LGS Öğrencileri Ağlattı! Sözel Basitken, Matematik Zorladı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dün yapılan liselere geçiş sınavı (LGS) öğrencilerin büyük kısmını ağlattı. LGS sorularında sözelde zorlanmayan öğrenciler, sayısalda zorlandı. Aldığımız duyumlara göre ful çeken öğrenci olmadı. Çocuklarımızın yıllardır hazırlanıp girdiği LGS 'de bu kadar zorlayan Matematik soruları gerçekten çok üzücü. 

(LGS) sorularını değerlendiren Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sözel sorularda yorumlama yapabilen, okumayı seven her öğrencinin olumlu sonuçlar alacağını söyledi. Sayısal bölüm içinse Yeşilyurt, “Matematikte sorular çok zor, bol işlemli, yoruma dayalı. Fen Bilimleri soruları TEOG’la kıyasladığımızda sorular çok daha uzun ve düşündürücüdür. Bu sınavda öğrencilerin Sayısal bölümden çok fazla boşu olacaktır. Sayısal ortalaması Türkiye geneli çok düşük olacaktır. Öğrencilerin bu tarz soruları 60 dakika içinde çözmesi, yetiştirmesi çok zordur. MEB’in yayınladığı kazanım testler, deneme sınavları ve örnek olarak yayınlanan sorulara göre sorular zor” dedi.
Fen Bilimleri Eğitim Kurumları'nın sorularla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

SÖZEL BÖLÜM
TÜRKÇE:
Liselere Giriş Sınavı Türkçe soruları MEB kazanımları doğrultusundadır. Okuma ve anlama ağırlıklı gelen sorularda; yorumlama yapabilen, okumayı seven her öğrenci olumlu sonuçlar alacaktır. Özellikle paragraf ve metin inceleme sorularında seçilen paragrafların geçmiş yıllardaki gibi ağır olmaması paragrafların günlük hayata dair olması, okurken sıkılan öğrencileri bu sıkıntıdan kurtarmıştır.

Dil Bilgisi soruları öğrenci yaşına uygun, yazım ve noktalama soruları yapılabilecek türdendi. Yine farklı kaynaklarda ALES, DGS tarzından çevirilen sözel mantık sorularının 8. Sınıf seviyesine uygun bir soruyla sorulması sınavın yaş ve öğrenme seviyesine uygunluğunu kanıtlamıştır.
Kısacası okuyan, okuduklarından zevk alan, yorum yapabilen her öğrenci için bu sınav rahat geçmiştir.

T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK : TEOG sistemine göre sorular biraz daha uzun sorulmuş. Bazı paragraf soruları kavramlara göre hazırlanmış. LGS'deki sorular genel anlamda TEOG ile paralel olmuştur. İnkılap Tarih ve Atatürkçülük açısından beklenmedik zor sorularla karşılaşılmadı.

İNGİLİZCE: İngilizce için bu sene farklı bir soru tipi gelmemiş. Sorular daha önce yayınlanan örnek sorularda olduğu gibi okuduğunu ve gördüğünü anlamaya ve ifade edebilmeye yönelik. Geçen yıllarda olduğu gibi cümle ve diyalog tamamlama, görsele dayalı ve paragraf soruları çıkmış.
Öğrencileri zorlayacak sürpriz soru ve soru tipleri yok.Sene boyunca düzenli olarak çalışan ve kelime bilgisi iyi olan tüm öğrencilerin yapabileceği nitelikte.
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: 2017-2018 eğitim öğretim yılı LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları; önceki yıllarda uygulanan TEOG Din sorularına göre kolay niteliktedir. Çok da uzun tutulmayan paragrafların cevapları net olarak bulunabilmektedir. Öğrencinin kafasını karıştırıcı sorular yoktur. Din kazanımlarının en kısa ve öz şekilde ifadesi olmuş sorular. Soru köküne dikkat eden öğrencilerin tamamını cevaplayacağı sorular düzenlenmiş.

SAYISAL BÖLÜM

 
MATEMATİK: TEOG sınavındaki soru tarzından çok farklı sorular sorulmuş. Sorular çok zor, bol işlemli, yoruma dayalıdır. Sınavda matematik için harcanan süre soruların çözümü için yeterli değildir. Türkiye genelinde yanlış sayısı ve boş sayısı oldukça fazla olacaktır. Matematik ortalaması ciddi oranda düşecektir…
FEN BİLİMLERİ: Fen Bilimleri soruları TEOG'la kıyasladığımızda sorular çok daha uzun ve düşündürücüdür. Soruların çoğu üst düzey düşünme becerisi gerektirmektedir. Soruların görsellerine ilk bakıldığında öğrencide çok zor algısı yaratmaktadır.

MATEMATİK BÖLÜMÜNÜ YETİŞTİRMESİ ZOR
Soruları sadece Fen Bilimleri soruları olarak düşünmemek gerekir. Sayısal (Matematik-Fen Bilimleri) olarak düşünmek gerekir. Matematik bölümünden başlayan bir öğrencinin Fen Bilimleri, Fen Bilimlerinden başlayan bir öğrencinin Matematik bölümünü yetiştirmesi zor görünmektedir.

Bu sınavda öğrencilerin Sayısal bölümden çok fazla boşu olacaktır. Sayısal ortalaması Türkiye geneli çok düşük olacaktır. Öğrencilerin bu tarz soruları 60 dakika içinde çözmesi, yetiştirmesi çok zordur. MEB'in yayınladığı kazanım testler, deneme sınavları ve örnek olarak yayınlanan sorulara göre sorular zordur.

Bu kadar öğrencinin zorlandığı bir sınav kabul edilemez. Geçen senelerde ful çeken binlerce aday varken bu sene soruları ful yapan öğrencinin çıkmaması gerçekten hayret verici. Soruları hazırlayanlar hangi kritere uygun bu soruları hazırladıklarını merak ediyoruz. 

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Arzu Kesici 5 yıl önce

Ben bir öğrenci velisi olarak bu insanlara hakkımı helal etmiyorum. Artık eğitimden hiçbir beklentim yok.

Avatar
Oktar alicik 5 yıl önce

Komisyonlar karışmış olmalı Matematik sınav komisyonu üniversite sinav komisyonu galiba

Avatar
Nur Aydemir 5 yıl önce

Yazık çocuklarımıza sınavda ağlayarak çıktı Okul konuları ile alakasız matematik sorularını matematik öğretmenleri cevaplamada zorlandı tek bir soruları 7 dk aldığı oldu ve okuldaki matematik ile tamamen farklı neden okul müfredatından sorulmuyor okulda matematik farklı bu sorular çok farklı bu seneye kadar yada bu sene bu ales soruları okulda gösterildi demi çocuklar yapamadı çok yazık

Avatar
5 yıl önce

Her çocuk sınavdan ağlayarak çıkıyorsa bunları ağlatanlar mutluluk gözyaşı dokuyorlardır. Allah büyük.

Avatar
İrem kaya 3 yıl önce

Ne olur biraz insaflı davransaniz siz hiç öğrenci olmadınız mı? Yazik bide öğrenciler neden okulu sevmiyor diyolar hep bu pislik sisteminizden burdan milli eğitim bakanlığına seslenmek istiyorum ne olur biraz insaf