Köy Okulları Yüz Yüze Eğitime Hazır mı?

15 Şubat'ta köy okulları yüz yüze açılmaya hazırlanıyor. Uzan bir aradan sonra köy okulları ve anaokulları tekrar yüz yüze eğitime geçecek. Peki köy okulları yüz yüze eğitime hazır mı? Köy okulları uzun zamandır neredeyse boşalmış durumda. Köyden kente göçenlerin sayısı net olarak bilinmese de, köylerde kaç öğrenci var? Köylerde açılacak olan okullara kaç öğrenci gidecek gibi sorular yanıt bekliyor. Yapılan araştırmalar köy okullarının fiziki olarak yetersiz olduğunu gösteriyor
 

Köy okulları, 1989-1990’da nüfusu az olan köylerde ilköğretim öğrencilerinin il ve ilçe gibi daha büyük yerleşim yerlerine günübirlik ulaştırılmasıyla yapılan taşımalı eğitimle kapatıldı. Öğrenci sayısı 10’un altına düşen okullarda da eğitime son verilmesiyle sayıları 17 bini geçen köy okullarının büyük bölümü atıl kaldığı için fiziksel olarak eğitime elverişsiz.

Bu okullarda yüz yüze eğitimin nasıl verileceği, öğretmenlerin ulaşım sorunlarının çözümü, 1 Mart’ta il merkezlerindeki okulların açılmasıyla taşımalı eğitim yapılması durumunda kalabalık öğrenci gruplarının nasıl taşınacağı merak konusu. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını belirten eğitim sendikaları, MEB’in köy okullarında yüz yüze eğitimi başlatmasını olumlu karşılıyor. Ancak bu kararın Mart 2020’den itibaren uygulanması gerektiğine dikkat çeken sendikaların köy okullarında verilecek eğitimlerle ilgili görüşleri şöyle:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol