Nakil Tercih Başvuruları : 13–17 Ağustos 2018
▪ 2. Nakil Sonuçlarının İlanı : 19 Ağustos 2018
– 3. Nakil Tercih Başvuruları : 27–31 Ağustos 2018
▪ 3. Nakil Sonuçlarının İlanı : 03 Eylül 2018
– 4. Nakil Tercih Başvuruları : 03–06 Eylül 2018
▪ 4. Nakil Sonuçlarının İlanı : 08 Eylül 2018
▪ Nakil başvurularında tercih edilecek okulların boş kontenjanlarına bakılmayacak.
▪ Normal yerleştirmelerde veya nakil tercihlerinde hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuracaklar. (10–14 Eylül 2018)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13