Kızlar için Eğitim Her Yerde Öncelikli Olmalı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kızların erkeklerle aynı eğitim hakkına sahip olduklarını kabul ediyoruz, ama dünya çapında 130 milyon kız için bu doğru değil.

Bu, çoğumuzun farkında olduğundan daha büyük bir problem ve daha kolay bir düzeltme. Kız çocukları için eğitime yatırım yapmayan ülkelerin savaşı tecrübe etme olasılığı iki kat daha fazladır ve yoksulluk ve hastalık büyük ölçüde daha yaygındır. Eğer bu hiperbolik gibi gözüküyorsa, bu iddiaların büyük miktarlarda kanıtlarla desteklendiğini ve Nobel Ödüllü Malala Yousafzai'nin adını taşıyan prestijli Malala Fonu tarafından desteklendiğini unutmayın .
 

 “Ancak herkese eğitim vermemeli ve sadece kızlara odaklanmamalı mıyız?” Diye şüpheler sorabilir.

Sorun şu ki, gelişmekte olan ülkelerde bile erkeklerin eğitilmeleri daha muhtemeldir ve kadınların marjinalleşmesi daha muhtemeldir.

Dahası, mikrofinans kuruluşlarının yıllardır bildiği gibi , kadınların desteklenmesi, kadınların aile ve toplumdaki yaşam standartlarını yükseltmek için daha güvenilir bir yoldur.

Modern ekonomiler de eğitimli kadınlara umutsuzca ihtiyaç duymaktadır. UNESCO, 2020'de 40 milyon boş iş olacağını, ancak bunları doldurmak için çok az eğitimli insan olduğunu tahmin ediyor. Bu eksiklik, kızlar için eğitime yatırım yaparak kolayca doldurulabilir.

Kızların daha fazla eğitim fırsatına sahip olduğu ülkelerin daha güvenli ve daha üretken olduğu daha doğrudur. Malala Fonu bunun kanıtıdır , ancak gerçekten yapmanız gereken tek şey dünyanın en zengin ülkelerine bakmak ve kadınların eğitime erişme derecesini not etmek. Örneğin, Amerika'da kadınlar erkeklerin lisans derecesine sahip olma ihtimalinden daha fazladır .

Kadınlar bir eğitim tarafından yetkilendirildiklerinde, çocuklarını, ailelerini ve topluluklarını güçlendirirler. Kadın eğitimine daha fazla önem veren uluslar yaşamak için daha iyi yerlerdir, daha az yoksulluk, savaş ve hastalık yaşarlar ve hatta daha çevre dostu olurlar.

Ne düşünüyorsun? Kadınların hem evde hem de dünyada eşit erişim elde etmelerini sağlamayalım mı? Yorumlarda bize bildirin.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://boredteachers.com/blogs/the-faculty-room/education-for-girls-should-be-a-priority-everywhere

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol